Jak zrobić zrzut ekranu strony w Edge? Jest nowe narzędzie do przechwytywania

Jak zrobić zrzut ekranu strony w Edge? Jest nowe narzędzie do przechwytywania

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/29/2020, 12:58 PM

Liczba odsłon: 19216

Windows 10 oferuje nam kilka sposobów na zrobienie zrzutu ekranu. Oprócz nieśmiertelnego klawisza PrintScreen kopiującego do schowka zrzut całego ekranu oraz skrótu Alt + PrintScreen, który kopiuje zrzut okna na pierwszym planie, jest jeszcze skrót klawiszowy Shift + Win + S, dzięki któremu możemy od razu na ekranie zaznaczyć obszar zrzutu, skopiować go lub zapisać — bez wklejania do edytora grafiki. Niezależnie od tego część aplikacji pozwala tworzyć zrzuty wewnątrz siebie.

Często same przeglądarki internetowe pozwalają wykonać zrzut ekranu strony, bez ujmowania na nim własnego interfejsu, tj. paska adresu, paska przewijania itd. Po wybraniu odpowiedniej opcji na stronie pojawia się prostokąt zaznaczania, który możemy rozciągać nawet na zawartość, która nie mieści się na jednym ekranie. Taki zrzut strony możemy następnie skopiować do schowka albo zapisać jako plik PNG, jak to wygląda np. w Firefoksie. Teraz w podobną funkcjonalność został wyposażony nowy Edge.

Klasyczna wersja Edge oferowała adnotacje na stronie, za którymi tęsknili użytkownicy nowej wersji przeglądarki. Wielu używało jej wyłącznie do robienia zrzutów ekranu z możliwością przewinięcia strony. Microsoft postanowił udoskonalić tę technologię i wypuścił nową funkcję o nazwie Przechwytywanie zawartości sieci Web. Jest ona już dostępna w Microsoft Edge Dev oraz Canary.

Jak zrobić zrzut ekranu w przeglądarce Edge

Aby zrobić zrzut ekranu, klikamy menu "..." w prawym górnym rogu, a następnie Przechwytywanie zawartości sieci Web. Można też od razu użyć skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + S. Zawartość strony zostanie przyciemniona i włączy się tryb zaznaczania. Przytrzymując lewy przycisk myszy, zaznaczamy obszar, aby stworzyć wycinek. Pod jego prawym dolnym wierzchołkiem pojawią się dwie opcje: Kopiuj i Podgląd.

Jak zrobić zrzut ekranu w przeglądarce Edge

Gdy klikniemy Kopiuj, wycinek ekranu trafi do schowka. Możemy go następnie wkleić w edytorze graficznym (np. Photoshop), innym programie (np. Word) lub w wiadomości (np. Outlook albo Messenger). Podgląd otwiera natomiast okienko podglądu z dodatkowymi opcjami, takimi jak Udostępnij, która otwiera panel udostępniania w innych aplikacjach; Kopiuj, która kopiuje zrzut do schowka; Zapisz, która pozwala zapisać plik jpeg; oraz Zamknij.

Jak zrobić zrzut ekranu w przeglądarce Edge

Jak widzimy, Przechwytywanie zawartości sieci Web jest całkiem wygodnym narzędziem do wykonania zrzutu ekranu lub też wycinka strony z pominięciem interfejsu przeglądarki czy też elementów systemowego Eksploratora. Na razie jest dostępne tylko w Edge Canary i Dev, a to oznacza, że do Edge Stable trafi dopiero za minimum kilka tygodni.

Aktualizacja 17.11.2020: Narzędzie przechwytywania zostało wzbogacone o dodatkową opcję "Cała strona", dzięki której strona zostanie zapisana w całości, w oryginalnej rozdzielczości, w jakiej była wyświetlona, włącznie z obszarami niemieszczącymi się na jednym ekranie. Sprawdźcie, jak to działa, w naszym nowym poradniku: Jak zrobić zrzut ekranu całej strony? Nowe narzędzie w Microsoft Edge.