Windows 10 i 11 zgodne z Aktem o rynkach cyfrowych. Co się zmieniło?

Windows 10 i 11 zgodne z Aktem o rynkach cyfrowych. Co się zmieniło?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/11/2024, 1:00 PM

Liczba odsłon: 414

W zeszłym roku Microsoft zobligował się do wprowadzenia zmian do systemu Windows, aby uzyskać zgodność z Aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act — DMA) w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dzięki temu poprawiła się przejrzystość w różnych kwestiach, a użytkownicy zyskali więcej wolności, np. mogąc odinstalowywać praktycznie wszystkie aplikacje, wliczając w to przeglądarkę Edge. Na uzyskanie zgodności z DMA firma miała czas do 6 marca. Co udało się osiągnąć?

Pod koniec zeszłego tygodnia Microsoft poinformował, że wersje systemów Windows 10 i Windows 11 zgodne z DMA są dostępne dla wszystkich użytkowników w Europejskim Obszarze Gospodarczym (European Economic Area — EEA) bez dodatkowych opłat. Zaczęliśmy wdrażać te aktualizacje do automatycznej instalacji u użytkowników Windows 10 i Windows 11 oraz spodziewamy się ukończyć wdrażanie u użytkowników z EEA na początku kwietnia 2024 – pisze Microsoft. Aby uzyskać te aktualizacje jak najszybciej, można włączyć przełącznik "Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne", który znaleźć można w ustawieniach Windows Update.

Microsoft wyjaśnia, że Windows spełniał wiele wytycznych DMA już na długo przed jego ogłoszeniem. Dotyczy to np. umożliwiania instalacji aplikacji i sklepów z aplikacjami bez pośrednictwa dostawcy systemu. Windows praktycznie od zawsze umożliwiał instalowanie aplikacji wprost z Internetu lub innych kanałów dystrybucji, które nie mają żadnego związku z Microsoftem. DMA daje też dostawcom aplikacji prawo do kontrolowania relacji komercyjnych z użytkownikami, np. kierując ich do tańszych ofert na innych platformach, bazując na tożsamości, płatnościach lub innych usługach niezwiązanych z dostawcą systemu. Aplikacje na Windows zawsze mogły to robić.

Windows 10 i 11 zgodne z Aktem o rynkach cyfrowych. Co zostało zmienione

Jeśli chodzi o zmiany wprowadzone do Windows w EEA, to Microsoft wymienia, że:

  • Przeglądarka Edge i funkcjonalność wyszukiwania Bing zostały zaprojektowane tak, że użytkownicy mogą je odinstalować z Windows za pomocą standardowych mechanizmów odinstalowywania w systemie.
  • Microsoft umożliwił oraz dostarczył instrukcje zewnętrznym aplikacjom wyszukiwania, by oferowały usługi wyszukiwania w Internecie poprzez pole wyszukiwania na pasku zadań Windows i mogły polegać na dowolnej wybranej przeglądarce w celu wyświetlania strony wyników wyszukiwania w taki sam sposób, jak robi to wyszukiwarka Microsoft Bing. Windows umożliwia też oraz udostępnia deweloperom informacje dotyczące tworzenia zewnętrznych kanałów informacyjnych w panelu Widżety w taki sam sposób, jak robi to Microsoft Edge.
  • Microsoft zmodyfikował też doświadczenie logowania w Windows. Przedtem system automatycznie logował użytkowników do innych produktów i usług Microsoftu, które łączyły dane, wliczając w to Edge, Bing i Microsoft Start, gdy użytkownik po raz pierwszy logował się do Windows. Teraz system nie będzie już automatycznie logował użytkowników w tych usługach.

Microsoft wprowadził też zmiany dotyczące obsługi danych związanych z użyciem Windows przez użytkowników z EEA:

  • Microsoft wprowadził np. nowe praktyki i mechanizmy kontroli danych, aby zapewnić, że wszelkie dane zebrane z PC z Windows w EEA na temat aplikacji innych firm działających w Windows (np. dane zebrane w celu wykrycia błędów mających wpływ na te aplikacje lub system Windows) nie są wykorzystywane w celach konkurencyjnych wobec dostawców tych aplikacji.
  • Przeprojektowane zostały też przepływy zgody na dane w systemie Windows, aby jasno określić, kiedy Microsoft łączy dane systemu Windows z danymi z innych swoich produktów i usług oraz otrzymać zgodę na te kombinacje danych, łącznie z wyświetlaniem nowych ekranów zgody obecnym użytkownikom systemu, jeśli jest to wymagane.

Te i inne zmiany wprowadził nie tylko Microsoft, ale i pozostali cyfrowi strażnicy dostępu, w tym Google, Amazon, Apple i Meta. Microsoft musiał także zaktualizować zasady oraz dodać nowe funkcje w LinkedIn.

Źródło: https://blogs.microsoft.com/eupolicy/2024/03/07/microsoft-dma-compliance-windows-linkedin/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia