Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się tematami nadchodzącej aktualizacji Windows 10 22H2, ograniczenia dostępu do sztucznej inteligencji rozpoznającej twarz i emocje, funkcji GitHub Copilot, szerszej dostępności Redaktora Microsoft, alertów i informacji o subskrypcji OneDrive w Windows 11, oszczędności RAM dzięki kartom Eksploratora plików oraz blokady pobierania Windows 10/11 w Rosji. Zapraszamy do lektury!
Windows 10 22H2 oficjalnie potwierdzony
Odniesienia do tegorocznej dużej aktualizacji pojawiły się w ostatnich aktualizacjach opcjonalnych Dziesiątki (KB5016139, OS Builds 19042.1767, 19043.1767 i 19044.1767). Zmiany w nich zawarte nie są warte większej uwagi, nie licząc właśnie informacji o jesiennej aktualizacji. Po wpisaniu kilku poleceń w CMD można podejrzeć nazwę aktualizacji i numer kompilacji: "Windows 10, version 22H2 (OS Build 19045.1806)".
Oznacza to, że wersja RTM będzie nadal opierała się na buildzie 19041 (20H1), a 22H2 będzie aktualizacją uzupełniającą czy też pakietem włączającym — podobnie jak 20H2 (build 19042), 21H1 (build 19043) i 21H2 (build 19044). Jesienna aktualizacja zapewne poprawi parę rzeczy i doda garstkę nowych funkcji tu i tam. Nie spodziewamy się tu jednak większych rewelacji, jako że największy priorytet ma teraz Windows 11 i jego aktualizacja 22H2.
Microsoft ogranicza dostęp do usług rozpoznawania twarzy i emocji
Microsoft już parę lat temu podkreślał znaczenie odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania ze sztucznej inteligencji. Gigant z Redmond poszedł w ślad za Google i wstrzymał sprzedaż technologii AI odczytujących emocje człowieka na podstawie przetworzonego obrazu. Firma zapowiedziała też, że ograniczy dostęp do technologii rozpoznawania twarzy.
Część usług będzie wymagała aplikowania o dostęp, jednak w części przypadków dostęp ten i tak nie będzie możliwy od przyszłego roku. Microsoft przewiduje jednak możliwość dalszego używania tych technologii w "zestawie kontrolowanych scenariuszy ułatwień dostępu", jak np. w Seeing AI. A skąd właściwie taka decyzja? Chodzi o ochronę prywatności i bezpieczeństwa, etyczne korzystanie z AI i zablokowanie drogi do nadużyć.
GitHub Copilot: sztuczna inteligencja pomoże w pisaniu kodu
W fazę ogólnej dostępności wszedł GitHub Copilot, usługa sztucznej inteligencji towarzyszącej programistom, która podpowiada kod w edytorze. Funkcjonalność jest oferowana w formie płatnej subskrypcji, niemniej jednak jest darmowa dla zweryfikowanych uczniów/studentów i osób utrzymujących popularne projekty Open Source.
Dzięki GitHub Copilot, po raz pierwszy w historii software'u, AI może być na szeroką skalę zaprzęgnięta przez deweloperów do pisania i uzupełniania kodu — powiedział Thomas Dohmke, CEO GitHub. Wierzymy, że kodowanie z asystującą AI fundamentalnie zmieni naturę rozwoju oprogramowania, dając deweloperom nowe narzędzie do łatwiejszego i szybszego pisania kodu. Copilot współpracuje z preferowanymi edytorami, takimi jak Visual Studio. Podpowiedzi są adekwatne do kontekstu i stylu projektu. Dostarczane są w różnych opcjach do wyboru.
Redaktor Microsoft dostępny w Outlook na kolejnych platformach
Redaktor Microsoft (Microsoft Editor) to inteligentny asystent pisania, który od ponad dwóch lat służy użytkownikom Edge, Office i nie tylko. Wspomaga on pisanie dokumentów, notatek czy e-maili, integrując się z Outlookiem niemal od samego początku. Teraz Microsoft ogłasza jego szerszą dostępność na różnych platformach.
Redaktor Microsoft jest teraz dostępny w większej liczbie aplikacji Outlook. Redaktor pomaga ci pisać z pewnością siebie, używając Outlook na Windows, Mac, przeglądarki, iOS i Androida ze wspieranym typem konta. Redaktor Microsoft oferuje sugestie pisowni, gramatyki i stylu. (...) Redaktor Microsoft jest automatycznie włączony w Outlook u subskrybentów Microsoft 365, których domyślny język systemu jest obsługiwany przez Redaktora. Użytkownicy mogą wyłączyć lub edytować ustawienia Redaktora indywidualnie w każdej aplikacji Outlook. — poinformował Microsoft. Funkcjonalność jest dostępna w języku polskim.
Alerty i informacje o subskrypcji OneDrive w Windows 11
W marcu z Windows 11 zostały zintegrowane opcje zarządzania subskrypcją Microsoft 365 wraz z możliwością podglądu metody płatności w Ustawieniach. Począwszy od kompilacji 25145 w Dev Channel, na stronie ustawień konta znajdują się również informacje o samodzielnych subskrypcjach OneDrive (100 GB).
Pozwala to przeglądać cykliczne rozliczenia, metody płatności i wykorzystania miejsca na dysku w chmurze. Ponadto, jeśli zbliżymy się do limitu miejsca w OneDrive lub go przekroczymy, zostaniemy o tym poinformowani na tej samej stronie. Funkcjonalność ta dopiero zaczyna być wdrażana i nie u wszystkich Insiderów pojawi się natychmiast.
Karty w Eksploratorze plików pozwalają zaoszczędzić RAM
Karty w Eksploratorze plików zaliczyły niedawno oficjalny powrót w Windows 11 Insider Preview. Okazuje się, że obok wymiaru czysto praktycznego funkcjonalność ta zapewnia też oszczędność pamięci operacyjnej.
Ile pamięci RAM zużywa jedno okno Eksploratora plików? Według naszego szybkiego testu około 10 MB, choć tak naprawdę ilość pamięci może się różnić. Ciekawego porównania z kartami zamiast osobnych okien dokonała redakcja Windows Latest. Okazuje się, że po dodaniu nowej karty użycie pamięci zwiększa się tylko o 1 MB, co daje nawet 10-krotną oszczędność.
Microsoft zablokował pobieranie Windows 10/11 w Rosji
Na początku marca Microsoft zawiesił nową sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług w Rosji, a w tym miesiącu znacząco ograniczył działalność operacyjną w tym kraju. Wygląda na to, że sankcje wobec sprawcy wojny na Ukrainie weszły na kolejny poziom. Rosyjskie media zgłaszają, że pobieranie Windows 10/11 z oficjalnej strony Microsoft i innych źródeł zostało zablokowane.
Użytkownicy w Rosji nie mogą pobierać ani instalować Windows 11 i Windows 10 z oficjalnej witryny Microsoft Russia. Z kolei pobieranie narzędzia Media Creation Tool jest możliwe, ale jego działanie — już nie. Połączenie się poprzez VPN ze zmienioną lokalizacją pozwala jednak ominąć blokadę.
I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!