Recall domyślnie wyłączony i mocniej zabezpieczony. To był tydzień z Microsoft 320

Recall domyślnie wyłączony i mocniej zabezpieczony. To był tydzień z Microsoft 320

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/7/2024, 6:30 PM

Liczba odsłon: 469

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft wrócimy do takich tematów, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, kontrowersje związane z Recall, jeszcze szybsze działanie Microsoft Edge, tworzenie naklejek z AI w Microsoft Designer, kolejne darmowe warsztaty Copilot Studio in a Day oraz otwieranie starego Eksploratora plików na Windows 11. Miłej lektury!

Aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia

  • Kopiowanie z okienka udostępniania w Windows 11 (build 26231 w Canary Channel): Aktualizacja wprowadza m.in. możliwość dyktowania tekstu dla użytkowników Narratora, autorestart Dostępu głosowego i nowe polecenia głosowe Wyszukiwania Windows, przycisk kopiowania w okienku udostępniania, zmiany wizualne w ustawieniach i aktualizację Narzędzia Wycinanie.
  • Beta Channel znów otwarty dla Insiderów na Windows 10: Nie jest to tyle aktualizacja Windowsa, co programu Windows Insider. Minęły już prawie 3 lata od wydania ostatnich aktualizacji Windows 10 w Beta Channel. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem testów Windows 11 w programie Windows Insider, przez co Dziesiątka zeszła na dalszy plan. Wczoraj jednak, ku naszemu zaskoczeniu, Microsoft poinformował o ponownym otwarciu kanału Beta dla Windows 10 22H2. Celem jest testowanie nowych funkcji systemu. Można więc zakładać, że jeszcze jakieś nadejdą!
  • Udostępnianie plików z wyszukiwarki w Windows 11 (build 22635.3720 w Beta Channel): Oprócz nowości związanych z Narratorem i Dostępem głosowym, znanych z niedawnej aktualizacji Canary, do systemu dotarła nowa możliwość udostępniania plików lokalnych, sugerowane odpowiedzi na SMS w Łączu z telefonem oraz trochę poprawek i ulepszeń.
  • Autozapis nagrań ekranu w Windows 11 (build 26120.770 w Dev Channel): Główna nowość dotyczy Narzędzia Wycinanie i jego funkcjonalności nagrywania ekranu. Pojawiły się też nieokreślone ulepszenia, które (podobnie jak tytułowy autozapis) zdążyły już trafić do "niejawnych testerów" w innych wydaniach Insider Preview.

Recall – PR-owy koszmarek Microsoftu?

Ekspert cyberbezpieczeństwa Kevin Beaumont opublikował szczegółowy raport dotyczący działania Recall. Werdykt jest ostry: kradzież wszystkiego, co przeglądałe/aś i pisałe/aś na swoim komputerze jest teraz bardzo łatwa. Szyfrowanie ochroni dane tylko wtedy, gdy atakujący nie zna Twojego hasła, ale przestaje to mieć znaczenie po udanym wykorzystaniu oprogramowania typu infostealers czy po prostu po uzyskaniu do urządzenia. Usługa wymaga co prawda sprzętu o najwyższej konsumenckiej klasie bezpieczeństwa (Secured-core PC/Copilot+ PC) i działa w pełni lokalnie. To jednak przestaje mieć znaczenie, gdy atakującemu uda się zyskać dostęp do komputera. Wówczas wszystkie działania użytkownika, w tym to, co przeglądał i co pisał, zostaje praktycznie podane na tacy.

Recall może ułatwić kradzież wszystkiego, co oglądaliście lub pisaliście

Okazuje się też, że oficjalne wymagania Recall nie są tak arbitralne, jak się początkowo wydawało. Istnieje już przynajmniej jeden sposób, by uruchomić usługę na sprzęcie niespełniającym wymagań: jest to aplikacja Amperage.

Kiepski PR nie odstrasza też naśladowców, takich jak twórcy OpenRecall. To alternatywna, otwartoźródłowa aplikacja działająca w zasadzie tak samo jak Recall. Działa ona nie tylko na Windows, ale też na macOS i Linuksie, a także na szerokiej gamie urządzeń w przeciwieństwie do rozwiązań własnościowych, które mogą wymagać urządzeń ze specjalnym certyfikatem. Projekt jest dostępny w GitHub.

W odpowiedzi na wyjątkowo donośny feedback Microsoft przyjął nowe postanowienia:

  • Recall będzie domyślnie wyłączony. Podczas pierwszej konfiguracji Copilot+ PC (OOBE) użytkownicy będą mogli jedynie proaktywnie zdecydować o włączeniu funkcji.
  • Wdrożenie Windows Hello jest wymagane do włączenia Recall.
  • Microsoft wprowadza dodatkowe warstwy ochrony danych, w tym odszyfrowywanie "just in time" chronione przez Windows Hello Enhanced Sign-in Security (ESS). Migawki Recall będą zatem odszyfrowywane i dostępne tylko wtedy, gdy użytkownik się uwierzytelni. Ponadto zaszyfrowano bazę danych indeksu wyszukiwania.

Microsoft Edge stał się jeszcze szybszy. Gdzie dokładnie?

W maju mogliśmy zauważyć, że parę funkcji Microsoft Edge działa szybciej i bardziej responsywnie. To wynik prac Microsoftu, które mają na celu przyspieszenie zarówno nowych, jak i podstawowych funkcji przeglądarki. Co już udało się osiągnąć, co jest w planach i jak wyglądają prace? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Edge

Począwszy od Edge 122, interfejs "Podstawowych informacji o przeglądarce" jest o 42% szybszy dla użytkowników Edge i aż o 76% szybszy dla tych, którzy mają urządzenie bez dysku SSD lub z mniej niż 8 GB pamięci RAM. Innym obszarem z turbodoładowaniem są Ulubione, których UI w Edge 124 reaguje o 40% szybciej. A to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłych miesiącach twórcy przeglądarki zamierzają podnieść responsywność historii, pobranych, portfela i innych funkcji.

Microsoft Designer pozwala teraz tworzyć naklejki PNG

Sticker Creator to nowa funkcja w Microsoft Designer, która pozwala tworzyć naklejki przy pomocy generatywnej sztucznej inteligencji. Można zacząć od zera, wprowadzając opis tekstowy, albo skorzystać z gotowych, edytowalnych promptów dostarczonych przez Designera. Jak to dokładnie działa?

Microsoft Designer pozwala teraz tworzyć naklejki PNG

Sticker Creator pozwala w prosty sposób wygenerować zabawną zawartość, aby wzbogacić nią dokumenty, zaproszenia, plakaty, prezentacje czy inne materiały. Naklejki możesz także wysyłać w ulubionej aplikacji komunikatora albo umieszczać w postach w mediach społecznościowych. Kreator Naklejek opiera się na modelu sztucznej inteligencji DALL-E, aby generować naklejki w oparciu o dostarczony przez Ciebie opis. Nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności projektowania, aby używać tego narzędzia. Po prostu napisz, co chcesz uzyskać, a AI zrobi resztę!

Zapraszamy na kolejne darmowe warsztaty Copilot Studio in a Day!

Zastanawiacie się, w jaki sposób wykorzystać Copilot Studio w swojej organizacji? Już za niecałe dwa tygodnie poprowadzimy warsztaty z serii "In a Day" poświęcone właśnie temu narzędziu! 💪

Zapraszamy na kolejne darmowe warsztaty Copilot Studio in a Day!

Copilot Studio in a Day to jednodniowe szkolenie, podczas którego nasz ekspert, Eryk Strzelecki, przekaże Wam skondensowaną wiedzę praktyczną o możliwościach platformy Copilot Studio. Szkolenie powstało z myślą o każdym, kto chce nauczyć się, jak tworzyć własne chatboty AI i wykorzystać sztuczną inteligencję, aby usprawnić obsługę klienta oraz procesy wewnątrz organizacji.

Windows 11 wciąż pozwala korzystać ze starego Eksploratora plików

Mimo odświeżonego wyglądu Windows 11 wciąż ma pod maską sporo starego kodu. W efekcie jest względnie łatwo używać wielu składników, które nie są widoczne w wierzchniej warstwie powłoki systemu. Jednym z nich jest Eksplorator plików, który za kadencji Jedenastki zaliczył sporą transformację. Jego stara wersja wciąż jednak pozostaje dostępna i to bez specjalnej gimnastyki. Z naszego artykułu dowiesz się, jak otworzyć stary Eksplorator plików na Windows 11.

Recall domyślnie wyłączony i mocniej zabezpieczony. To był tydzień z Microsoft 320

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia