Rozbudowane narzędzie Microsoftu do automatyzacji procesów i zadań w logicznych łańcuchach zdarzeń (przepływach) doczekało się niedawno kolejnej aktualizacji - tym razem pod kątem wielozadaniowości. Chodzi o funkcję równoległego wykonania przepływów (parallel execution), co oznacza, że przepływy mogą działać już nie na tylko zasadzie linearnych, jednostkowych akcji-reakcji, lecz jako procesy wielowątkowe, także w kontekście logicznym.
"Flow stał się świetnym narzędziem do budowania sekwencji przepływów w oparciu o logikę warunkową. Oznacza to, że możecie tworzyć sekwencje kroków, które wykonują się jeden po drugim" - tłumaczy Stephen Siciliano z zespołu Microsoft Flow - "Microsoft Flow wspiera także wykonywanie równoległe, co oznacza, że możecie wykonywać dwa lub więcej kroków w tym samym czasie i zostaną one wspólnie przetworzone, dopiero gdy wszystkie z nich będą ukończone". Wydaje się to trochę zagmatwane, dlatego już spieszymy z przykładem. Wyobraźmy sobie taki scenariusz: dostajemy prośbę o zatwierdzenie od działów Finansów i Sprzedaży, ale nie chcemy zatwierdzać, dopóki obydwa działy nie zobaczą zapytania. W takim przypadku możemy tworząc nowy krok dodać równoległą gałąź. Krok w logice Microsoft Flow zostanie wykonany dopiero po wykonaniu dwóch (lub więcej) równoległych kroków.
Z opisanym scenariuszem koresponduje jedna z pięciu ostatnio dodanych do Flow usług - Approvals. Pozwala ona szybko utworzyć przepływy danych z SharePoint, Dynamics CRM, Twitter, Visual Studio Team Services, MailChimp i innych usług. W trakcie procesu zatwierdzania odpowiednie osoby otrzymają mailowo powiadomienia o oczekujących zatwierdzeniach. Odpowiedzieć na nie mogą w całkiem nowym, zunifikowanym centrum zatwierdzeń. Pozostałe cztery niedawno dodane usługi to Benchmark Email, Capsule CRM, LiveChat oraz Outlook Customer Manager.