Cortana to dopiero początek. Przyszłość należy do botów

Cortana to dopiero początek. Przyszłość należy do botów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:55
30.03.2016
2275 wyświetleń

Wiecie, jaką burzę przed kilkoma dniami wywołała Tay, chat-bot Microsoftu o niezwykle otwartym na wszelkie treści charakterze? Wirtualnych rozmówców będzie niebawem na pęczki, bowiem Microsoft zamierza uruchomić Bot Framework, czyli dedykowaną platformę do stawiania - zgadliście - botów. Podczas trwającej konferencji BUILD 2016 zaprezentowano działanie platformy... zamawiając pizzę. Mniam! Aż zgłodnieliśmy.

Początkowo można było sądzić, że demonstracja Bot Framework została przeprowadzona tylko na pokaz, jednak Domino's rzeczywiście potwierdził zamówienie. "Otrzymaliśmy twoje zamówienie, Microsoft. Zaczynamy już teraz!" - ogłosił dostawca na Twitterze. Do prezentacji frameworka wykorzystano C#, tym niemniej obsługiwany jest też Node.js. Tak prosta czynność, jaką jest zamówienie pizzy, wymaga zastosowania równie prostej komendy /order. Boty mają jednak znacznie szerszy zakres możliwości, wliczając w to prowadzenie rozmowy - jak Tay czy Cortana. Jak twierdzi Microsoft, dalsza część interakcji mogłaby wyglądać następująco: "Czy możesz dostarczyć 3 pizze pepperoni do mojej chaty" czy "weź mi dużą pizzę z pepperoni i 2 serem, ok?". Ważne jest to, że bot rozpoznaje powszechne skróty i synonimy, przez co nie trzeba do niego przemawiać językiem godnym mistrzów literatury pięknej.

Bot

Co istotne, takiego bota może zbudować i postawić każdy. Właśnie w tym celu powstał Microsoft Bot Framework. Firma zamierza wspomóc deweloperów, oferując im rozwiązanie, które nazywa "kognitywnymi mikroserwisami". Są to niejako pakiety zorientowanej na różne scenariusze sztucznej inteligencji, które pozwalają botom porozumiewać się z żywymi ludźmi, a także rozpoznawać formy wizualne czy inne dane. Microsoft rozszerza tym samym portfolio swoich API związanych ze sztuczną inteligencją i machine learning z liczby 5 do 22. Wszystkie będą darmowe i dostępne do użytku w dowolnych celach.

Bot

Oczywiście kluczową możliwością Microsoft Bot Framework jest tworzenie chat-botów. Mogą one integrować się z przeróżnymi aplikacjami: Skype, Slack, Telegram, pocztą e-mail lub witrynami internetowymi. Jak dodaje Satya Nadella: "Chcemy, by każdy deweloper był w stanie budować boty jako nowe aplikacje dla każdej firmy i każdej usługi. Chcemy, by wszyscy deweloperzy mogli wyposażyć swoje aplikacje w sztuczną inteligencję". Wkrótce boty otrzymają też wielopoziomowe wsparcie ze strony Skype, o czym niewątpliwie będziemy Was informować.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-announces-the-bot-framework

Polecamy również w kategorii Cortana