Unified Update Platform (UUP) - nowy system aktualizowania Windows

Unified Update Platform (UUP) - nowy system aktualizowania Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/4/2016, 4:03 PM

Liczba odsłon: 3145

Wczoraj wieczorem, wraz z pojawieniem się nowej kompilacji Insider Preview (build 14959) Microsoft ogłosił wprowadzenie nowego systemu aktualizacji - Unified Update Platform. Pierwszą kompilacją, którą udostępniono za jego pomocą, była właśnie 14959, ale tylko dla telefonów. Wkrótce UUP będzie też zarządzać aktualizacjami dla PC, HoloLens i IoT. Czym charakteryzuje się ten system i jak to się ma do Windows Update?

Windows 10 znajduje się na ponad 400 milionach urządzeń, a nowe kompilacje wychodzą zwykle raz na tydzień. Dwa lata temu było to raczej niewyobrażalne, a mimo to ogromna liczba urządzeń pobrała aktualizacje do nowego systemu. Microsoft miał otrzymać od użytkowników sporo sugestii, by usprawnić proces aktualizacji, tak by można było mieć kontrolę nad czasem aktualizacji, zmniejszyć przetwarzanie po stronie użytkownika, poprawić wpływ na żywotność baterii i zmniejszyć rozmiary pobieranych pakietów. Począwszy od Anniversary Update, mamy nową opcję Godziny aktywnego użytkowania, która po części odpowiada na ten feedback, jednak w kolejnym wydaniu Windows 10 - Creators Update - zostanie to jeszcze bardziej dopracowane. Tymczasem w ostatniej kompilacji Insider Preview zaimplementoano "nową generację technologii dostarczania aktualizacji", zwaną Unified Update Platform (UUP).

Najważniejszą korzyścią z UUP jest zredukowanie rozmiarów pobieranych pakietów. Okazuje się, że pobranie nowej kompilacji przypomina teraz pobranie aktualizacji zbiorczej. "Sprzęgliśmy technologie w naszym buildzie i systemach publikowania, by umożliwić zróżnicowane pobieranie dla wszystkich urządzeń z systemem mobilnym i PC. Zróżnicowane pakiety do pobrania zawierają tylko te zmiany, które wprowadzono od czasu ostatniej aktualizacji, a nie cały build. Jako że dopiero zaczynamy wprowadzać UUP, zmiany te dopiero wpłyną na PC, którego użytkownicy spodziewają się zmniejszonego rozmiaru aktualizacji do pobrania o blisko 35%, gdy przechodzą z jednego głównego wydania do kolejnego. Pracujemy nad tym, a celem jest wprowadzenie tej właściwości po wydaniu Windows 10 Creators Update; Insiderzy zobaczą to szybciej" - tłumaczy Bill Karagounis, Director of Program Management w Windows Insider Program & OS Fundamentals.

Kolejna zmiana będzie dotyczyć tego, w jaki sposób urządzenia sprawdzają dostępność nowych aktualizacji. Ma to się odbywać w wydajniejszy sposób. Kiedy zaczniemy korzystać z UUP, zmniejszają się rozmiary danych o aktualizacji, wysyłanych do urządzenia końcowego, przez co te mają mniej do przetworzenia. Jest to ważne zwłaszcza w urządzeniach z Windows 10 Mobile. Jak dalej wyjaśnia Bill Karagounis, "Z użyciem UUP, gdy twoje urządzenie sprawdza aktualizacje, usługa Windows Update wybiera, które spośród aktualizacji są potrzebne dla danego urządzenia. Windows Update zwraca następnie te aktualizacje urządzeniu, pobiera i instaluje. Ponieważ więcej przetwarzania wydarza się po stronie usługi, zapewnia to szybsze operacje sprawdzania dostępnych aktualizacji".

Microsoft przeniósł też kilka logicznych koncepcji z PC do Mobile. "Jak mogliście zauważyć w przeszłości, aktualizacje PC do najnowszego builda odbywały się w jednej operacji, niezależnie od builda bazowego, który był wówczas uruchomiony, jednak to nie działało w systemie Mobile. Na waszych telefonach wymagaliśmy niekiedy instalacji w dwóch rzutach. Dzięki UUP mamy logikę w kliencie, która automatycznie przechodzi na to, co nazywamy 'kanonicznym' buildem, pozwalając zaktualizować telefon za jednym razem, jak ma to miejsce w PC" - dodaje Karagounis.

Warto zauważyc, że większość zmian nie jest bezpośrednio widoczna na powierzchni - wszystko wydarza się na zapleczu. UUP będzie wdrażany fazami. Pierwsza miała miejsce wczoraj i zaczęła się od Windows 10 Mobile. Kolejne przypadną w udziale PC, IoT i HoloLens.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia