Windows 11 szykuje się do obsługi USB4

Windows 11 szykuje się do obsługi USB4

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/10/2023, 4:00 PM

Liczba odsłon: 1371

W tym tygodniu Microsoft wypuścił pierwszą kompilację Windows 11 Insider Preview w Canary Channel. To nowy kanał, w którym testowane są zmiany na platformie, które wymagają dłuższego czasu przed ogólnodostępnym wydaniem. W dużej mierze przypomina to dotychczasowy Dev Channel — również pod względem ukrytych funkcji, nieuwzględnionych w oficjalnych changelogach.

Dwaj znani windowsowi leaksterzy — Albacore i PhantomOfEarth — namierzyli dedykowaną stronę ustawień dla urządzeń USB4 w nowej kompilacji 25314 w Canary Channel. Zrzut ekranu aplikacji Ustawienia pokazuje nową stronę "Koncentratory i urządzenia USB4" w sekcji USB. Strona ta pokazuje podłączone urządzenia USB4, choć w rzeczywistości żadne nie zostały podłączone. Nie ma to jednak większego znaczenia, bowiem strona jest raczej placeholderem pod funkcjonalność, która dopiero nadejdzie.

Nowa strona ustawień nie tylko nie została ogłoszona przez Microsoft, ale też nie jest dostępna out-of-the-box dla testerów. Aby uzyskać do niej dostęp, jak zwykle potrzebna będzie modyfikacja za pomocą narzędzia Vivetool, w którym należy wpisać polecenie: vivetool /enable /id:39305332.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Microsoft zrestartował Dev Channel i uruchomił nowy kanał Windows Insider Program o nazwie Canary. Ma on być idealny dla użytkowników technicznych i dawać wczesny dostęp do zmian wymagających dłuższego rozwoju. Jego kompilacje mogą być niestabilne i ukazywać się z ograniczoną dokumentacją albo w ogóle bez niej.

"Zrebootowany" Dev Channel jest z kolei określany jako idealny dla entuzjastów. Daje on dostęp do najnowszych buildów podglądowych Windows 11, w których inkubowane są nowe pomysły i rozwijane funkcje wymagające dłuższych testów. Znajdzie się w nich trochę niewygładzonych krawędzi i problemów ze stabilnością, choć w mniejszym stopniu niż w Canary Channel.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia