Xbox Live z opcją filtrowania obraźliwych wiadomości

Xbox Live z opcją filtrowania obraźliwych wiadomości

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/15/2019, 1:51 PM

Liczba odsłon: 1058

Toksyczne komentarze w środowisku gamingowym należą do codzienności, ale to wcale nie znaczy, że są powszechnie akceptowane. Microsoft wiele razy podkreślał, że zależy mu na budowaniu pozytywnej społeczności graczy, która nie wyklucza i w której każdy może grać bezpiecznie i odpowiedzialnie. Aby móc zrealizować tę wizję, potrzebne są narzędzia, które pozwolą uporać się z zalewem obraźliwych treści. Jedno z nich staje się właśnie dostępne.

Xbox Live powstał prawie dwie dekady temu i przez cały ten okres Microsoft nieustannie uczył się i inwestował w nowe narzędzia, by Xbox stał się inkluzywną przestrzenią do gry. Tym sposobem m.in. wyznaczono standardy społeczności, dodano możliwość zgłaszania nieakceptowalnych zachowań, ulepszono ustawienia rodzinne, a także promowano pozytywne wzorce przy udziale Xbox Ambassadorów. Teraz gigantowi udało się wreszcie dać użytkownikom więcej kontroli nad treściami komunikacji. Nie oznacza to jednak cenzury! Użytkownicy sami będą mogli wybrać poziom filtrowania.

Choć większa część komunikacji w Xbox Live jest nieszkodliwa, to nie wszyscy interpretują rzeczy w ten sam sposób. Niektóre komunikaty mogą więc sprawić, że część graczy poczuje się niekomfortowo. Może to zależeć od różnych uwarunkowań kulturowych lub osobistych preferencji. Nawet pojedyncza osoba może mieć różne progi akceptacji w zależności od scenariusza. By to właśnie gracz miał kontrolę nad wiadomościami, które chce widzieć, Microsoft dodaje funkcje filtrowania treści, zwłaszcza tekstu.

Dzięki tej aktualizacji możecie wyznaczyć swoje własne poziomy automatycznego filtrowania, przez co możecie zdecydować, co jest akceptowalne, a co nie jest w wiadomościach tekstowych, które otrzymujecie w Xbox Live. Poziomy filtrów mogą być spersonalizowane w oparciu o cztery poziomy filtrowania — Przyjazny, Umiarkowany, Dla dorosłych, Bez filtrowania.
— Dave McCarthy, Corporate Vice President, Xbox Operations

Oczywiście mimo zastosowania filtrów może zdarzyć się sytuacja, że otrzymamy wiadomość, która narusza standardy społeczności. Wówczas nadal możemy zgłosić taką wiadomość. Microsoft dodaje, że opcje filtrowania są elastyczne i dostosowane do wszystkich przedziałów wiekowych, dlatego np. rodzice mogą zastosować inne opcje dla swoich dzieci. Funkcje te staną się szerzej dostępne tej jesieni i zaczną stopniowo obejmować ekosystem Xbox, począwszy od wiadomości prywatnych, by później ogarnąć profile, grupy, kluby i listy aktywności. Już dziś testować je mogą Xbox Insiderzy.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia