Windows Insider Program zresetowany. To był tydzień z Microsoft 259

Windows Insider Program zresetowany. To był tydzień z Microsoft 259

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/11/2023, 12:00 PM

Liczba odsłon: 1033

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się o nowym kanale i "reboocie" w programie Windows Insider, nowych funkcjach Eksploratora w testowych buildach, najnowszych statystykach Bing, nowych skrótach klawiszowych w Word, dostępności ChatGPT dla deweloperów aplikacji oraz o szerszej dostępności Outlooka. Zapraszamy do lektury!

Windows Insider Program z nowym kanałem Canary

W tym roku Windows Insider Program obchodzi swoje 9-lecie i otrzymuje nowy kanał dostarczania kompilacji. Obok istniejących kanałów Dev, Beta i Release Preview pojawia się nowy — Canary Channel. Będą do niego trafiały nowości, które wymagają dłuższego okresu testów przed wydaniem dla klientów. Microsoft ogłasza jednocześnie "reboot" Dev Channel.

Windows Insider Program - kanały

Microsoft pisze, że w tym roku ewolucja Programu niejawnych testów systemu Windows będzie lepiej wspierać dostarczanie nieustannych innowacji do Windows 11 poprzez ponowne uruchomienie Dev Channel. Ma on się stać najlepszym miejscem dla Insiderów do wypróbowywania nowych funkcji i doświadczeń wymagających dłuższego rozwoju. Z kolei zupełnie nowy Canary obsługiwać ma zapoznawcze kompilacje ze zmianami na poziomie platformy — podobnie jak to wyglądało wcześniej w kanale Dev. Pierwsza kompilacja Canary już się ukazała i nosi numer 25314.

Rekomendacje plików w Widoku głównym Eksploratora plików

Rekomendacje plików nadciągają do Widoku głównego w Eksploratorze plików. Są to najbardziej adekwatne pliki dostępne pod ręką. Funkcja jest dostępna dla użytkowników zalogowanych w Windows 11 za pomocą konta Azure Active Directory (AAD). Rekomendowane są pliki w chmurze powiązane z tym kontem — zarówno posiadane przez użytkownika, jak i jemu udostępnione.

Rekomendacje plików w Widoku głównym Eksploratora plików

Funkcja trafiła do Windows 11 Insider Preview w Dev Channel (build 23403). Inne warte uwagi nowości to klawisze dostępu w Eksploratorze plików i dobrze widoczny status VPN w zasobniku systemowym po połączeniu z rozpoznanym profilem VPN.

Bing ma już 100 mln aktywnych użytkowników dziennie

Niedawno minął miesiąc, odkąd Microsoft wypuścił wersję zapoznawczą nowego Bing opartą na AI oraz jego integrację z Edge. Był to okres, w którym firma zbierała feedback w celu dalszego ulepszania tej przełomowej usługi. Teraz pora na podsumowanie. Oto najważniejsze wnioski:

  • Po wielu latach stabilnego progresu i odrobinie przyspieszenia od miliona+ użytkowników nowego Bing w wersji zapoznawczej przekroczona została liczba 100 milionów aktywnych użytkowników Bing dziennie.
  • Spośród milionów aktywnych użytkowników podglądowego nowego Bing blisko 1/3 jest nowa w Bing.
  • Microsoft odnotował nie tylko wzrost liczby nowych użytkowników, ale też rosnące zaangażowanie, jako że więcej użytkowników przeprowadza więcej wyszukań dziennie.
  • Mniej więcej 1/3 dziennych użytkowników wersji zapoznawczej używa Bing codziennie.
  • Microsoft obserwuje średnio 3 czaty na sesję z ponad 45 milionami czatów od uruchomienia wersji zapoznawczej.
  • W 15% sesji Czatu uczestniczą ludzie, którzy używają Bing do generowania nowej zawartości.

Nowe skróty klawiszowe w aplikacji Word

Pewnie dla części z Was znany jest skrót Ctrl + Shift + V (lub Cmd + Shift + V na Macu). Znany jest też jako "zachowaj sam tekst". Teraz jest on dostępny w Word dla Windows i macOS. Jak to działa? Po prostu zaznacz zakres tekstu w tym samym dokumencie, innym dokumencie lub w witrynie internetowej i go skopiuj, umieść kursor w miejscu docelowym w dokumencie i wykonaj skrót Ctrl/Cmd + Shift + V. Zauważ, że wklejony tekst pasuje do sąsiedniego tekstu pod względem formatowania i nie zachowuje już źródłowego stylu.

Word z opcją wklejania samego tekstu

Oprócz tego za pomocą nowych skrótów klawiszowych możemy przybliżać i oddalać widok dokumentu w Word na Windows i Mac bądź też ustawić powiększenie na 100%. Aby to zrobić:

  • Użyj Ctrl i , aby oddalić widok
  • Użyj Ctrl i +, aby powiększyć widok
  • Użyj Ctrl i 0, aby wyzerować przybliżenie (100%)
  • Użyj Ctrl i Scroll (pokrętło myszy), aby przybliżyć/oddalić

Opisane wyżej nowości są już dostępne dla użytkowników Microsoft 365 w Beta Channel.

ChatGPT dostępny jako usługa Azure

ChatGPT został wydany w Azure OpenAI Service w wersji zapoznawczej. Za jego pomocą deweloperzy mogą integrować niestandardowe doświadczenia napędzane przez AI bezpośrednio z ich własnymi aplikacjami, wliczając w to rozszerzanie istniejących botów. Mogą one obsługiwać nieoczekiwane pytania, podsumowywanie rozmów w call center, tworzenie nowych tekstów reklam ze spersonalizowanymi ofertami, automatyzacja przetwarzania roszczeń i nie tylko. Usługi poznawcze [Azure Cognitive Services] można łączyć z Azure OpenAI w celu tworzenia atrakcyjnych scenariuszy użycia dla firm.

ChatGPT dostępny jako usługa Azure

Klienci i partnerzy mogą także tworzyć nowe, inteligentne aplikacje i rozwiązania, aby wyprzedzić konkurencję, korzystając z podejścia no-code w Azure OpenAI Studio. Oprócz oferowania personalizacji każdego modelu dostępnego w usłudze Azure OpenAI Studio zapewnia też unikalny interfejs do personalizowania ChatGPT i konfigurowania zachowania odpowiedzi zgodnie z polityką firmy.

Outlook dla komputerów Mac dostępny za darmo

Outlook dla komputerów Mac jest teraz darmowy do użytkowania i nie wymaga subskrypcji Microsoft 365. Czy to w domu, pracy czy szkole użytkownicy macOS mogą łatwo dodawać konta Outlook.com, Gmail, iCloud, Yahoo! lub IMAP w najlepszej aplikacji poczty i kalendarza. Aplikacja stanowi dopełnienie Outlooka na iOS, dając użytkownikom Apple spójne doświadczenie.

Outlook dla komputerów Mac dostępny za darmo

Outlook zapewnia nowoczesny i natywny UI, zaprojektowany i zoptymalizowany dla macOS. Ulepszenia te sięgają głębiej pod powierzchnię. Nowy Outlook jest zoptymalizowany pod kątem Apple Silicon, co oznacza, że aplikacja działa wydajniej i szybciej niż poprzednie wersje. Integracja z macOS zapewnia też dostęp do kalendarza i powiadomień poprzez widżety. Z kolei nowa funkcja Handoff pozwala wracać do zadań tam, gdzie je zostawiliśmy — zarówno na macOS, jak i iOS. Wkrótce pojawi się też funkcja profili Outlook (Outlook Profiles), która pozwoli łączyć konta e-mail z doświadczeniem Focus firmy Apple.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, SharePoint, Windows 11, Outlook, Microsoft Teams, Microsoft 365, Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!