Gdzie jest wygaszacz ekranu?

Gdzie jest wygaszacz ekranu?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/20/2019, 12:00 PM

Liczba odsłon: 20010

Wygaszacze ekranu dawniej pełniły ważną rolę, bo przedłużały żywotność monitora, chroniąc go przed "wypaleniem" trwałych pikseli w miejscach, w których obraz się nie zmieniał, np. w obszarze paska zadań. W rezultacie powstawały swego rodzaju powidoki, obrazy-duchy. Dziś już większość z nas nie korzysta z przestarzałych monitorów CRT, ale ma sentyment do wygaszaczy. Nie są one tak praktyczne, jak ekran blokady lub wygaszanie całego monitora, jednak mają walor estetyczny. Ustawienia wygaszacza ekranu są w Windows 10 trochę bardziej ukryte w porównaniu do starszych systemów. W tym poradniku pokażemy Wam, jak je znaleźć, a także jak znaleźć same pliki wygaszaczy.

Jak ustawić wygaszacz ekranu?

 1. Aby włączyć ustawienia wygaszacza ekranu, otwieramy aplikację Ustawienia, klikamy kolejno Personalizacja, Ekran blokady i Ustawienia wygaszacza ekranu.
 2. Jak ustawić wygaszacz ekranu?

 3. Do ustawień personalizacji możemy też przejść bezpośrednio, klikając prawym przyciskiem myszy pulpit i wybierając Personalizuj. Możemy również kliknąć ten link.
 4. Jak ustawić wygaszacz ekranu?

 5. W okienku Ustawienia wygaszacza ekranu możemy wybrać z listy wygaszacz, zmienić jego ustawienia (np. wyświetlany tekst lub folder ze zdjęciami), a także ustalić czas bezczynności, po którym włączy się wygaszacz. Możemy też zobaczyć podgląd wygaszacza i zaznaczyć opcję, by po wznowieniu wyświetlił się ekran logowania.

Gdzie jest wygaszacz ekranu?

Wygaszacze ekranu dla Windows są w rzeczywistości plikami z rozszerzeniem .scr, które znajdują się w folderze systemowym. Jak je znaleźć?

 1. W Eksploratorze plików przechodzimy do folderu C:\Windows\System32.
 2. W polu Przeszukaj wpisujemy .scr i czekamy, aż Windows znajdzie wszystkie pliki o tym rozszerzeniu.
 3. Dla wygody możemy użyć opcji Sortuj według > Typ, aby wszystkie wygaszacze znajdowały się obok siebie.
 4. Gdzie jest plik wygaszacza ekranu?

 5. Znalezione wygaszacze możemy włączyć, zwyczajnie uruchamiając plik, lub też skopiować, aby przykładowo udostępnić je znajomemu.
 6. Jeżeli szukamy wygaszacza od zewnętrznego dostawcy, a nie ma go w katalogu System32, możemy przeszukać jeszcze katalogi Program Files (x86) i Program Files.