Czy warto korzystać z centrum danych? Jak działa nowoczesne Data Center?

Czy warto korzystać z centrum danych? Jak działa nowoczesne Data Center?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/24/2022, 11:55 AM

Liczba odsłon: 2685

Dziś praktycznie każda osoba, firma lub organizacja, która wytwarza dane, korzysta z usług centrów danych. Czym właściwie są centra danych i jak można je używać do własnych potrzeb? Sprawdzimy na przykładzie naszych rodzimych centrów danych, tj. Netia Data Center.

Centrum danych - co to jest?

Centra danych na stałe wpisały się w branżę IT. Są one również mocno powiązane z funkcjonowaniem globalnej gospodarki. Kiedy firma lub organizacja tworzy własną infrastrukturę IT i współpracuje z zewnętrznym Data Center lub korzysta z usług w chmurze wybranego dostawcy, to w jednym i w drugim przypadku korzysta z usług centrum danych.

Centrum danych to obiekt, na który składają się specjalnie przygotowane pomieszczenia wyposażone w wiele urządzeń i elementów, w tym serwery, routery, switche, pamięci masowe, sterowniki, systemy bezpieczeństwa i in. Wszystkie one współpracują ze sobą, aby umożliwić przetwarzanie i magazynowanie danych oraz zarządzanie systemami informatycznymi. Centra danych to również ludzie, którzy w nich pracują. Wśród nich znajdują się m.in. projektanci systemów i usług, pracownicy wsparcia technicznego oraz technicy dbający o sprzęt.

Netia Data Center

Centra danych zwykle budowane są w kilku oddalonych od siebie lokalizacjach. Umożliwia to tworzenie kopii zapasowych w różnych fizycznie miejscach, a także ogranicza ryzyko utraty danych na skutek klęsk żywiołowych, katastrof czy zagrożeń spowodowanych przez człowieka, które mogą wystąpić lokalnie. Netia jest właścicielem 5 centrów danych w Polsce. Trzy największe z nich to: DC MIND i DC HEART – znajdujące się w Warszawie oraz DC SOUL – zlokalizowane w Krakowie.

Netia Data Center to obiekty wyposażone w systemy bezpieczeństwa o najwyższych standardach. Najmłodszy obiekt (DC MIND) jest certyfikowany normą europejską EN 50600. Obiekty posiadają specjalistyczną infrastrukturę techniczną od najlepszych producentów, całodobową ochronę, najnowocześniejszy sprzęt gaśniczy, ekologiczny system chłodzenia i niezależne linie zasilające. Ponadto są zasilane zieloną energią ze źródeł odnawialnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/data-center-cloud/data-center/.

Czy warto korzystać z usług Data Center?

Czasy, w których firmy utrzymują serwery we własnej lokalizacji, stopniowo przechodzą do przeszłości. W dużym stopniu ma to związek z oszczędnościami na kosztach IT, na które pozwala migracja infrastruktury IT do zewnętrznych centrów danych. Równie ważne jest bezpieczeństwo danych w data center – obiekcie odpornym na działania sił z zewnątrz, czy chociażby przerwę w dostawie prądu. Szybka skalowalność usług do potrzeb klienta możliwa jest dzięki większej elastyczności DC niż to się dzieje wewnątrz organizacji Klienta, np. w przypadku rozbudowy własnej serwerowni.

Wachlarz usług oferowanych przez nowoczesne centra danych jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. kolokację serwerów, dzierżawę serwerów i usługi takie jak backup danych do chmury. Dzięki nim można np. przechowywać i obsługiwać portale internetowe, hostować aplikacje i usługi działające w chmurze, obsługiwać płatności i sklepy e-commerce czy utrzymywać serwery gier.

Victorgrigas, CC BY-SA 3.0

Decydując się na usługi Data Center, warto wiedzieć, że to na dostawcy spoczywa m.in. obowiązek utrzymania i konserwacji sprzętu, zarządzania dostępem do Internetu i usług w chmurze, zapewnienia bezpieczeństwa, obsługi kopii zapasowych i archiwizacji danych czy autoryzacji użytkowników. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie dla firm, dzięki któremu można ograniczyć zatrudnienie specjalistów IT we własnej firmie.

Czy zatem warto korzystać z usług centrum danych? Na to pytanie każda firma potrzebuje sama sobie odpowiedzieć. Niewątpliwie za migracją infrastruktury IT do zewnętrznego obiektu typu Data Center przemawiają większe oszczędności na kosztach IT, w porównaniu do własnych serwerowni, a także skalowalność usług Data Center w zależności od potrzeb klienta i wysoki poziom bezpieczeństwa danych.

[Artykuł sponsorowany]