Windows 11 nieco ułatwił wybór domyślnej przeglądarki. Wystarczy jedno kliknięcie

Windows 11 nieco ułatwił wybór domyślnej przeglądarki. Wystarczy jedno kliknięcie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/2/2021, 8:27 PM

Liczba odsłon: 4097

W większości przypadków Windows nie robi najmniejszego problemu z wyborem domyślnej aplikacji do dowolnego działania. Są jednak pewne scenariusze, które Microsoft postanowił obsługiwać w całości własnymi aplikacjami, a do takich należy choćby otwieranie linków z apletu "Wiadomości i zainteresowania" w Windows 11. W ostatniej kompilacji tego systemu pojawiła się jednak delikatna przeciwwaga.

Podkreślmy to od razu — wspomniana nowość nie ma nic wspólnego z otwieraniem linków z "Wiadomości i zainteresowań", które według Microsoftu musi być obsługiwane przez Edge i koniec. Czego więc dotyczy? Jest to nowy przycisk na stronie przeglądarki w Ustawieniach > Aplikacje > Aplikacje domyślne. Zmianę zaobserwowali użytkownicy w buildzie 22509, na którego oficjalnej liście zmian nie została odnotowana.

Kiedy w sekcji "Aplikacje domyślne" otworzymy stronę jakiejś alternatywnej dla Edge przeglądarki, na przykład Chrome, zobaczymy na niej przycisk "Ustaw jako domyślną". Za jednym kliknięciem możemy nim ustawić domyślną aplikację do otwierania plików .htm, .html, .shtml oraz linków http i https. Co ciekawe, nie zmienia to domyślnej aplikacji dla formatów .pdf i .svg, którą domyślnie jest Microsoft Edge (ale oczywiście można to zmienić).

Nowa funkcja została przyjęta dobrze, szczególnie biorąc pod uwagę, że zmienianie domyślnej przeglądarki w Windows 11 zaliczyło regres w stosunku do Windows 10. W ostatnich miesiącach użytkownicy (w tym niejawni testerzy) Jedenastki dość głośno wskazywali na ten problem i najwyraźniej przykuli uwagę Microsoftu, czego efekt właśnie widzimy. No, to teraz jeszcze widżety i będzie super!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia