Windows 11 pozwala rysować bezpośrednio na pulpicie

Windows 11 pozwala rysować bezpośrednio na pulpicie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/20/2022, 2:30 PM

Liczba odsłon: 2641

Jest wiele sposobów na przypinanie ważnych rzeczy w Windows 11. Możemy korzystać z karteczek Sticky Notes, tworzyć pliki na pulpicie czy umieszczać informacje w kalendarzu Outlook lub w aplikacji Microsoft To Do i włączać przypomnienia. Najbardziej jednak bezpośrednim sposobem byłoby... pisanie i rysowanie bezpośrednio na pulpicie. Cóż, teraz stało się to możliwe!

W wielu kompilacjach Windows 11 Insider Preview znaleźć można ukryte funkcje, niedostępne nigdzie w interfejsie systemu, które można dopiero odblokować za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak ViveTool. Jedna z nich pojawiła się w buildzie 25174. Ta wyjątkowa funkcjonalność pozwala rysować i pisać odręcznie bezpośrednio na pulpicie oraz zapisywać to jako naklejki pulpitu — swego rodzaju widżety. Dzięki temu możemy przypiąć ważne zapiski w centralnym miejscu naszego systemu i nie potrzebujemy do tego dodatkowej aplikacji, takiej jak np. Sticky Notes.

Jak włączyć tę funkcję w Windows 11?

  1. Upewnij się, że korzystasz z Windows 11 w kompilacji 25174 lub wyższej.
  2. Pobierz program Vivetool z GitHub i rozpakuj go.
  3. Uruchom CMD jako administrator i użyj polecenia CD, by przejść do lokalizacji wypakowania Vivetool, np. CD C:\Vive.
  4. Wpisz vivetool /enable /id:36165848 i naciśnij Enter (aby wyłączyć funkcję, zamiast "enable" wpisz "disable").
  5. Uruchom ponownie komputer.

Same naklejki na pulpicie są już od paru miesięcy dostępne w Windows 11, niemniej jednak ukryta opcja ich rysowania pojawiła się dopiero w buildach 25174+ w Dev Channel. Możliwe, że opcja zostanie oficjalnie odblokowana dla niejawnych testerów w którejś ze styczniowych aktualizacji, a następnie po okresie testów trafi do publicznej wersji systemu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia