Przekonwertuj aplikację klasyczną na uniwersalną. Narzędzie już dostępne

Przekonwertuj aplikację klasyczną na uniwersalną. Narzędzie już dostępne

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/8/2016, 2:09 PM

Liczba odsłon: 4667

Konferencja BUILD 2016 już dawno za nami i coraz częściej przychodzi nam namacalnie doświadczać zapowiedzianych rozwiązań. Pośród wielu ciekawych zapowiedzi Microsoft przedstawił rozwiązanie o nazwie Desktop App Converter. Jest to część projektu Centennial, który pozwala przekonwertować klasyczne aplikacje Win32 na Uniwersalną Platformę Windows. Pierwsza poglądowa wersja narzędzia jest już dostępna do pobrania.

Desktop App Converter działa na zasadzie "pomostu" (bridge) między desktopowymi aplikacjami Win32 a Universal Windows Apps, podobnie jak czyni to Project Islandwood z aplikacjami iOS. Obsługa konwertera wydaje się prosta. Należy uruchomić w nim aplikację, przetestować ją, dołączyć dodatkowe wtyczki i funkcje UWP, by wreszcie udostępnić ją w Sklepie Windows. Na stronie Centrum deweloperów systemu Windows Microsoft dokładnie wyjaśnia, czym jest Desktop App Converter:

"UWP przy wykorzystaniu rozszerzeń Desktop Conversion jest pomostem, który pozwala ci przekonwertować twoją klasyczną aplikację desktopową (jak Win32, Windows Forms i WPF) lub grę do Universal Windows Platform (UWP). Po dokonaniu konwersji twoja klasyczna aplikacja desktopowa jest pakietowana, obsługiwana i rozwijana w formie pakietów aplikacji UWP (jak .appx lub .appxbundle) i dedykowana Windows 10 Desktop. Istnieją dwie części tej technologii, które pozwalają przekonwertować aplikacje desktop na pakiety UWP. Pierwszą z nich jest Desktop App Converter, który pobiera twoje istniejące binarki i przepakowuje je do pakietów UWP. Twój kod pozostaje taki sam, jest po prostu inaczej spakowany. Druga część zawiera technologie uruchomieniowe zgodne z Windows Anniversary Update, które pozwalają pakietom UWP mieć w pełni zaufane [pliki] wykonywalne, zamiast uruchamiać się poprzez kontenerowanie aplikacji. Owa technologia dostarcza też tożsamość [ID] aplikacji, co jest wymagane przez niektóre API UWP".

Desktop App Converter

Microsoft wyszczególnił też zalety korzystania z narzędzia:

  • "Doświadczenie instalacyjne twojej aplikacji przebiega płynniej u klientów. Możesz rozwijać ją dla komputerów z wykorzystaniem sideloadingu (zob. Sideload LOB dla aplikacji Windows 10), przez co nie zostawi śladu po odinstalowaniu. W dalszej perspektywie będziesz mógł publikować swoje aplikacje w Windows Store.
  • Ponieważ pakiet twojej aplikacji ma tożsamość, możesz korzystać z większej liczby API UWP.
  • Możesz dodawać do swojego pakietu funkcje UWP, jak interfejs oparty na XAML, aktualizacje dynamicznych kafelków, procesy w tle, usługi i nie tylko. Cała funkcjonalność UWP jest dostępna dla twojej aplikacji.
  • Po przeniesieniu całej funkcjonalności aplikacji do partycji kontenerowej, twoją aplikację będzie można uruchomić na każdym urządzeniu z Windows 10.
  • Jako aplikacja UWP, twoja aplikacja może robić rzeczy, które robiła jako klasyczna aplikacja desktop. Dokonuje ona interakcji z wirtualizowanym widokiem rejestru i systemem plików, które nie różnią się od tych istniejących.
  • Twoja aplikacja może korzystać z wbudowanych w Sklep Windows funkcji licencjonowania i automatycznych aktualizacji. Automatyczne aktualizacje są niezawodnym i sprawnym mechanizmem, ponieważ pobierane są tylko zmienione części plików."

Należy zaznaczyć, że aby używać konwertera, należy uruchomić najnowszy build poglądowy Windows 10 (Enterprise Edition) o numerze 14316. Jest on niejako wprowadzeniem do tegorocznej aktualizacji Anniversary Update.

Pobierz bezpłatnie: Desktop App Converter (Microsoft Download Center)
Więcej informacji: Jak łatwo przekonwertować klasyczną aplikację Win32 do UWP?