Office Mobile. O czym warto pamiętać?

Office Mobile. O czym warto pamiętać?

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 11/14/2022, 2:00 PM

Liczba odsłon: 2550

Jeszcze parę lat temu praca z dokumentami, niezależnie, czy w wersji fizycznej, czy cyfrowej, oznaczała przede wszystkim pracę przy biurku. Teraz w 2022 roku sytuacja nie jest już tak jednoznaczna. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta - prawdziwe osobiste czy służbowe komputery trzymamy bardzo często w kieszeni. Smartfon może z powodzeniem pełnić funkcję naszego narzędzia pracy i to gdziekolwiek tylko zechcemy - w samochodzie, samolocie, na kanapie, w pociągu czy na ławce w parku. Duże ekrany, mocne podzespoły i stały dostęp do sieci sprawiają, że trudno nam zostawić pracę… w pracy.

Office Mobile

Ma to jednak też swoje plusy, bo możemy ją wykonywać dosłownie wszędzie. Tyczy się to również sytuacji, w których nasza organizacja korzysta z pakietu Microsoft 365. Aplikacje pakietu Office czy komunikator Teams mają swoje odpowiedniki w wersji mobilnej. W tym tekście przedstawimy najważniejsze kwestie dotyczące mobilnego pakietu Office. Wszystko, o czym powinniście pamiętać, jeśli chcecie używać pakietu Office na smartfonie.

Na jakich urządzeniach uruchomimy mobilnego Office?

Zacznijmy od tego, jakie w zasadzie urządzenia obsługują mobilne wersje Office. Jeśli się uprzemy to możemy uwzględnić wszelkiej maści prehistoryczne PDA. Na nich również możemy dziś z większym lub mniejszym sukcesem odpalić arkusze Excela, prezentacje PowerPoint czy dokumenty Word. Rzecz jasna jest to tylko dygresja, bo skupimy się na współczesnych konstrukcjach. W tym momencie opcje są dwie - urządzenia z systemem Android lub iOS.

W zasadzie nie ma większego znaczenia, czy dysponujecie iPhonem, najnowszym Samsungiem Galaxy czy Surface Duo. Na każde z tych urządzeń jest dostępny pakiet Microsoft Office w wersji mobilnej. To samo tyczy się tabletów Apple iPad czy modeli pracujących pod kontrolą Androida. W tym przypadku mamy jednak dodatkową możliwość wykorzystania pakietu Office Online w przeglądarce.

Jakie aplikacje są dostępne w wersji mobilnej pakietu Office?

Jeśli chodzi o wybór aplikacji, to jest on bardzo duży i pokrywa się z tym, co mamy do dyspozycji na PC. Mobilny pakiet obejmuje aplikacje:

 • Word
 • Excel
 • PowerPoint
 • Outlook
 • OneNote
 • OneDrive
 • Skype
 • Skype dla firm
 • Teams
 • Yammer
 • Stream

OPIS

Office Mobile kontra Office na PC. Czego się spodziewać?

Jak widać, możliwości są w zasadzie takie same, jeśli chodzi o współpracę i komunikację. Wszystko to, co zrobilibyśmy na PC, możemy też zrobić spokojnie z poziomu telefonu w wyżej wymienionych aplikacjach. Trzeba jednak pamiętać, że są to mobilne wersje, więc z racji dużo mniejszych rozmiarów urządzeń niezbędne są pewne kompromisy, na przykład pod względem ergonomii. Pisanie dużego maila, dokumentu lub praca z rozbudowanym skoroszytem Excela może nie być tak wygodne, jakbyśmy sobie to wymarzyli. Lepiej mieć jednak taką możliwość, niż żadną - to pewne. Aplikacje możemy zainstalować pojedynczo lub skorzystać z jednej aplikacji Office (dostępnej na oba systemy), która łączy w sobie Worda, Excela i PowerPointa.

OPIS

Jak można wykorzystać Office Mobile?

Trzeba mieć świadomość, że pewne bardziej rozbudowane funkcje mogą nie być dostępne w mobilnej wersji. Podstawy są tu jednak niezmienne i to, co znajdziemy w mobilnych aplikacjach, powinno nam w zupełności wystarczyć. Zresztą raczej mało kto planuje polegać tylko i wyłącznie na swoim smartfonie. Jednak w sytuacji awaryjnej, gdy musimy szybko coś ważnego dostarczyć na tak zwany ASAP, możliwość zrobienia tego nawet na stojąco, w tramwaju czy autobusie, jest doprawdy nieoceniona.

W końcu bardzo łatwo wyobrazić sobie taką sytuację, w której w drodze do pracy dostajecie ważnego maila, na którego trzeba niezwłocznie odpisać, zanim jeszcze dotrzecie do swojego stanowiska pracy z PC. Co więcej, ma on w sobie załącznik z plikiem Excel, który pilnie trzeba uzupełnić o dane. Mając na telefonie zainstalowane odpowiednie aplikacje pakietu Office, możecie to zrobić w tak zwanym biegu.

Office Mobile może ułatwić codzienne zadania i rozwinąć naszą produktywność

Tak więc jedna rzecz jest pewna. Mobilny Office jest genialnym dodatkiem do aplikacji pakietu na PC (czy to w formie online, czy desktop). Jeśli pracujecie na co dzień z Office czy Teams, to zainstalowanie ich smartfonowych odpowiedników z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie na Waszą produktywność i przede wszystkim wygodę. Przecież nie zawsze trzeba otwierać komputer, by wykonać jakieś proste zadanie - na przykład odpisać na szybką wiadomość, maila lub skorygować literówkę w dokumencie.

Sprawdź nasze inne artykuły:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia