Udostępnianie w pobliżu wkrótce ze wsparciem dla Androida i iOS

Udostępnianie w pobliżu wkrótce ze wsparciem dla Androida i iOS

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/13/2018, 4:56 PM

Liczba odsłon: 6076

Near Share, czyli Udostępnianie w pobliżu, to jedna z najciekawszych funkcji w April 2018 Update. Szybkie udostępnianie plików poprzez Bluetooth początkowo było adresowane tylko do PC z Windows 10, ale na konferencji Build 2018 Microsoft potwierdził współpracę z Androidem (na razie w dość okrojonym wydaniu), a w przyszłości również z iOS-em. Na czym polegają obecne ograniczenia i jak Near Share będzie działać w przyszłości?

Near Share - Udostępnianie w pobliżu

Funkcja działająca z Androidem została zademonstrowana w kontekście jej integracji z aplikacjami mobilnymi poprzez dodanie Project Rome SDK do aplikacji na iOS i Androida. Na chwilę obecną działa jednak tylko z tym drugim, zaś komunikacja odbywa się jednostronnie. Mówiąc wprost, udostępnianie w pobliżu pozwala tylko przesyłać pliki z Androida na komputer z Windows 10, nie odwrotnie. Near Share (nazywane też przez Microsoft Nearby Share) wykorzystuje Bluetooth, by wykryć znajdujące się w pobliżu PC, a następnie decyduje, czy plik udostępnić przez Wi-Fi, czy Bluetooth. Będzie to zależne od tego, czy oba urządzenia znajdują się w tej samej sieci, czy też nie.

Near Share - iOS, Android

Jak wynika z tabeli na slajdzie, Near Share w przypadku Androida pozwala na razie tylko na udostępnianie z telefonu na komputer, ale udostępnianie z komputera na telefon będzie możliwe już niebawem. W przypadku iOS funkcjonalność w ogóle nie jest jeszcze dostępna, ale również pojawi się wkrótce. Nie wiemy jednak, czy komunikacja będzie działać w obie strony, czy wsparcie zacznie się tak samo, jak w Androidzie.

Near Share - iOS, Android

Near Share to funkcja idealna, gdy przykładowo jesteśmy na spotkaniu z szefem i chcemy szybko wysłać mu prezentację otwartą akurat na naszym ekranie albo siedzimy na kanapie z przyjacielem i chcemy przesłać na jego laptopa zrzut ekranu z gry. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać plik, fragment tekstu czy link samemu sobie, jeśli korzystamy z kilku różnych urządzeń i nie synchronizujemy ich w inny sposób (np. poprzez Timeline czy Your Phone). Jeśli chcecie zobaczyć, jak to wygląda w praktyce, obejrzyjcie naszą prezentację funkcji Udostępnianie w pobliżu.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia