Wiadomości na pasku zadań i nowy obraz ISO w Windows 10 build 21286

Wiadomości na pasku zadań i nowy obraz ISO w Windows 10 build 21286

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/7/2021, 1:18 PM

Liczba odsłon: 4750

Po długiej przerwie świątecznej zespół Windows Insider Program powraca z noworoczną kompilacją w Dev Channel. Build o numerze 21286 został wydany wczoraj wieczorem w gałęzi RS_PRERELEASE i udostępniony wszystkim w Dev Channel — od tej pory wszyscy w tym kanale będą otrzymywać te same buildy. Wśród nowości m.in. dynamiczna zawartość na pasku zadań, nowe ustawienia miejsc do magazynowania, nowe narzędzie wiersza poleceń DiskUsage i nowości w WSL. Dodatkowo kompilacja ta ukazała się jako obraz ISO do pobrania. Pełna lista zmian poniżej.

Co nowego w kompilacji 21286 w Dev Channel?

Nowy obraz ISO do pobrania

Windows 10 w kompilacji 21286 został udostępniony w formie obrazu ISO. Jak zwykle można go pobrać ze strony Windows Insider Preview Downloads.

Aktualności i dynamiczna zawartość na pasku zadań

Dzięki wiadomościom i zainteresowaniom (News and interests) na pasku zadań uzyskamy szybki dostęp do dynamicznej zawartości, takiej jak aktualności i pogoda, która aktualizuje się w ciągu dnia. Użytkownik może spersonalizować tę tablicę, wybierając treści, które najbardziej mu pasują. Zamiast przełączać się między aplikacjami lub PC/telefonem, wystarczy kliknąć nową ikonę na pasku zadań — jak na animacji poniżej.

Aktualności na pasku zadań

Aktualności i zainteresowania na pasku zadań pozwalają już:

 • Pozostawać na bieżąco: na tablicy znajdziemy najnowsze nagłówki, pogodę, informacje sportowe i inną zawartość, do której uzyskamy dostęp, nie wypadając z toku pracy. Artykuły i treści pochodzą od ponad 4500 sprawdzonych, globalnych wydawców. Gdy chcemy zobaczyć więcej, klikamy artykuł, aby otworzyć go w równie nieinwazyjnym widoku.
 • Spersonalizować swój feed: aby treści były lepiej do nas dopasowane, możemy kliknąć którąś z miniatur i wybrać "Więcej historii jak ta" lub przeciwnie: "Mniej historii jak ta". Z czasem na tablicy będzie pojawiać się więcej wiadomości, które nas interesują. Ponadto możemy reagować na nie za pomocą emoji.
 • Zyskać kontrolę: Microsoft wierzy, że prywatność zaczyna się od przekazania kontroli użytkownikowi wraz z narzędziami i informacjami, które pozwalają mu podejmować decyzje, będąc lepiej poinformowanym. Z poziomu aktualności i zainteresowań można uzyskać szybki dostęp do Microsoft Privacy Dashboard, natomiast w Microsoft Edge zawarte są wbudowane ustawienia prywatności, które umożliwiają ograniczenie/wyłączenie elementów śledzących od reklamodawców i firm zewnętrznych. A jeśli całe nowe doświadczenie na pasku zadań nam się nie podoba, można je po prostu wyłączyć w menu, klikając je prawym przyciskiem.

Aktualności i zainteresowania

Funkcjonalność zaczęła być udostępniana w kompilacji 21286 i aby z niej korzystać, po aktualizacji konieczne jest ponowne uruchomienie systemu. Na chwilę obecną jest dostępna tylko w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii i Indiach. Wymaga ona też zainstalowanego Edge w wersji Chromium. Microsoft testuje też różne jej warianty, przez co doświadczenie poszczególnych użytkowników może się różnić. Na marginesie dodajmy, że w doświadczeniu tym zobaczymy sporo zaokrąglonych rogów, co jest zgodne z ostatnim trendem w produktach Microsoftu.

Zmodernizowane miejsca do magazynowania

Możemy od teraz tworzyć i zarządzać Miejscami do magazynowania poprzez aplikację Ustawienia. Obejmuje to tworzenie pul pamięci i miejsc do magazynowania, usuwanie dysków i optymalizowanie pul. Nowe ustawienia są łatwo dostępne, nowoczesne i zintegrowane z innymi funkcjami magazynowania.

Ustawienia - miejsca do magazynowania

Aby skorzystać z tych funkcji, udajemy się do Ustawień > System > Pamięć > Zarządzaj miejscami do magazynowania. Obecnie nowe ustawienia zostały wypuszczone tylko dla grupy Insiderów w Dev Channel, by po początkowych testach trafić do wszystkich w tym kanale.

Nowe narzędzie wiersza poleceń: DiskUsage

Microsoft pracuje nad rozszerzeniem rodziny narzędzi do obsługi systemu plików. Nosi ono nazwę DiskUsage i jest narzędziem wiersza poleceń (Command Line Tool), które pozwala śledzić pliki i katalogi, które zajmują nadmiernie dużo miejsca na dysku.

DiskUsage

DiskUsage skanuje rekurencyjnie wybrany katalog bądź też cały dysk i dostarcza szczegółowe informacje o tym, ile miejsca zajmuje każdy z podfolderów. Wspiera też rozszerzone filtrowanie i opcje personalizacji danych wyjściowych. Aby zacząć, wpisujemy w oknie wiersza poleceń diskusage /?, co spowoduje wyświetlenie dodatkowych opcji i informacji o użytkowaniu.

Uruchamianie poleceń w autostarcie w Windows Subsystem for Linux (WSL)

Microsoft dodał opcję, która pozwala uruchamiać dowolne polecenie Linuksa przy uruchamianiu dystrybucji WSL. Można tego dokonać, edytująć plik /etc/wsl.conf w dystrybucji i dodając opcję o nazwie "command" w sekcji "boot". Polecenie będzie wykonywane przy każdym rozruchu dystrybucji.

WSL

Ulepszone doświadczenie zmiany strefy czasowej

W oparciu o feedback Microsoft wprowadził kilka pomniejszych zmian dla użytkowników, którzy mają włączone ustawienie "Ustaw strefę czasową automatycznie":

 • Gdy strefa czasowa jest zmieniana z powodu rozpoznania zmiany lokacji z dużą dozą pewności, wysyłane jest teraz powiadomienie mówiące o zmianie. Zawiera ono informacje o nowej strefie czasowej, a kliknięcie go otworzy ustawienia daty i godziny.
 • Jeżeli zostanie wykryta zmiany lokacji z małą dozą pewności, a na urządzeniu jest jeden administrator, zostanie teraz wysłane powiadomienie z pytaniem, czy zaktualizować strefę czasową. Kliknięcie "OK" zatwierdzi zmianę.

Ustaw strefę czasową automatycznie

Zimowa aktualizacja Windows File Recovery

Windows File Recovery, czyli aplikacja do przywracania usuniętych plików na dysku, otrzymała masę feedbacku. Najnowsza aktualizacja podnosi jej wydajność, rozwiązuje problemy i wprowadza dwa uproszczone modele odzyskiwania. Tryb zwykły (regular mode) to opcja szybkiego odzyskiwania z systemów plików NTFS, a tryb rozszerzony (extensive mode) to dokładne wyszukiwanie zgodne z większością systemów plików. Aktualizacja jest dostępna dla Windows Insiderów i trafi do wydania ogólnodostępnego (Windows 10 May 2020 Update lub wyższa wersja) na początku tego roku. Windows File Recovery można pobrać bezpłatnie z Microsoft Store.

Poprawki i inne zmiany

 • W oparciu o feedback (GitHub issue #1495) dodano opcję wyłączenia automatycznego mapowania controller-to-virtual-key w aplikacjach UWP. Jeśli macie potrzebę skorzystania z tego, dodajcie klucz HKLM\Software\Microsoft\Input\Settings\ControllerProcessor\ControllerToVKMapping z włączoną wartością DWORD ustawioną na 0.
 • Rozwiązano problem z wyskakującym oknem z komunikatem "Twój komputer doświadczył problemu i uruchomi się ponownie za 1 minutę" po zalogowaniu do Windows kontem Azure Active Directory lub Active Directory.
 • Rozwiązano problem z niewyświetlającymi się dyskami w Ustawieniach > System > Pamięć > Zarządzaj dyskami i woluminami.
 • Rozwiązano problem z drukarkami zawieszającymi się podczas łączenia podczas dodawania w Ustawieniach.
 • Rozwiązano problem z nieoczekiwanym wylogowaniem z aplikacji i witryn po ponownym uruchomieniu PC.
 • Rozwiązano problem z ikoną Zabezpieczenia Windows, która czasem wyświetlała się nieoczekiwanie duża w menu kontekstowym po kliknięciu ikon na pasku zadań z wciśniętym Shiftem.
 • Rozwiązano problem z zawieszającym się MediaTranscoder.
 • Rozwiązano problem z odtwarzanym dźwiękiem w aplikacjach UWP, który nie był przyciszany po naciśnięciu ikony mikrofonu, aby włączyć nasłuchiwanie Cortany.
 • Rozwiązano problem z utkwieniem wpisów VPN na "potrzebnym działaniu" w wysuwanym menu Sieci aż do naciśnięcia "Anuluj" i ponownie "Połącz".
 • Rozwiązano problem z celowaniem dotyku przy zmianę rozmiarów okna za pomocą dotyku.
 • Wprowadzono trochę poprawek do panelu Emoji, w tym powiązano wpisanie "lgbtq" z emoji tęczowej flagi.
 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem zaszarzonych (niedostępnych) opcji czytania na głos w Lupie.
 • Rozwiązano problem z ustawieniami ulepszania Narratora.
 • Rozwiązano problem z czytaniem przez Narratora komórek Excela.
 • Rozwiązano problem z Narratorem, który mógł nie ogłaszać, czy pole wyboru było w stanie rozwiniętym, czy zwiniętym.
 • Rozwiązano problem wpływającym na możliwość czytania kodu w Visual Studio przez Narratora.
 • Rozwiązano problem występujący przy korzystaniu z wysokiego kontrastu — Ustawienia mogły wysypywać się po wejściu na stronę Ułatwienia dostępu.

Znane problemy

 • Trwają prace nad rozwiązaniem problemów z zawieszaniem się lub wysypywaniem gier, takich jak State of Decay 2 lub Assassin’s Creed.
 • Microsoft bada problemy z uruchamianiem Call of Duty: Modern Warfare i Call of Duty: Black Ops Cold War w tej kompilacji.
 • Mogą wystąpić pewne problemy z renderowaniem/grafiką po zmianie rozmiaru okien niektórych aplikacji. Zminimalizowanie wszystkich okien i ponowne ich otwarcie powinno rozwiązać problem (klawisz Windows + D dwukrotnie).
 • Niektóre systemy 32-bitowe mogą utracić połączenie z Internetem w tym buildzie.
 • Gdy Xbox Game Bar został włączony z menu Start lub skrótem Windows + G podczas używania edytora tekstu, komputer może przestać odpowiadać. Jeśli tak się stało, należy wyłączyć pasek gry skrótem WIN + G i kończąc proces GameBar.exe w Menedżerze zadań.
 • Użytkownicy Miracast mogą doświadczyć problemu z niską liczbą klatek.
 • Explorer.exe/powłoka Windows mogą zawieszać się lub wysypywać.
 • Aero Shake jest wyłączony w tym buildzie.
 • Podgląd przypiętych kart witryn nie jest jeszcze widoczny dla wszystkich Insiderów, dlatego może wyświetlić się szare okienko po najechaniu na miniaturę na pasku zadań. Microsoft nadal doszlifowuje to doświadczenie.
 • Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
 • Mogą wystąpić różne problemy z Aktualnościami i zainteresowaniami (News and interests).