Ulepszone transmitowanie, HDR i dostęp głosowy w Windows 11 (build 23516 w Dev Channel)

Ulepszone transmitowanie, HDR i dostęp głosowy w Windows 11 (build 23516 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/2/2023, 9:20 PM

Liczba odsłon: 1180

Windows 11 Insider Preview otrzymał dzisiaj dwie aktualizacje: w Dev Channel (build 23516) i Beta Channel (build 22631.2129 i 22621.2129). Teraz sprawdzimy, co nowego w tej pierwszej. Nowości związane są z transmitowaniem, HDR, dostępem głosowym, Narratorem, czujnikiem obecności, Microsoft Teams, paskiem zadań, Eksploratorem plików i nie tylko.

Windows 11: nowości w kompilacji 23516 w Dev Channel

Ulepszenia Czujnika obecności

Dla komputerów z czujnikami obecności (presence sensors) obsługujących wykrywanie uwagi dostępne jest teraz Adaptacyjne Przyciemnianie (Adaptive Dimming). Twoje urządzenie może teraz inteligentnie przyciemnić ekran, kiedy odwrócisz od niego wzrok i przywrócić jasność, kiedy znów na niego spojrzysz. Opcja znajduje się w Ustawieniach > Prywatność i zabezpieczenia > Czujnik obecności.

Adaptacyjne Przyciemnianie (Adaptive Dimming)

Wake on Approach, Lock on Leave i Adaptive Dimming to funkcje obsługiwane przez Czujnik obecności w systemie Windows, które można teraz włączyć już na etapie pierwszej konfiguracji (OOBE) podczas wybierania ustawień prywatności.

Opcje czujnika obecności w OOBE

Microsoft przypomina, że deweloperzy aplikacji z urządzeniami z kompatybilnymi czujnikami obecności mogą kierować aplikacje tak, aby żądały i odczytywały informacje o obecności użytkownika po zażądaniu możliwości obecności człowieka.

Ulepszone doświadczenie transmitowania ekranu

Transmitowanie z komputera z systemem operacyjnym Windows 11 pozwala transmitować obraz na inny PC, TV lub ekran zewnętrzny w pobliżu. W tej aktualizacji pojawiło się trochę ulepszeń tego doświadczenia:

 • Podczas wykonywania wielozadaniowych aktywności na PC, np. przełączania się między oknami albo używania Asystenta przyciągania, wyświetlane będą sugestie, aby transmitować, poprzez powiadomienie toast.
 • Wysuwane menu Trasmitowanie w Szybkich ustawieniach zapewnia teraz bezpośrednią konfigurację komputera wraz ze wskazówkami krok po kroku dla użytkowników, jak zainstalować opcjonalną funkcję Wireless Display i jak włączyć odkrywanie tego PC dla innych urządzeń poprzez stronę "Projektowanie na ten PC" w Ustawieniach.
 • Transmitowanie ekranu w Windows 11

Obsługa tła ekranu HDR

Możesz teraz ustawiać pliki JXR jako tło pulpitu. Jeśli masz ekran HDR, będą one renderowane w pełnym HDR.

Dostęp głosowy dostępny w kolejnych obszarach systemu Windows 11

Dodano możliwość korzystania z dostępu głosowego od razu po uruchomieniu komputera. Możesz używać go do logowania się i uzyskiwania dostępu do innych obszarów Ekranu blokady. Możesz włączyć dostęp głosowy z menu "Ułatwienia dostępu" na Ekranie blokady albo ustawić każdorazowe jego włączanie w tym miejscu za pomocą opcji "Uruchamiaj dostęp głosowy, zanim zaloguję się na tym komputerze" w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Mowa.

Dostęp głosowy na ekranie blokady w Windows 11

Dostęp głosowy w Windows 11 - Ustawienia

Wprowadzanie głosowe hasła może być teraz bezpieczne! Możesz postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na pasku dostępu głosowego, aby przenieść fokus na pole hasłowe i używać głosu do dyktowania hasła lub kodu PIN. Alternatywnie możesz powiedzieć "pokaż klawiaturę", aby wyświetlić klawiaturę dotykową z etykietami numerycznymi. Możesz wypowiedzieć cyfry na klawiszach, aby wprowadzić związane z nimi litery. Spowoduje to zamaskowanie rzeczywistego hasła, które wprowadzasz, aby nie usłyszał go nikt w pobliżu.

Dostęp głosowy w Windows 11 - wprowadzanie głosowe hasła

Naturalne głosy Narratora w kolejnych językach

Naturalne głosy Narratora dostępne są teraz w kolejnych językach: francuskim, portugalskim, angielskim (Indie) i koreańskim. Pozwalają one użytkownikom Narratora komfortowo przeglądać sieć, czytać i pisać maile oraz wykonywać wiele innych zadań. Naturalne głosy korzystają z nowoczesnej, działającej lokalnie na urządzeniu zamiany tekstu na mowę (text-to-speech) i po ich pobraniu działają bez połączenia z Internetem.

Zmiany i ulepszenia

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Od czasu builda 23481 Microsoft Teams (free) jest przypięty do paska zadań Windows 11. Zmiana ta jest nadal rozpowszechniana, więc nie wszyscy Insiderzy zobaczą ją od razu. Insiderzy, którzy klikną ikonę, aby otworzyć Teams, odkryją minidoświadczenie komunikacji, umożliwiające czat, rozmowę albo spotkanie z ludźmi za pomocą jednego czy dwóch kliknięć. Kompaktowy rozmiar tego okna pozwala umieścić je w dowolnym miejscu na pulpicie i śledzić rozmowy, wykonując inne czynności w innych oknach aplikacji. Microsoft zapowiedział też zbliżającą się integrację aplikacji Łącze z telefonem z Teams (free).
 • Teams (free)

 • Opcja "Nigdy nie łącz przycisków paska zadań" włączona w Ustawieniach nie włączała tego doświadczenia. Z tego powodu Microsoft usunął tymczasowo ustawienie, aby rozwiązać problem. Wkrótce funkcja wróci do Beta Channel.

Eksplorator plików

 • Dodano więcej pól do wyświetlanie w panelu Szczegóły, w tym wymiary zdjęć, liczbę stron w .docx, użyte i wolne miejsce na dysku i wiele innych.

Poprawki błędów

Ogólne

 • Po aktualizacji do builda 23511 część Insiderów zauważyła, że aplikacja Zdjęcia przypięła się do paska zadań. Problem występował tylko w tamtym buildzie i nie powinien już występować.

Eksplorator plików

 • Rozwiązano problem z ikonami wyświetlanymi na kartach w Eksploratorze plików, które mogły utracić synchronizację z bieżącym folderem po nawigacji.
 • Naprawiono wyciek pamięci w Eksploratorze plików, co mogło powodować wysypywanie się explorer.exe i inne problemy podczas długotrwałego użytkowania.
 • Rozwiązano podstawowy problem z ikonami pulpitu, które były puste w ostatnich buildach.
 • Rozwiązano problem z Eksploratorem plików, który wyświetlał komunikat "Pracuję nad tym" w pustym folderze.
 • Rozwiązano problem z polem tekstowym do nazywania nowo utworzonych plików lub folderów na pulpicie, które było wyświetlane w niewłaściwym miejscu (zbyt daleko lub blisko) w stosunku do miniatury.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe po otwarciu menu kontekstowego.
 • Rozwiązano problem z kliknięciem prawym przyciskiem myszy elementów w okienku nawigacji, które nie otwierało menu kontekstowego po zmianie folderów.
 • Rozwiązano problem ze skrótami klawiaturowymi ALT + P i Shift + Alt + P, które nie działały, gdy fokus był ustawiony na jednym z obrazów w Galerii.
 • Rozwiązano problem z Widokiem głównym i Galerią, które mogły utknąć w niewłaściwych kolorach, jeśli były otwarte podczas przełączania między trybem jasnym i ciemnym.
 • Rozwiązano problem z miniaturami w Galerii, które mogły się nie ładować po zmianie widoku na mniejszy rozmiar ikony (na przykład ze średniego na mały).
 • Rozwiązano problem występujący po odświeżeniu Widoku głównego — czynności związane z przypinaniem i odpinaniem ulubionych plików mogły nie działać.
 • Rozwiązano problem z układem nowego okienka szczegółów, wyświetlającym się od lewej do prawej zamiast od prawej do lewej, gdy używany był hebrajski lub arabski język wyświetlania.
 • Skróty klawiaturowe ALT + D, CTRL + L i F4 powinny teraz działać, aby ustawić fokus na nowym pasku adresu.
 • Rozwiązano problem z wpisywaniem liter dysków, %localappdata% i niektórych innych rzeczy w pasku adresu, co nie prowadziło do wyświetlania sugerowanych ścieżek w rozwijanym menu.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe podczas otwierania Widoku głównego.
 • Rozwiązano problem z zacinaniem się podpowiedzi na ekranie podczas przewijania Widoku głównego za pomocą dotyku.
 • Rozwiązano problem ze zwijaniem i rozwijaniem sekcji Widoku głównego.
 • Dokonano drobnych korekt rozmiaru elementów Widoku głównego, w tym zmniejszono rozmiar tekstu.
 • Rozwiązano problem z przewijaniem kółkiem myszy, jeśli kursor znajdował się nad sekcją polecanych Widoku głównego.

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Rozwiązano problemy z wysypywaniem się explorer.exe wpływające na niezawodność paska zadań.

Wprowadzanie

 • Rozwiązano problem z niektórymi działaniami myszy (w tym zmianą rozmiaru okien za pomocą myszy), które nie działały na pulpicie zdalnym.
Dynamiczne oświetlenie
 • Rozwiązano problem z przełączaniem kont użytkowników, które mogło wyłączać diody LED urządzeń.

Znane problemy

Ogólne

 • Explorer.exe może wysypywać się na ekranie logowania (z wyskakującym błędem) przy próbie wejścia w tryb awaryjny.

Menu Start

 • Niektóre aplikacje w sekcji "Wszystkie aplikacje", np. PWA zainstalowane przez Edge, mogą być niepoprawnie klasyfikowane jako składniki systemu.

Windows Copilot

 • Możesz użyć Alt + Tab, aby wyjść z Windows Copilot, ale już nie, aby do niego wrócić. Zamiast tego możesz użyć WIN + C.
 • Po pierwszym uruchomieniu lub odświeżeniu Copilota podczas używania Dostępu głosowego musisz użyć poleceń "Pokaż siatkę", aby móc kliknąć pole "Zapytaj mnie o cokolwiek" po raz pierwszy.

Eksplorator plików

 • Eksplorator plików może wysypywać się przy przeciąganiu paska przewijania lub próbie zamknięcia okna w trakcie przedłużającego się procesu ładowania pliku.

Windows Ink

 • Windows Ink nie konwertuje pisma odręcznego na tekst w głównej treści (np. dokumenty Word i arkusze kalkulacyjne Excel) w aplikacjach Microsoft 365.
 • Pola wyszukiwania w aplikacjach Microsoft 365 (np. Microsoft Word) mogą nie działać poprawnie.
 • Pola komentarzy w aplikacjach Microsoft 365 (np. Microsoft Word) mogą nie działać poprawnie.

Wprowadzanie

 • Pisanie w japońskim lub chińskim edytorze IME może nie działać poprawnie.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/08/02/announcing-windows-11-insider-preview-build-23516/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia