Zapora Windows z nowym oknem dialogowym na Windows 11

Zapora Windows z nowym oknem dialogowym na Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/15/2022, 7:30 PM

Liczba odsłon: 1740

Windows 11 build 25267, ostatnie wydanie Dev Channel w tym roku, wprowadził bardziej zaokrągloną wyszukiwarkę na pasku zadań i parę innych zmian. Jest jeszcze coś, o czym Microsoft nie wspomniał w oficjalnym changelogu, a mianowicie nowy interfejs okna dialogowego Zapory Windows. Zmiana powinna być widoczna u wszystkich testerów — bez potrzeby aktywacji w Vivetool.

Zaktualizowane okienko dialogowe Zapory Windows (Windows Firewall) wygląda praktycznie tak samo jak nowoczesne okienko Kontroli Konta Użytkownika (User Account Control — UAC). Jest też nieco prostsze od poprzednika. Sieci i dodatkowe informacje o aplikacji są teraz ukryte w dalszej części okna, rozwijanej za pomocą przycisku "Pokaż więcej". Wymaganie tego dodatkowego kroku może być źle przyjęte przez część użytkowników.

Zapora Windows - UI

Poza lepszym i nowocześniejszym wyglądem nowe okno dialogowe jest bardziej przystępne i łatwiejsze w użyciu na tabletach i laptopach z ekranami dotykowymi. Odpowiadają za to większe przyciski i pola wyboru. Microsoft zdobył też parę punktów za obsługę jasnego i ciemnego motywu. Ponadto tło za oknem jest teraz przyciemnione, aby mocniej skupić uwagę użytkownika. Mimo tych modernizacji sama Zapora Windows nadal jest częścią Panelu sterowania, co wiąże się ze wszystkimi jego niedogodnościami.

Inne nowoczesne okna dialogowe w Windows 11 Insider Preview otrzymały też niedawno funkcje powrotu do poprzedniej kompilacji oraz odzyskiwania.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia