Windows Insider Program z nowym kanałem Canary

Windows Insider Program z nowym kanałem Canary

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/6/2023, 8:30 PM

Liczba odsłon: 2090

W tym roku Windows Insider Program obchodzi swoje 9-lecie i otrzymuje nowy kanał dostarczania kompilacji. Obok istniejących kanałów Dev, Beta i Release Preview pojawia się nowy — Canary Channel. Będą do niego trafiały nowości, które wymagają dłuższego okresu testów przed wydaniem dla klientów. Microsoft ogłasza jednocześnie "reboot" Dev Channel. Na czym to dokładnie będzie polegać? Szczegóły poniżej.

Microsoft pisze, że w tym roku ewolucja Programu niejawnych testów systemu Windows będzie lepiej wspierać dostarczanie nieustannych innowacji do Windows 11 poprzez ponowne uruchomienie Dev Channel. Ma on się stać najlepszym miejscem dla Insiderów do wypróbowywania nowych funkcji i doświadczeń wymagających dłuższego rozwoju. Z kolei zupełnie nowy Canary Channel obsługiwać ma zapoznawcze kompilacje ze zmianami na poziomie platformy — podobnie jak to wyglądało wcześniej w Dev Channel.

Canary Channel

Nowy Canary Channel będzie miejscem do zapoznania się ze zmianami na platformie, które wymagają dłuższego czasu przed wydaniem dla klientów. Niektóre tego przykłady to duże zmiany w jądrze Windows, nowe API etc. Jest to bardzo podobne do tego, co udostępnialiśmy wcześniej w Dev Channel. I podobnie jak w Dev Channel część zmian, które wypróbowujemy w Canary Channel, nigdy nie zostanie dostarczona, a inne mogą pojawić się w przyszłych wydaniach Windows, gdy będą gotowe.

Kompilacje wydawane w Canary Channel będą miały wyższe numery buildów niż te w kanałach Dev, Beta i Release Preview — począwszy od serii buildów 25000. Insiderzy będący wcześniej w Dev Channel otrzymywali już te kompilacje i aby zapewnić, że będą oni nadal otrzymywać nowe aktualizacje, będziemy przenosić tych Insiderów do Canary Channel, począwszy od dzisiaj. Insiderzy przeniesieni do Canary Channel będą otrzymywać powiadomienia o tej migracji w OS i poprzez e-mail i będą mogli podjąć kroki w celu czystej instalacji, aby wybrać inny kanał, jeśli zechcą. (...)

Obejmuje to również urządzenia komercyjne skonfigurowane w Dev Channel z kompilacjami z serii 25000, zarządzanymi przez administratorów IT poprzez zasadę Windows Update for Business, Microsoft Intune lub zasadę grupy. Należy odnotować, że wkrótce wejdą zmiany w zasadach, które umożliwią klientom przystąpienie do nowego kanału Canary za pośrednictwem zasad.

Buildy, które będą wydawane w Canary Channel, będą "wychodziły świeżo spod pracy", udostępniane bardzo krótko po ich skompilowaniu, co oznacza, że bardzo niewiele walidacji i dokumentacji będzie gotowe przed ich zaoferowaniem Insiderom. Kompilacje te mogą zawierać duże błędy, które mogą skutkować niemożnością prawidłowego używania PC lub nawet w niektórych przypadkach — koniecznością ponownego zainstalowania Windows. Będziemy oferować ograniczoną dokumentację dla Canary Channel, jednak nie będziemy publikować postów na blogu dla każdego wydania — a jedynie wtedy, gdy nowe funkcje będą dostępne w buildzie. Wciąż będziemy dostarczać posty na blogu dla wydań Dev, Beta i Release Preview, tak jak robimy to normalnie.

— Amanda Langowski, Windows Insider Program, Microsoft

Dev Channel

Insiderom, którzy są głodni testowania nowych funkcji i doświadczeń — rekomendujemy Dev Channel. Chociaż ponownie uruchamiamy Dev Channel, większość z tego, co zarysowaliśmy w zeszłym roku dla Dev Channel, pozostaje takie samo. Będzie to miejsce, w którym inkubujemy nowe idee i zapoznajemy się z nowymi funkcjami i doświadczeniami, niezwiązanymi z konkretnym wydaniem Windows. W niektórych przypadkach te koncepty, które testujemy z Insiderami, nigdy nie zostanie dostarczona, a inne mogą pojawić się w przyszłych wydaniach Windows, kiedy będą gotowe. W niektórych przypadkach funkcje i doświadczenia mogą wyjść najpierw w Canary Channel, przed wydaniem w Dev Channel, jednak Dev Channel będzie zapewniał większą stabilność platformy i właśnie dlatego zalecamy większości Insiderów dołączenie do tego kanału. Kiedy będziemy zbliżać się do wydania, te doświadczenia będą dostępne także w Beta Channel.

— Amanda Langowski, Windows Insider Program, Microsoft

Windows Insider Program - kanały

Numery kompilacji

Wraz z tymi zmianami Microsoft wyznaczył początkowe serie buildów dla kanałów Windows Insider:

  • Canary Channel: build 25000
  • Dev Channel: build 23000
  • Beta Channel: build 22000
  • Release Preview: Wydane wersje Windows 10 i Windows 11.

Historię wszystkich kompilacji Windows Insider możesz sprawdzić na naszych listach:

Aktualizacja: Choć nie wszystkim buildom w Canary Channel będą towarzyszyć changelogi na blogu, to Microsoft podaje, że numery kompilacji będą ogłaszane na Twitterze.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia