Znów problemy z październikową aktualizacją. Nie działają starsze aplikacje i Windows Defender ATP

Znów problemy z październikową aktualizacją. Nie działają starsze aplikacje i Windows Defender ATP

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/21/2019, 5:55 PM

Liczba odsłon: 3428

KB4517389, czyli aktualizacja zbiorcza, którą otrzymał Windows 10 May 2019 Update w ramach październikowego Patch Tuesday, pretenduje do miana niechlubnej rekordzistki, jeśli chodzi o sprawianie problemów. Dysproporcja między rozwiązanymi problemami a tymi nowo powstałymi znów się powiększa. Kłopoty mają też użytkownicy November 2018 Update. Co się sypie tym razem?

Wcześniej pisaliśmy już o problemach z menu Start i wyszukiwaniem, przeglądarką Edge, a ostatnio też z BSOD-ami i renderowaniem. Jakby to nie wystarczyło, do listy rzeczy niedziałających trzeba dopisać aplikacje zaprogramowane w Microsoft Visual Basic 3. Na deser mamy też problemy z usługą Windows Defender ATP w Windows 10 1809.

Próbując uruchomić aplikacje napisane w VB3, użytkownikom zwracany jest błąd o treści "unexpected error; quitting". Odpowiada za to prawdopodobnie uszkodzenie procesu VBRUN300.DLL, które powoduje aktualizacja do builda 18362.418. Użytkownicy piszą na forum Microsoft Community m.in. o tym, że nie działają całe pakiety starszych aplikacji 16-bitowych napisanych w VB3. Microsoft nie potwierdził jeszcze zajęcia się tą sprawą.

Kolejna sprawa dotyczy usługi Advanced Threat Protection w Microsoft Defender (Windows Defender) w Windows 10 1809. ATP powoduje masę problemów u firm, które zainstalowały aktualizację i opierają swoje bezpieczeństwo na tej usłudze. Zostały one już rozpoznane przez Microsoft. Na liście zmian czytamy, że usługa może przestać działać, a wysyłanie danych raportowych może skończyć się niepowodzeniem. Podgląd zdarzeń może również pokazać błąd 0xc0000409 w MsSense.exe. Poprawka nadejść ma w połowie listopada. Microsoft podkreśla, że działanie Windows Defender Antivirus pozostaje nienaruszone. Jeśli korzystamy z MDATP, lepiej będzie wstrzymać się z pobieraniem aktualizacji KB4520062 (Build 17763.832), która nie zawiera łatek bezpieczeństwa i nie jest obligatoryjna.