Twórz obrazy za pomocą słów w SwiftKey na telefonie. To był tydzień z Microsoft 286

Twórz obrazy za pomocą słów w SwiftKey na telefonie. To był tydzień z Microsoft 286

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/15/2023, 9:00 PM

Liczba odsłon: 977

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows z tego tygodnia, wydania Microsoft Designer na Androida, integracji SwiftKey z Bing Image Creator, desktopowego doświadczenia Windows 365 na Androidzie, rozmycia tła i innych nowości w aplikacji Zdjęcia, nowego układu podziału ekranu w Edge, zdobycia przez Microsoft tytułu najlepszej firmy świata według TIME i końca wsparcia dla Surface Duo. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

  • Windows 10 22H2 Build 19045.3448: W ramach wrześniowego Patch Tuesday aktualizacje zabezpieczeń dotarły do Windows 10 22H2, 21H2, 1809, 1607 i 1507.
  • Windows 11 22H2 Build 22621.2283: W ramach wrześniowego Patch Tuesday aktualizacje zabezpieczeń dotarły do Windows 11 22H2 i 21H2.
  • Windows 11 23H2 Build 22631.2338 w Beta Channel: Wydanie to dostarcza nowy widżet Sesji skupienia, aplikację Microsoft Teams - Free i dość dużo poprawek.
  • Windows 11 Build 25951 w Canary Channel: Główne nowości dotyczą obsługi Server Message Block (SMB), wliczając w to blokowanie NTLM i kontrolę nad tym, z którymi dialektami SMB 2 i 3 serwer SMB będzie negocjował. Jest też poprawka związana z ekranem blokady. Windows 11 w tej wersji został wydany również jako obraz ISO.
  • Windows 11 Build 23545 w Dev Channel: Microsoft zrezygnował z otwierania wyszukiwania na pasku zadań po samym najechaniu wskaźnikiem myszy i zaczął testować inne (bardziej oczekiwane) zachowanie. W tej wersji pojawiły się też ulepszenia związane z udostępnianiem.
  • Windows 11 22H2 Build 22621.2359 w Release Preview Channel: Znajduje się w niej parę nowości i sporo poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem — czyli typowa wersja podglądowa aktualizacji "C", która do Public Release trafi w 4. tygodniu miesiąca. Aktualizacja wprowadza witryny do sekcji Polecane w menu Start. Strony będą personalizowane dla Ciebie i wyświetlane w oparciu o historię przeglądania.
  • Windows 11 21H2 Build 22000.2479 w Release Preview Channel: Także oryginalne wydanie Jedenastki otrzymało aktualizacje niezwiązane z bezpieczeństwem.

SwiftKey zintegrowany z Bing Image Creator

Microsoft SwiftKey Keyboard integruje się z Bing Image Creator. Dzięki tej nowości w wersji beta możemy generować obrazy za pomocą modelu sztucznej inteligencji DALL-E, nie opuszczając nawet klawiatury! Z tego miejsca można też oczywiście wstawiać grafiki tam, gdzie obecnie piszemy, np. na czacie, w dokumencie Worda czy do wiadomości e-mail. Dzięki temu nie musisz zmieniać aplikacji czy też wchodzić na stronę Kreatora. Wszystko masz dosłownie pod palcami.

SwiftKey zintegrowany z Bing Image Creator

Generatywna sztuczna inteligencja Microsoftu to nie tylko Czat Bing, ale też nieco mniej znany Bing Image Creator. Usługa ta pozwala tworzyć niemalże dowolne (bo z pewnymi blokadami) obrazy w oparciu o opis tekstowy podany przez użytkownika. Teraz ta funkcjonalność została włączona do popularnej aplikacji klawiatury Microsoft SwiftKey Beta na Androida. Na pasku narzędzi SwiftKey pojawił się nowy przycisk "Create" ("Twórz") z symbolem obrazu. Otwiera on zakładkę z polem tekstowym, gdzie możemy wprowadzić prompt i miejsce na wygenerowane obrazy poniżej. Pod spodem znajduje się informacja "Powered by DALL∙E". Chodzi o silnik AI autorstwa OpenAI, który napędza m.in. Kreator Obrazów Bing.

Microsoft Designer jako aplikacja na Androida

Microsoft Designer to jedna z aplikacji, które pozwalają tworzyć eleganckie, profesjonalne i estetyczne treści bez konieczności posiadania profesjonalnych umiejętności. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji Designer upraszcza proces kreatywny i pozwala przyspieszyć tworzenie postów i grafik na social media. Teraz aplikacja jest dostępna również na Androida.

Microsoft Designer już dostępny jako aplikacja na Androida

Designerowi wystarczy opisać to, czego chcesz. Generatywna sztuczna inteligencja zajmie się resztą, dobierając obrazy, tekst, elementy wizualne i sugestie designu. Projekt możesz następnie edytować, korzystając z propozycji lub dostarczając własną zawartość. Przy zmianie rozmiaru kanwy elementy automatycznie dopasowują się do dostępnego obszaru. Możesz dostosowywać rozmiar projektu do 20 różnych układów social media, takich jak Instagram, Facebook, LinkedIn i inne.

Windows 365 na Androidzie — pełne doświadczenie desktopowe

Microsoft ogłosił rozszerzone doświadczenie Cloud PC: Enhanced Windows 365 App Experience. Powstałe we współpracy z Lenovo i zintegrowane z ThinkPhone Motoroli, ma zapewniać bezpieczne połączenie z pełnym doświadczeniem Windows dla posiadaczy urządzeń mobilnych.

Cała magia tego nowego doświadczenia dzieje się po podłączeniu smartfona do większego, zewnętrznego ekranu za pomocą kabla USB-C albo HDMI, oraz do klawiatury i myszy. Ta prosta konfiguracja przekształci telefon w przenośne centrum produktywne, pozwalając pracować efektywnie, gdziekolwiek jesteś. Dodatkowo użytkownicy będą mogli wspomagać się wbudowanym, wirtualnym trackpadem na telefonie. Rozszerzone doświadczenie Windows 365 nie jest jeszcze ogólnodostępne. Kiedy Microsoft poda więcej informacji, znajdziecie je na CentrumXP!

Rozmycie tła i inne nowości w aplikacji Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia otrzymała nową aktualizację dla Insiderów na Windows 11 w kanałach Dev i Canary. Dodaje ona parę ekscytujących funkcji, takich jak rozmycie tła, wyszukiwanie zdjęć w OneDrive w oparciu o zawartość, wyszukiwanie w oparciu o lokalizację, obsługę Motion Photos Samsunga i Google, a także kilka poprawek i ulepszeń.

Rozmycie tła - Zdjęcia na Windows 11

Po wybraniu opcji rozmycia tła aplikacja automatycznie wykryje tło. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wydobyć główny obiekt na pierwszy plan i rozmyć tło. Możesz kontrolować intensywność efektu suwakiem i samodzielnie zaznaczać tło pędzlem. Aplikacja Zdjęcia pozwala też teraz przeszukiwać Twoją bibliotekę obrazów w OneDrive, korzystając z opisów tego, co się na nich znajduje. Po prostu wpisz na pasku wyszukiwania to, czego szukasz, np. samochód, plaża, urodziny albo wakacje. W oparciu o te tagi i inteligentne rozpoznawanie obrazów Zdjęcia dostarczą pasujące wyniki.

Pionowy podział ekranu w Microsoft Edge

Funkcjonalność "Podział ekranu" to jedna z najciekawszych funkcji, jakie na początku tego roku trafiły do Microsoft Edge. Początkowo pozwalała podzielić okno na pół i korzystać z dwóch stron obok siebie (po lewej i po prawej) w jednym oknie przeglądarki. Teraz widok ten można obrócić o 90 stopni.

Pionowy lub poziomy podział ekranu w Microsoft Edge

Do tej pory podział okna był możliwy tylko w pionie (widok poziomy), a jeśli chcieliśmy wyświetlać dwie strony jedna nad drugą, to musieliśmy użyć przyciągania okien w Windows albo ręcznie rozmieścić sobie okna. Parę dni temu do Edge Canary trafiła opcja "Switch to vertical view" ("Przełącz na widok pionowy"), a teraz jest już szerzej dostępna w Microsoft Edge Dev. Te określenia pionowy-poziomy mogą wprowadzać zamęt, jednak na szczęście obok opcji widoczna jest ikona symbolizująca okno i linię podziału. Opcja jest dostępna w menu "..." ("Więcej opcji") w prawym górnym rogu, kiedy jest włączona opcja "Podział ekranu".

Microsoft najlepszą firmą świata według listy TIME

Microsoft znalazł się na 1. miejscu listy najlepszych firm 2023 roku magazynu TIME. Ranking utworzono na podstawie kompleksowej analizy najskuteczniejszych firm z całego świata. Lista wyszczególnia aż 750 przedsiębiorstw. World's Best Companies of 2023 opiera się na formule wzrostu przychodów, badaniach satysfakcji pracowników oraz rygorystycznych danych dotyczących środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG — zrównoważony rozwój).

World's Best Companies of 2023 - TIME

W pierwszej setce znalazło się jeszcze kilka innych firm z sektórów IT, elektroniki, sprzętu i wyposażenia oraz technologii, mediów i usług: Dell Technologies (10), Advanced Micro Devices (21), Nvidia Corp (23), HP (43), Amazon (44), Walt Disney Company (58), Adobe (62), Infineon Technologies (70), Salesforce (73), Qualcomm (77), Samsung Electronics (84), Comcast Corp (91), Amadeus IT Group (94), SAP (96) i Oracle (99). Pełną tabelę 750 firm można sprawdzić na stronie TIME. Link znajdziecie pod artykułem.

Koniec aktualizacji systemu i zabezpieczeń dla Surface Duo

Wydany przed 3 laty Microsoft Surface Duo pierwszej generacji (dawniej jako "Surface Phone") utracił wsparcie Microsoftu. Zgodnie z zasadami cyklu życia urządzeń Surface z Androidem mają one zagwarantowane co najmniej 3 lata aktualizacji systemu i zabezpieczeń. Microsoft nie zdecydował się przedłużyć wsparcia ponad ten okres.

Koniec aktualizacji systemu i zabezpieczeń dla Surface Duo

Surface Duo to pierwszy smartfon Microsoftu z Androidem, a także pierwsze tego urządzenie na rynku. Ma ono dwa niezależne ekrany i specjalną wersję systemu, który je obsługuje. Powstały także specjalne wersje oprogramowania, które mogą wyświetlać różną zawartość na obu ekranach. Surface Duo debiutował 10 września 2020 roku i dokładnie tego samego dnia, 3 lata później utracił wsparcie producenta. Druga generacja Duo będzie wspierana do 21 października 2024 roku.

Źródło: opracowanie własne