Windows 10 w końcu radzi sobie z aplikacjami Androida! To był tydzień z Microsoft 143

Windows 10 w końcu radzi sobie z aplikacjami Androida! To był tydzień z Microsoft 143

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 11/13/2020, 2:00 PM

Liczba odsłon: 3525

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od dość istotnego przełomu w obsłudze aplikacji Androida na PC z Windows 10. Następnie parę słów o premierze konsol Xbox nowej generacji, zakończeniu wsparcia starszych wersji Windows 10, poprawkach dla zestawów VR dla Windows i nowych funkcjach w Windows Terminal. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!

Wiele aplikacji Androida jednocześnie w Windows 10

Doświadczenie aplikacji Twój telefon wciąż ewoluuje. Po początkowym wsparciu dla pojedynczych aplikacji Androida przyszedł czas na wiele aplikacji jednocześnie. Wreszcie możemy otwierać kilka ich okien obok siebie, o ile dysponujemy systemem Windows 10 w kompilacji Insider Preview oraz jednym ze wspieranych modeli Samsunga. Możliwa stała się interakcja z wieloma aplikacjami Androida, nawet gdy aplikacja Twój telefon nie jest otwarta. Aplikacje możemy przypinać do ulubionych, do paska zadań i do menu Start. Co więcej, teraz możemy również szukać przypiętych wcześniej aplikacji na liście wszystkich aplikacji w menu Start. Przypomnijmy, że odbywa się to bez instalowania i logowania do tych aplikacji w Windows.

Twój telefon

Funkcjonalność zaczęła być udostępniana wspieranym telefonom Samsung Galaxy z Androidem 10 i Łączem do Windows, takim jak Note20 5G, Note20 Ultra 5G, Z Fold2 5G, Z Flip i Z Flip 5G. Ponadto wymagany jest Windows 10 z kanału Dev, Beta albo Release Preview. Zmiany nanoszone są po stronie serwera i może minąć trochę czasu, nim zostaną rozpropagowane!

Xbox Series X i Series S już dostępne w Polsce

Zgodnie z zapowiedziami 10 listopada mieliśmy ogólnoświatową premierę Xbox Series X i Xbox Series S. Otwierają one dziewiątą generację konsol — wyczekiwaną po szczególnie długim (bo ośmioletnim) panowaniu ósmej generacji. Xbox Series X to obecnie najpotężniejsza konsola na rynku, natomiast Xbox Series S to jej mniejszy i tańszy brat-bliźniak.

Xbox Series X promowany jest jako najszybsza i najpotężniejsza konsola Xbox w historii. Jej kluczowe możliwości to granie w pełnym 4K, celowanie w 120 klatek na sekundę, wideo HDR w 8K i technologia Xbox Velocity Architecture. Konsola oferuje aż 12 teraflopów mocy obliczeniowej. Xbox Series X jest pierwszą konsolą obsługującą Ray Tracing w czasie rzeczywistym — dotyczy to zarówno grafiki w grach, jak również dźwięku przestrzennego. Xbox Series X to również prawdziwy demon szybkości, zapewniający krótsze czasy ładowania i płynne wznawianie gier.

Xbox Series S jest z kolei promowany jako najmniejsza konsola Xbox w historii z wydajnością następnej generacji. Także on działa w oparciu o architekturę Xbox Velocity, oferuje dedykowany dysk SSD i celuje w renderowanie w 120 klatkach na sekundę. Szybkie wznawianie i krótsze czasy ładowania oznaczają, że do rozgrywki wskoczymy szybciej niż dotychczas. Konsola opiera się na architekturze Zen 2 i RDNA 2 firmy AMD i również wspiera Ray Tracing w technologii DirectX. Także tu obsługiwany jest trójwymiarowy dźwięk przestrzenny.

Xbox Series X jest już dostępny w sprzedaży w dwóch modelach: w ramach Xbox All Access (148 zł/mies.) i jako sama konsola bez subskrypcji (2249 zł). Xbox Series S również można nabyć na dwa sposoby: w abonamencie (111 zł/mies. przez 24 miesiące) lub poprzez jednorazową płatność z góry (1349 zł).

Xbox Series X/S zaliczyły najlepszy debiut w historii marki

Już na etapie przedsprzedaży Microsoft chwalił się dużą liczbą zamówień nowych konsol, a gdy minęła doba od premiery — również najlepszymi pierwszymi 24 godzinami w historii Xboksa. Informacja nadeszła od szefa działu Xbox, Phila Spencera, który na Twitterze podziękował fanom za wspieranie największej premiery w historii Xbox. Pisze on, że w ciągu 24 godzin sprzedało się więcej konsol w większej liczbie krajów, niż kiedykolwiek wcześniej. Pracujemy ze sprzedawcami detalicznymi, aby uzupełniać zapasy tak szybko, jak to możliwe. Nadal pokazujecie nam, że łącząca moc grania jest ważniejsza niż kiedykolwiek — dodał Spencer.

Microsoft jak zwykle nie podał twardych danych liczbowych, a później nawet potwierdził, że i tak ich nie poda, nawet gdyby okazały się świetne. To już właściwie tradycja. Z drugiej strony zdarzało się, że liczba sprzedanych egzemplarzy była wyliczana na podstawie raportów sprzedaży, przychodów kwartalnych i innych danych.

Zbliża się koniec wsparcia Windows 10 May 2019 Update

Windows 10 version 1903, znany też jako May 2019 Update, utraci wsparcie w przyszłym miesiącu. Jak w przypadku wszystkich aktualizacji z pierwszej połowy roku, jego cykl życia wynosi 18 miesięcy i zakończy się 8 grudnia. Po tym czasie system w tej wersji nie będzie już otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń ani poprawek.

Jeśli nadal korzystacie z wersji 1903 na swoich maszynach, Microsoft zaleca pobranie aktualizacji 1909 (November 2019 Update), co pozwoli utrzymać system bezpiecznym i aktualnym. Microsoft będzie też udostępniał tę aktualizację do wersji 1909 automatycznie użytkownikom z wersją 1903. Windows 10 1909 jako druga aktualizacja zeszłego roku oferuje aż 30 miesięcy wsparcia, dlatego po jej pobraniu przez długi czas nie trzeba się tym martwić.

Warto też przypomnieć, że 10 listopada zakończyło się wsparcie Windows 10 w wersji 1809 w edycjach Home, Pro, Pro for Workstations i IoT Core. Po otrzymaniu ostatnich łatek zalecane jest jak najszybsze przejście na nowszą wersję.

Windows Mixed Reality ciągle żywy!

W temacie Windows Mixed Reality już od dość dawna panuje cisza, przerywana jedynie wydaniami kolejnych zestawów VR od takich producentów, jak HP czy Acer. W zeszłym roku platforma zdobyła ponad 10% rynku VR i trzyma swoje wygodne miejsce, podczas gdy Microsoft nie robi zbyt wiele, by ten wynik poprawić lub też wprowadzać jakieś specjalne innowacje. Nie oznacza to jednak, że temat został zapomniany. Wprost przeciwnie.

Wyciek światła - VR

W ostatnim czasie Microsoft współpracował z HP i Valve nad stworzeniem HP Reverb G2 i wtedy też rozwinął trochę ulepszeń dla samej platformy Windows Mixed Reality. Są one dostępne zarówno dla nowego zestawu HP, jak też dla części już istniejących urządzeń VR. Zmiany zostały zaaplikowane w ostatnich wersjach Windows 10. Najważniejsze z nich to korekcja aberracji chromatycznej, korekcja wycieku światła, redukcja efektu God Rays, ulepszenia dla konkretnych modeli i aktualizacja środowiska uruchomieniowego VR.

Aberracja chromatyczna - VR

Więcej na temat aktualizacji, które pomagają zredukować niechciane artefakty w goglach VR, przeczytacie w naszym artykule: Windows Mixed Reality zaliczyło poprawę jakości grafiki.

Windows Terminal zyskuje na funkcjonalności

Windows Terminal powraca z nowym wydaniem poglądowym. Podczas gdy wydanie podstawowe przeszło na wersję 1.4, wydanie Preview jest już dostępne w wersji 1.5. Wśród nowości znajdziemy m.in. wspomniane pełne wsparcie dla hiperłączy, wsparcie dla emoji w ikonach profilowych, możliwość ustawienia tła pulpitu z obrazu tła Terminala, przycisk Wstecz, lepsze wyszukiwanie poleceń i nie tylko!

Windows Terminal

W tym wydaniu poprawiono funkcjonalność hiperłączy, aby automatycznie wykrywała kliknięcia linków wewnątrz Terminala. Linki te są "klikalne" i otwierają się w domyślnej przeglądarce. Odpowiada za to skrót Ctrl + kliknięcie. Ponadto można teraz łatwo ustawić emoji jako ikonę profilu, ustawić automatycznie tło pulpitu takie samo jak tło Terminala, łatwo powrócić do menu nadrzędnego bez konieczności opuszczania palety poleceń (odpowiada za to nowy przycisk Wstecz) czy też szybciej namierzać polecenia w wyszukiwarce dzięki pogrubieniom pasujących fraz.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!