Windows Subsystem for Android pojawił się w Microsoft Store

Windows Subsystem for Android pojawił się w Microsoft Store

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/3/2021, 1:50 PM

Liczba odsłon: 6204

Wsparcie dla aplikacji Androida w Windows 11 i Microsoft Store było jedną z najgorętszych zapowiedzi dla nowego systemu Microsoftu. Niedawno okazało się, że zostanie ono dodane dopiero po premierze. Jednak już wcześniej gigant uchylił nieco rąbka tajemnicy, podając, że wsparcie to stanie się możliwe dzięki współpracy z Intelem i Amazonem. Gdzieś wtedy przewinęła się koncepcja Windows Subsystem for Android — na wzór istniejącego podsystemu dla Linuksa. Teraz dedykowana temu aplikacja trafiła do Sklepu Microsoft.

W czerwcu dowiedzieliśmy się, że technologia napędzająca obsługę aplikacji Androida to Intel Bridge Technology. To specjalne środowisko wykonawcze, które umożliwia aplikacjom natywne uruchamianie się na urządzeniach x86, wliczając w to uruchamianie tych aplikacji na Windows. Technologia ta została wyróżniona przez Intel jako jedna z trzech głównych, które pozwolą wydobyć pełen potencjał z Windows 11. Wygląda na to, że aplikacja (a może raczej składnik systemu Windows 11) za to odpowiedzialna zagrzewa już miejsce w Microsoft Store.

Windows Subsystem for Android

Aplikacja wydaje się być instalatorem pełnego środowiska, którego polska nazwa powinna brzmieć "Podsystem Windows dla systemu Android". Co ciekawe, w opisie Microsoft zastrzega, że apka służy do celów tekstowych, a także prosi, by nie robić zrzutów ekranu ani nie komunikować o zawartości. Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, prezentują się one następująco:

Windows Subsystem for Android

Jednym z interesujących odkryć jest to, że według wymagań systemowych WSA będzie wspierany na Xbox One. Innym — że zalecane jest 16 GB RAM, czyli znacznie więcej, niż w większości konsumenckich laptopów, a nawet desktopów. Co ciekawe, w wymaganiach nie ma mowy o Windows 11, a zamiast tego podany jest Windows 10... tyle że w wersji 22000, co równa się właśnie Windowsowi 11. A przecież to dwa różne systemy, prawda?

Windows Subsystem for Android znajdziecie w Microsoft Store, gdzie posiada własną stronę.