Sporo zmian w aktualizacji Windows Package Manager 1.3

Sporo zmian w aktualizacji Windows Package Manager 1.3

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/4/2022, 2:49 PM

Liczba odsłon: 1142

Menedżer pakietów Windows ukazał się w nowej wersji 1.3. Wśród zmian znajdziemy m.in. kilka ulepszeń manifestów usprawniających instalację pakietów, lepsze raportowanie wersji pakietu, nowe ustawienia, zmiany na pasku postępu i wsparcie dla aplikacji portable.

Co nowego w Windows Package Manager 1.3?

Ulepszenia manifestu

Wyświetlanie dokumentacji

Niektóre pakiety zawierają dokumentację związaną z wersją pakietu. Windows Package Manager pozwala teraz zobaczyć dokumentację i powiązany adres URL po uruchomieniu polecenia winget show <package>.

Windows Package Manager 1.3

Uwagi dotyczące instalacji

Większość pakietów wiersza poleceń wymaga ponownego uruchomienia terminala w celu załadowania zmiennych środowiskowych. Część pozostałych pakietów zawiera niuanse związane z tym, co użytkownik powinien zrozumieć przed uruchomieniem ich po raz pierwszy. Uwagi dotyczące instalacji zostaną wyświetlone po zainstalowaniu pakietu. Dodano też argumenty i ustawienia do zarządzania tymi notatkami, które są odtąd domyślnie wyświetlane.

Windows Package Manager 1.3

Spodziewany kod zwrotny URL

Większość instalatorów .exe może zapewnić niestandardowe odpowiedzi na różne scenariusze niepowodzenia. Mogą one teraz dostarczać nie tylko standardowy komunikat o błędzie, ale też powiązany adres URL. Może to pomóc w rozwiązywaniu problemów, gdy coś poszło nie tak. Autorzy manifestu mogą dodać ReturnResponseURL do tablicy wartości InstallerReturnCode.

Windows Package Manager 1.3

Nowe ustawienia

Plik ustawień Menedżera pakietów Windows jest otwierany przy użyciu domyślnego edytora JSON po uruchomieniu winget settings. Jeśli na urządzeniu jest zainstalowany i skonfigurowany Visual Studio Code, można również skorzystać ze schematu JSON dla etykiet narzędzi i uzupełniania kodu. Jeśli nie, można uruchomić winget install vscode.

Uwagi dotyczące instalacji

Windows Package Manager otrzymał nowe ustawienie suppressInstallNotes dla użytkowników, którzy wolą nie widzieć uwag dotyczących instalacji zawartych w manifestach.

Atrybut –verbose-logs

Do dowolnego polecenia można dodać atrybut –verbose-logs, który sprawi, że Menedżer pakietów zamieści dodatkowe informacje w dziennikach. Jest to często pomocne przy rozwiązywaniu problemów lub dokładniejszym badaniu zachowania Menedżera pakietów. Użytkownicy mogą teraz określić poziom logowania. Dostępne poziomy to verbose, info, warning, error i critical.

Raportowanie nowej wersji

Niektóre pakiety, takie jak Microsoft .NET SDK, wyświetlają użytkownikom wersje nieco różniące się od numerów kompilacji. Niestety spowodowało to zamieszanie podczas procesu aktualizacji i frustrację autorów manifestów. Windows Package Manager będzie teraz uwzględniał preferowaną wersję, którą wydawcy chcieliby wyświetlić, a narzędzia będą nadal mogły dokonywać poprawnych porównań podczas określania, czy jest dostępna nowsza wersja.

Windows Package Manager 1.3

Wyświetlanie architektury systemu

Nie wszystkie pakiety działają natywnie na dowolnej architekturze i czasami są emulowane. Zaktualizowano teraz winget –info, aby wyświetlało architekturę systemu, dzięki czemu można szybko ją sprawdzić. Może to pomóc w rozwiązywaniu problemów: dlaczego określony pakiet nie ma pasującego instalatora lub dlaczego może nie działać dokładnie tak, jak oczekujemy.

Windows Package Manager 1.3

Ulepszony pasek postępu

Jedną z najpopularniejszych funkcji Menedżera pakietów jest konfigurowalny pasek postępu. Dzięki wkładowi społeczności udało się go jeszcze bardziej ulepszyć. Dodatkowe, drobne bloki sprawiają, że pasek postępu jest znacznie gładszy jak masło. Pasek postępu można dostosować w ustawieniach, np.: “visual”: {“progressBar”: “rainbow”}.

Wsparcie dla przenośnych pakietów

Menedżer pakietów Windows pozwala teraz zarządzać pakietami portable — programami wykonywalnymi, które nie mają instalatora. Podczas ich instalowania dodawane są odpowiednie wpisy w "Aplikacjach i funkcjach" w Windows. Pozwala to widzieć je jako zainstalowane aplikacje. Można je nawet stamtąd odinstalowywać (zamiast użycia polecenia winget uninstall Microsoft.NuGet).

Windows Package Manager 1.3

Dodawanie manifestów dla przenośnych pakietów

Windows Package Manager Community Repository zacznie przyjmowanie zgłoszeń innych pakietów przenośnych po wprowadzeniu uaktualnienia dla większości użytkowników. Powinno to zająć około tygodnia.

Windows Package Manager jest dystrybuowany poprzez App Installer z Microsoft Store. Można go także pobrać ze strony wydań na GitHub lub zainstalować bezpośrednio najnowszą dostępną wersję.