Czy w Outlook Web App można korzystać z innych dostawców e-mail?

Czy w Outlook Web App można korzystać z innych dostawców e-mail?

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 11/25/2022, 2:00 PM

Liczba odsłon: 2213

Outlook Web App to przeglądarkowa wersja najpopularniejszego programu pocztowego Outlook. Z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej możemy odbierać i wysyłać wiadomości e-mail, zarządzać katalogami, kategoryzować i oflagowywać wiadomości, planować spotkania i wydarzenia w kalendarzu, prowadzić książkę adresową, jak i pracować w grupach roboczych i współdzielonych skrzynkach pocztowych. To oczywiście tylko niektóre z zalet i funkcji wchodzących w skład internetowej aplikacji Outlook Web App, która coraz bardziej przypomina klasyczną wersję Outlook.

Pomimo ogromnej liczby świetnych funkcji, Outlook Web App ma jedno istotne ograniczenie - pozwala korzystać wyłącznie z systemu poczty e-mail od Microsoftu. W ramach aplikacji Outlook Web App (OWA) możemy założyć sobie darmowe konto pocztowe na stronie Outlook.com lub obsługiwać służbową skrzynkę w ramach Microsoft 365 i usługi pocztowej Exchange Online. Nie ma możliwości podpięcia pod OWA innego systemu pocztowego - na przykład usługi Gmail.

Czy w Outlook Web App można korzystać z innych dostawców e-mail?

Sytuacja wygląda zgoła inaczej w klasycznej wersji Outlook, którą nabyć możemy w ramach wieczystej licencji Office 2021 lub subskrypcji Microsoft 365. Pełnoprawny Outlook oferuje najwięcej, gdy oczywiście skonfigurujemy w nim pocztę działającą w oparciu o chmurową usługę Exchange Online. Bez przeszkód możemy skonfigurować także dodatkowe konta pocztowe. Mogą to być skrzynki pocztowe Gmail, jak i dowolne konta wykorzystujące protokoły IMAP lub POP3.

Poza obsługą konta Microsoft, Outlook Web App ponadto pozwala na pracę ze współdzielonymi i udostępnionymi nam skrzynkami pocztowymi. Innymi słowy - możemy swobodnie otwierać inne konta Exchange, do których udzielono nam dostępu.

Sprawdźmy zatem, w jaki sposób otworzyć inne konto pocztowe w Outlook Web App, a także jak korzystać ze skrzynki innego dostawcy w klasycznej wersji aplikacji Microsoft Outlook.

Jak otworzyć inną skrzynkę pocztową w Outlook Web App?

 1. Po zalogowaniu się do Outlook Web App w prawym górnym rogu klikamy nasz awatar/zdjęcie profilowe.
 2. Wybieramy opcję Otwórz inną skrzynkę pocztową.
 3. Teraz wpisujemy adres e-mail lub nazwę skrzynki, do której mamy dostęp. Może to być skrzynka pocztowa grupy, współdzielona skrzynka, skrzynka zasobu (np. sali konferencyjnej, której jesteśmy pełnomocnikiem) lub udostępnione konto innej osoby.
 4. Na koniec klikamy przycisk Otwórz.
 5. W osobnej zakładce otworzy się nam drugie konto, z którego korzystać możemy podobnie, jak z indywidualnej skrzynki.

Czy w Outlook Web App można korzystać z innych dostawców e-mail?

Jak skonfigurować konto pocztowe innego dostawcy w Microsoft Outlook?

 1. W klasycznej wersji aplikacji Outlook przechodzimy do menu Plik.
 2. Teraz w zakładce Informacje klikamy przycisk Dodaj konto.
 3. W kreatorze konfigurowania nowego konta wpisujemy adres e-mail naszego konta pocztowego pochodzącego od innego dostawcy i klikamy przycisk Połącz.
 4. Aplikacja Outlook powinna teraz automatycznie wykryć konfigurację dla zewnętrznego dostawcy i poprosić nas o zalogowanie się (podanie hasła).
 5. Jeżeli automatyczna konfiguracja nie dojdzie do skutku, z naszej strony konieczne będzie podanie adresów serwerów poczty wychodzącej i przychodzącej, portów, informacji o szyfrowaniu, a także loginu i hasła (wszystkie te dane możemy sprawdzić u dostawcy poczty e-mail).
 6. Po zakończeniu konfiguracji klikamy przycisk Gotowe, a nowa skrzynka pojawi się w panelu po lewej stronie aplikacji Outlook.

Czy w Outlook Web App można korzystać z innych dostawców e-mail?