Ransomware znany z Windows atakuje Linuksa

Ransomware znany z Windows atakuje Linuksa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/10/2023, 8:00 PM

Liczba odsłon: 862

Wariant ransomware, znany dobrze z szyfrowania systemów Windows, został niedawno wykryty również na urządzeniach z systemem Linux. Jak wynika z raportu SentinelLabs, linuksowa wersja IceFire przejęła niedawno sieci kilku organizacji z sektorów mediów i rozrywki na świecie.

Operatorzy stojący za atakami exploitują lukę deserializacji w oprogramowaniu do udostępniania plików IBM Aspera Faspex. Po uzyskaniu dostępu do systemu ofiary wdrażają oprogramowanie ransomware IceFire, które szyfruje dane i dodaje rozszerzenie ".ifire" do przejętych plików. Złośliwe oprogramowanie w końcu samo się usuwa, aby zatrzeć ślady.

Co ciekawe, IceFire nie szyfruje wszystkich plików na Linuksie. W rzeczywistości unika szyfrowania niektórych ścieżek, aby mieć pewność, że krytyczne części systemu będą nadal działały i nie spowoduje to dalszych uszkodzeń systemu. Po zakończeniu szyfrowania oprogramowanie zrzuca notatkę z żądaniem okupu, w której prosi użytkownika o skontaktowanie się z operatorem w ciągu 5 dni. A jeśli tego nie zrobi, atakujący grożą udostępnieniem jego danych online.

IceFire to jeden z wielu wariantów ransomware, które za cel obrały dystrybucje Linuksa. Choć fundamenty zostały położone w 2021 roku, to trend ransomware na Linuksa przyspieszył w 2022, kiedy to znakomite grupy dodały do swojego arsenału narzędzia szyfrujące Linuksa — czytamy na blogu SentinelLabs. Niektóre z wariantów takiego oprogramowania to Conti, LockBit, Hive i HelloKitty.