WSL2 będzie częścią Windows 10 2004. Zmiany sposobu dostarczania jądra Linuksa

WSL2 będzie częścią Windows 10 2004. Zmiany sposobu dostarczania jądra Linuksa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/10/2020, 7:36 PM

Liczba odsłon: 3211

Rozwijany od zeszłego roku Podsystem Windows dla systemu Linux 2 — WSL2 — będzie dostępny jako część Windows 10 w wersji 2004, czyli May 2020 Update. Nowa architektura, wykorzystująca prawdziwe jądro Linuksa, zmienia sposób, w jaki te binarki wchodzą w interakcję z systemem Windows i sprzętem, ale nadal zapewnia takie samo wrażenie użytkownika, jak pierwsza, dostępna obecnie wersja WSL. WSL 2 zapewnia też większą wydajność systemu plików i pełną zgodność wywołań systemowych, co pozwala na uruchamianie większej liczby aplikacji. Przygotowując się do ogólnej dostępności, Microsoft podaje więcej szczegółów dotyczących instalacji i aktualizacji WSL, a także sposobu dostarczania jego kernela.

Chcemy podzielić się jedną dodatkową zmianą: aktualizacją sposobu instalacji jądra Linuksa w WSL i jego obsługi na waszych urządzeniach. Słyszeliśmy wiele opinii społeczności, że doświadczenie instalacji mogłoby być usprawnione, i podejmujemy pierwsze kroki, usprawniając model serwisowania jądra Linuksa. Usunęliśmy kernel Linuksa z obrazu Windows OS i zamiast tego będziemy go dostarczać na wasze maszyny poprzez Windows Update — w ten sam sposób, w jaki dziś instalowane są zewnętrzne sterowniki (np. grafiki, touchpada) na waszych maszynach. Zmiana ta da wam więcej zręczności i elastyczności w [kontroli] aktualizacji jądra Linuksa w WSL2.
— Craig Loewen, Program Manager, Windows Developer Platform

Zmiana ma zostać wprowadzona gładko, zaś jądro Linuksa ma aktualizować się tak, abyśmy nie musieli się tym martwić. Domyślnie ma to być obsługiwane w całości przez Windows, podobnie jak inne aktualizacje. W początkowym wydaniu Windows 10 2004 oraz w ostatnich buildach w Slow Ring będzie jednak konieczne (tymczasowo) ręczne zainstalowanie kernela. Dopiero po paru miesiącach nadejdzie aktualizacja, która doda możliwości automatycznego instalowania i serwisowania.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia