Windows 11 ma ukryty wskaźnik włączenia/wyłączenia kamery

Windows 11 ma ukryty wskaźnik włączenia/wyłączenia kamery

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/28/2022, 5:00 PM

Liczba odsłon: 1687

Większość nowoczesnych laptopów i pecetów z Windows posiada dedykowany wskaźnik LED, który jasno daje do zrozumienia, że kamera jest aktywna i nas widzi. Wiele urządzeń nie ma jednak niczego, co by na to wskazywało. Zamiast (albo obok) diody sprzętowej można więc sygnalizować użycie kamery na poziomie systemu operacyjnego i taka właśnie funkcja jest rozwijana dla Windows 11.

Aby poprawić prywatność użytkowników Windows 11, Microsoft pracuje nad funkcją powiadomienia systemowego, które pojawia się, gdy kamera jest włączana/wyłączana. Jeśli dioda LED na waszym laptopie przestanie działać lub jeśli chcecie dodatkowego potwierdzenia, wówczas możecie skorzystać ze wskaźnika systemowego, który pojawi się w centralnym miejscu, tuż nad paskiem zadań.

Windows 11 ma ukryty wskaźnik włączenia/wyłączenia kamery

Powiadomienie należy do tych wysuwanych i automatycznie się zamykających, dlatego nie wymaga kliknięcia przez użytkownika i nie zasłania obrazu podczas korzystania z kamery. Jeśli przegapiliście takie powiadomienie albo po prostu chcecie sprawdzić historię użycia kamery, możecie zrobić to w Ustawieniach na stronie Prywatność i bezpieczeństwo > Aparat > Ostatnia aktywność.

Windows 11 ma ukryty wskaźnik włączenia/wyłączenia kamery

Na ten moment wskaźnik włączenia/wyłączenia kamery jest ukrytą funkcją, która zapewne dopiero po dopracowaniu trafi do powszechnych testów w programie Windows Insider. Już teraz można ją aktywować za pomocą Edytora rejestru. W tym celu:

  • Otwórz Edytor rejestru za pomocą polecenia regedit.
  • Przejdź do ścieżki Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\OEM\Device\Capture.
  • Znajdź wartość NoPhysicalCameraLED i otwórz ją. Jeśli jej nie ma, kliknij Edytuj > Nowy > Wartość DWORD i ustaw jej nazwę na NoPhysicalCameraLED.
  • Otwórz wartość i zmień jej wartość z 0 (wyłączone) na 1 (włączone).
  • Zmiana zostanie wprowadzona po ponownym uruchomieniu komputera.

Zmiana wartości w rejestrze nie wpływa na sprzętowy wskaźnik LED, który będzie działać nadal niezależnie od tego, czy powiadomienia systemowe są włączone, czy wyłączone.