Jak działa Copilot w przeglądarce, czyli Microsoft 365 Chat?

Jak działa Copilot w przeglądarce, czyli Microsoft 365 Chat?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/1/2024, 12:20 PM

Liczba odsłon: 1254

Microsoft Copilot występuje w kilku różnych odmianach i implementacjach, takich jak Copilot w Bing, Edge i Windows, Copilot Pro, Copilot dla Microsoft 365, Microsoft 365 Chat i nie tylko. Dziś zapoznamy się bliżej z tym ostatnim, który choć początkowo nie miał "Copilota" w nazwie, to opiera się na tej samej technologii AI i służy pomocą użytkownikom Microsoft 365 podobnie jak Copilot w poszczególnych aplikacjach. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest Microsoft 365 Chat, jak on działa, co potrafi oraz jakie są jego wymagania.

Spis treści

Microsoft 365 Chat – co to jest?

Microsoft 365 Chat wszedł w ogólną dostępność 1 listopada 2023 roku – tego samego dnia, co Microsoft 365 Copilot. Usługa przypomina trochę Czat Bing (Microsoft Copilot w Bing), jednak potrafi o wiele więcej. Nie tylko przeszukuje Internet i może generować tekst oraz grafiki, ale też ma dostęp do Twoich danych z konta Microsoft 365. Jak wyjaśniał Microsoft w zapowiedzi:

Microsoft 365 Chat obejmuje całe twoje uniwersum danych w pracy, w tym wiadomości e-mail, spotkania, czaty, dokumenty i nie tylko, a także Internet. Podobnie jak asystent, dogłębnie rozumie Ciebie, Twoją pracę, Twoje priorytety i Twoją organizację. Wykracza to daleko poza proste pytania i odpowiedzi oraz daje Ci fory w pracy nad niektórymi z najbardziej złożonych i żmudnych zadań — niezależnie od tego, czy jest to pisanie dokumentu strategicznego, rezerwacja podróży służbowej czy nadrabianie zaległości w e-mailach.

Można uznać, że Microsoft 365 Chat jest rodzajem wizytówki czy też frontowego interfejsu dla Copilota w Microsoft 365. Gdy ten ostatni rezyduje w poszczególnych aplikacjach (np. Word, Excel, PowerPoint, Outlook czy Teams), Microsoft 365 Chat jest dostępny bezpośrednio na stronach microsoft365.com/chat i bing.com/chat (po zalogowaniu na konto służbowe/edukacyjne) oraz w aplikacji Microsoft 365 (Office).

Microsoft 365 Chat – jak to działa?

Jak włączyć Copilot/Microsoft 365 Chat? Wejdź na stronę https://www.microsoft365.com/chat/ lub otwórz aplikację Microsoft 365 (Office). Następnie wystarczy, że klikniesz przycisk "Copilot" na pasku narzędzi po lewej stronie. Wówczas Twoim oczom ukaże się Microsoft 365 Chat gotowy do pracy! Już na pierwszy rzut oka przypomina on Bing Chat, jednak od razu widać, że potrafi więcej. Możesz tu kliknąć jedną z podpowiedzi lub wprowadzić polecenie samodzielnie. Przykładowe, gotowe promtpy to:

  • Nadrób zaległości z wiadomościami – podsumuj wiadomości Teams z tego tygodnia na temat...
  • Uzyskaj informacje z kalendarza – kiedy mam następne spotkanie z [osobą]?
  • Podsumuj e-maile – dostarcz szczegółowe podsumowanie moich ostatnich e-maili na temat...
  • Burza mózgów – zasugeruj 10 przekonujących sloganów w oparciu o [plik]
  • Pomóż mi napisać – napisz e-mail do mojego zespołu o naszych głównych priorytetach na następny kwartał z [pliku]
  • Co nowego? – jakie są ostatnie nowości od [osoby], zorganizowane w e-mailach, czatach i plikach?
  • Utwórz szkic FAQ – utwórz FAQ w oparciu o [plik].
  • Generuj pomysły – zrób listę pomysłów na zabawne spotkanie zespołu.

Gdy klikniesz którąś z podpowiedzi, jej tekst zostanie wklejony do okienka pisania wiadomości, gdzie możesz go uzupełnić o brakujące atrybuty, takie jak osoby, pliki, spotkania i e-maile. Co ciekawe, jeśli sugestia podaje jeden z tych atrybutów, możesz ręcznie wybrać inny, np. zamiast o następne spotkanie z daną osobą możesz zapytać o następne spotkanie cykliczne itd. Podpowiedzi generowane są na podstawie Twojej struktury organizacyjnej w Microsoft 365, plików w Twoim OneDrive dla firm, spotkań zaplanowanych w Teams i e-maili otrzymanych w Outlooku.

Weźmy na przykład polecenie podsumowania ostatnich e-maili, do którego dodałem atrybut "Copilot" jako temat. Microsoft 365 Chat faktycznie podsumował ostatni e-mail, który doszedł do mnie w dniu wczorajszym:

Microsoft 365 Chat - jak działa - polecenia

Microsoft 365 Chat - jak działa - polecenia

Od razu trzeba podkreślić, że Microsoft 365 Chat (podobnie jak Copilot dla Microsoft 365) nie działa jeszcze po polsku (przetłumaczone są tylko niektóre opisy), mimo że jest ogólnodostępny dla klientów z Polski. Obsługa języka polskiego ma dopiero zostać dodana w 1. połowie tego roku. Wszystkie polecenia musimy więc pisać po angielsku lub w innym obsługiwanym języku – i takie też otrzymujemy odpowiedzi.

Sprawdźmy teraz inny prompt: Kiedy jest moje następne spotkanie z...? Tu niestety Copilot/Microsoft 365 Chat nie był w stanie podać daty spotkania grupowego, gdy oznaczyłem tylko jedną osobę z tego spotkania. Kiedy natomiast wybrałem spotkanie cykliczne, był już w stanie udzielić prawidłowej odpowiedzi:

Copilot/Microsoft 365 Chat - Kiedy jest moje następne spotkanie z...

Copilot/Microsoft 365 Chat - Kiedy jest moje następne spotkanie z...

Copilot/Microsoft 365 Chat - Kiedy jest moje następne spotkanie z...

Na czacie znalazły się także powiązane z wydarzeniem akcje, np. "Przypomnij mi 10 minut przed spotkaniem" i "Znajdź ostatnie e-maile na temat [tego spotkania]". Po udzieleniu odpowiedzi można rozmawiać z czatbotem dalej w tym konkretnym kontekście lub kliknąć "Rozpocznij nowy czat" w prawym górnym rogu, aby odświeżyć kontekst i zacząć od nowa. Spróbujmy teraz wpisać własne polecenie:

Microsoft 365 Chat - własne polecenie

Microsoft 365 Chat - własne polecenie

Zapytałem Copilota, o czym ostatnio rozmawiałem z Mateuszem. Pomocnik odpowiedział, że zgodnie z jego wiedzą ostatnio miałem z nim rozmowę na Teams dziś rano. W konwersacji powiedział on "dla mnie ok". To dość ograniczona odpowiedź, jednak trzeba mieć na uwadze to, że Copilot dla Microsoft 365, a więc i Microsoft 365 Chat, nie porozumiewa się jeszcze w języku polskim, choć go rozumie. Przykładowo poprawnie zrozumiał treść e-maili w języku polskim, gdy poprosiłem go o podsumowanie moich e-maili z tego miesiąca:

Microsoft 365 Chat - własne polecenie

Pełna obsługa języka polskiego nadejdzie dopiero w pierwszej połowie tego roku. To też nieco dziwne, bowiem podstawowy, darmowy Copilot (wcześniej Bing Chat) świetnie rozmawia po polsku już od wielu miesięcy. Wydaje się więc, że na chwilę obecną Copilot powie nam znacznie więcej, gdy w pracy porozumiewamy się głównie w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim, niemieckim, włoskim, japońskim bądź chińskim.

Mimo że mamy do czynienia z ogólnodostępną wersją, to tak naprawdę jako użytkownicy z Polski możemy uznać ją za wczesną. O wiele więcej będziemy w stanie uczynić z Copilotem i Microsoft 365 Chatem za parę miesięcy, gdy komunikacja i zrozumienie kontekstu "pomocnika w pracy" będą już oparte na naszym języku. Dziś są one jeszcze trochę ograniczone, choć te ograniczenia będą mniejsze w międzynarodowym (np. angielskim) środowisku pracy.

Microsoft 365 Chat – jakie są wymagania?

Microsoft 365 Chat jest dostępny dla posiadaczy licencji Copilot dla Microsoft 365. Ta zaś jest dostępna dla subskrybentów Microsoft 365 Business Standard, Business Premium, E3, E5, A5 for faculty i A3 for faculty, a także Office 365 E3, E5, A5 for faculty i A3 for faculty.

Dowiedz się więcej z naszych poprzednich artykułów:

Źródło: https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/get-started-with-microsoft-365-chat-5b00a52d-7296-48ee-b938-b95b7209f737

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia