"Rynek oprogramowania bazodanowego w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, co jest konsekwencją dużego zapotrzebowania na oprogramowanie wśród przedsiębiorstw i jednostek administracji publicznej. Mimo, że niewidoczne dla przeciętnego użytkownika, bazy zapewniają funkcjonowanie nie tylko klasycznych aplikacji biznesowych, ale i systemów informacji przestrzennej, aplikacji analitycznych, czy repozytoriów dokumentów" – mówi Tomasz Słoniewski, starszy analityk, IDC Poland.
Według raportu udział Microsoft z bazą danych SQL Server w całym rodzimym rynku baz danych (instalowanych na wszystkich dostępnych na rynku platformach serwerowych) wyniósł 22,2%. Wynik ten, wyższy od wyniku w 2004 roku o 8%, zagwarantował Microsoft drugą pozycję w ogólnym zestawieniu. W tym samym czasie udział w rynku największego konkurenta Microsoft spadł o 6,5 punktu procentowego.
Łącznie w latach 2003 – 2005 firma Microsoft pozyskała 10 punktów procentowych udziału w polskim rynku oprogramowania serwerów baz danych. Dodatkowo, na terenie Polski, udział w rynku, jak i jego dynamika wzrostu były znacznie wyższe niż na całym świecie, gdzie firma posiadała w 2005 roku 16,8 proc. udział w rynku.
„Staramy się zrozumieć potrzeby naszych klientów i rozwijać produkty w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadały ich potrzebom, dlatego możemy dziś poszczycić się aż 8-punktowym wzrostem udziału w rynku. Wprowadzona na rynek w listopadzie 2005 roku nowa wersja Microsoft SQL Server zapewnia wysoki poziom integracji infrastruktury serwerowej z narzędziami programistycznymi, ułatwiając dostęp do informacji” – powiedziała Magdalena Kozłowska-Deć z polskiego oddziału Microsoft.