Windows 11 Pro nie wymaga już zawsze konta Microsoft ani połączenia z Internetem (build 22616)

Windows 11 Pro nie wymaga już zawsze konta Microsoft ani połączenia z Internetem (build 22616)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/6/2022, 3:41 PM

Liczba odsłon: 3400

Microsoft wypuścił nową kompilację Windows 11 Insider Preview w Dev Channel i Beta Channel. Build 22616 nie zawiera jakichś spektakularnych nowości, a jedynie garść ulepszeń, poprawek i innych zmian w takich obszarach, jak pasek zadań, OOBE, wprowadzanie, widżety, ustawienia, obsługa okien, Menedżer zadań i nie tylko. Pełna lista zmian poniżej.

Windows 11: nowości w kompilacji 22598 w Dev Channel i Beta Channel

Zmiany i ulepszenia

[Ogólne]

 • [Przypomnienie] Znak wodny kompilacji w prawym dolnym rogu pulpitu nie jest już wyświetlany w tym buildzie. Powróci on jednak w kolejnym.

[Pasek zadań]

 • W odpowiedzi na feedback testerów Microsoft zdecydował się na razie wyłączyć zmiany w zasobniku systemowym, które wprowadził wcześniej w buildzie 22581. Systemowy tray i wysuwane menu "Pokaż ukryte ikony" będą teraz działać tak samo, jak w oryginalnym wydaniu Windows 11. Oznacza to m.in. możliwość zmiany położenia ikon w menu. Po wprowadzeniu poprawek Microsoft planuje przywrócić nową funkcjonalność. Gigant przypomina też, że funkcje testowane w kanałach Dev i Beta nie zawsze są dostarczane w ogólnodostępnym wydaniu.

[Inne zmiany]

 • Począwszy od kompilacji 22557, Windows 11 Pro wymaga połączenia z Internetem. Jeśli zdecydujemy się skonfigurować urządzenie do użytku osobistego, do konfiguracji wymagane będzie również konto Microsoft (MSA). Od teraz Insiderzy będą potrzebować MSA i połączenia z Internetem podczas doświadczenia pierwszej konfiguracji (OOBE) jedynie wtedy, gdy konfigurują urządzenie do użytku osobistego. Jeżeli postanowimy skonfigurować urządzenie do użytku służbowego lub szkolnego, nic się nie zmienia — konfiguracja będzie wyglądać tak, jak wcześniej.

Poprawki błędów

[Ogólne]

 • Rozwiązano problem z wydajnością i stabilnością explorer.exe, które z czasem mogły maleć, co ostatecznie prowadziło do bugchecka.

[Pasek zadań]

 • Rozwiązano problem z wysuwanym menu "Pokaż ukryte ikony" w zasobniku systemowym, które było całkowicie ukryte u niektórych Insiderów, mimo że w ustawieniach włączono jego wyświetlanie.

[Wprowadzanie]

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się niektórych aplikacji po naciśnięciu klawisza połowy/pełnej szerokości podczas korzystania z japońskiego edytora IME.

[Widżety]

 • Rozwiązano problem występujący po otwarciu tablicy widżetów za pomocą gestu z boku ekranu. Tablica otwierała się, a następnie natychmiast zamykała.
 • Rozwiązano problem uniemożliwiający korzystanie z gestu przesuwania, by wywołać widżety.

[Ustawienia]

 • Rozwiązano problem, który mógł powodować wysypywanie się Szybkich ustawień podczas transmitowania na niektórych urządzeniach bezprzewodowych.

[Okna]

 • Rozwiązano problem z użyciem na ekranie gestu dotykowego trzema palcami w celu zminimalizowania. Mogło to spowodować, że animacje przestawały działać w całym systemie.
 • Rozwiązano problem wpływający na niezawodność DWM w ostatnich buildach.
 • Rozwiązano problem z niektórymi aplikacjami, takimi jak Ustawienia, które otwierały się puste, jeśli zostały ponownie otwarte podczas aktualizacji lub ponownego uruchomienia.

[Menadżer zadań]

 • Rozwiązano problem z listą procesów, która oscylowała między grupami aplikacji i procesów w tle po kliknięciu trybu wydajności na pasku poleceń.

[Windows Sandbox]

 • Rozwiązano podstawowy problem, który mógł powodować wyświetlanie niektórych tekstów w Windows Sandbox jako czarnych pól w niektórych przypadkach.

[Inne]

 • Rozwiązano problem prowadzący do powiadomień Windows Update pokazujących, że zostały wysłane z "Windows.SystemToast.WindowsUpdate.MoNotification" zamiast "Windows Update".

Znane problemy

[Napisy na żywo]

 • Niektóre aplikacje na pełnym ekranie (np. odtwarzacze wideo) uniemożliwiają wyświetlanie napisów na żywo.
 • Niektóre aplikacje umieszczone w górnej części ekranu i zamknięte przed uruchomieniem napisów na żywo zostaną ponownie uruchomione za oknem napisów na żywo umieszczonym u góry. Należy użyć menu systemowego (ALT + spacja), gdy aplikacja ma fokus, aby przesunąć okno aplikacji dalej w dół.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia