03. Do czego potrzebne jest nam Visual Studio 2005

03. Do czego potrzebne jest nam Visual Studio 2005

Autor: Daniel Celeda

Opublikowano: 12/13/2005, 12:00 AM

Liczba odsłon: 138664

Wiemy już, co to znaczy programować. Rozumiemy pojęcia język programowania, program, kompilator i zapewne kilka innych. Czym jednak jest Visual Studio 2005?

Jest to tak zwane środowisko programistyczne – rozbudowana aplikacja do tworzenia oprogramowania. Oprócz kompilatora, zawiera m.in. edytor tekstowy, w którym to wpisujemy nasz kod programu. Nie jest to zwykły edytor, jak np. notatnik, ale bardzo rozbudowane narzędzie, które koloryzuje nam tekst (ułatwia to rozpoznawanie typów wyrazów – kolory są przypisane do konkretnych ich rodzajów), formatuje kod źródłowy (robi np. wcięcia dla poprawy czytelności) oraz wykonuje wiele innych czynności. Mimo że Visual Studio 2005 to bardzo rozbudowana aplikacja, nie powinniśmy się obawiać, ponieważ możemy pisać nasze własne programy ze znikomą znajomością tego środowiska. Oczywiście w miarę nauki należy zapoznawać się z tym narzędziem, aby nasze programy stawały się coraz lepsze i ciekawsze, a nasza praca wydajniejsza.

Nasze środowisko pracy - Visual C# 2005 Express Edition

W naszym kursie będziemy używać Visual C# 2005 Express Edition. Aplikacja ta to uproszczone środowisko programistyczne, przeznaczone dla początkujących programistów i hobbystów zainteresowanych tworzeniem aplikacji w języku C#. Visual C# 2005 Express Edition posiada wiele takich samych funkcji, jak pełna wersja Visual Studio 2005, dlatego może stanowić swoiste wprowadzenie do tego potężnego środowiska.

Ile to kosztuje?

Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma nic za darmo. Być może jest toprawda, ale fakt jest taki, że za C# 2005 Express Edition nie musimy NIC płacić! Używać za darmo możemy tego środowiska aż do 6 listopada 2006 roku. Przez tak długi okres czasu nie tylko możemy doskonale poznać to narzędzie i nauczyć się programować, ale również z jego pomocą stworzyć bardzo ciekawe aplikacje.

W dalszej części kursu nie będę używał pełnej nazwy Visual C# 2005 Express Edition lecz Visual C#.

Wymagania systemowe

Oprócz Visual C# potrzebujemy .NET Framework w wersji 2.0. Jest to pakiet zawierający potrzebne biblioteki i środowisko uruchomieniowe do uruchamiania aplikacji napisanych za pomocą Visual C#. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że Visual C# to narzędzie pomagające nam pisać aplikacje .NET’owe, ale to .NET jest sercem aplikacji, które będziemy pisać. Równie dobrze moglibyśmy napisać nasz program w notatniku, zapisać go do pliku tekstowego i skompilować go  kompilatorem korzystając z linii poleceń.

Wymagania:

Procesor Konfiguracja minimalna:
  • Procesor Pentium 600 MHz
Konfiguracja rekomendowana:
  • Procesor Pentium 1 GHz
System operacyjny
  • Microsoft Windows® 2003 Server™
  • Windows XP
  • Windows 2000
Pamięć RAM Konfiguracja minimalna:
  • 128 MB
Konfiguracja rekomendowana:
  • 256 MB
Twardy dysk Visual C#:
  • 160 MB dla instalacji

.NET Framework:

  • 240 MB dla instalacji
Opcjonalnie: Z MSDN Express:
  • 400 MB dla instalacji
Z SQL Server Express:
  • 130 MB dla instalacji
Rozdzielczość monitora Minimalna:
  • 800 x 600 256 kolorów
Rekomendowana:
  • 1024 x 768 High Color - 16-bit

Instalacja

Program możemy ściągnąć ze strony http://www.centrumxp.pl/download/update/update.php?id=996 , a następnie zainstalować na naszym komputerze. Plik zawierający „instalkę” Visual C# 2005 Express Edition to vcssetup.exe.

Aby rozpocząć instalację musimy być podłączeni do Internetu, ponieważ właściwe pliki instalacyjne będą ściągane w trakcie instalacji.  Po rozpoczęciu powinno pojawić się okno

W przypadku gdy w naszym systemie operacyjnym nie ma zainstalowanych wymaganych składników, powyższe okno może się nie pojawić, a zamiast niego ujrzymy informację co należy zainstalować i jak to zrobić.

Gdy wszystko będzie już jak należy i powyższe okno pojawi się przed naszymi oczami, klikamy „Next”.

Po przeczytaniu warunków licencji, zaznaczamy checkbox  akceptujący te warunki, a następnie klikamy „Next”.

Następnie musimy wybrać co instalujemy dodatkowo.

MSDN 2005 Express Edition to pomoc, która integruje się z Visual C#. Możemy w niej znaleźć opis bibliotek języka C# oraz dużo przykładów użycia klas. Jeśli posiadamy szybkie łącze internetowe i  nie jest problemem dla nas ściągnięcie 248 MB danych, to warto MSDN zainstalować.

SQL Server 2005 Express Edition x86 to okrojony system baz danych. W naszym kursie nie będziemy z niego korzystać, tak więc ja pominę go przy instalacji.

Po kliknięciu „Next” przechodzimy do następnego okna.

Wybieramy miejsce, gdzie na dysku chcemy zainstalować Visual Studio, a następnie klikamy „Next”.

Instalacja przebiegnie tym szybciej, im szybsze łącze internetowe posiadamy.

Po skończonej instalacji możemy dokonać aktualizacji systemu oraz rejestracji Visual C# 2005 Express Editio przez Internet. Jeśli nie zarejestrujemy produktu przez 30 dni, to stracimy możliwość korzystania z niego.

Po udanej instalacji możemy uruchomić Visual C#

Start -> Programy -> Visual C# 2005 Express Edition

Nadszedł więc czas zapoznania się ze środowiskiem, jednak uczynimy to w następnej części kursu.