W przeciwieństwie do pozostałych wersji Dziesiątki October 2018 Update nie załapał się na drugą turę aktualizacji zbiorczych w lutym. Zostało to nadrobione dopiero dzisiaj. Druga tura skupia się na poprawkach niezwiązanych z bezpieczeństwem, które są domeną Patch Tuesday, i tak też w dużej mierze wygląda lista zmian w aktualizacji zbiorczej KB4482887, datowanej na 1 marca 2019 r. Dotyczą one nie tylko Windows 10 w wersji 1809, ale też Windows Server 2019. Jako że lista jest dość obszerna i niektóre jej punkty nie są specjalnie interesujące, przedstawimy Wam tylko te najbardziej istotne zmiany.
October 2018 Update: zmiany w aktualizacji KB4482887 (OS Build 17763.348) dla PC
- Dodano "Retpoline" dla Windows na niektórych urządzeniach. Mechanizm ten poprawia wydajność poprawek chroniących przed Spectre variant 2 (CVE-2017-5715).
- Rozwiązano problem z Centrum akcji, które pojawiało się chwilowo po niewłaściwej stronie ekranu, nim otworzyło się po tej właściwej.
- Rozwiązano problem z zapisywaniem zawartości Windows Ink w dokumentach PDF w Microsoft Edge. Działo się tak, gdy wymazaliśmy jakąś zawartość krótko po rozpoczęciu sesji z Ink i dodaliśmy coś nowego.
- Rozwiązano problem z dostępem Pulpitu zdalnego do Hyper-V Server 2019.
- Rozwiązano problem z nawiązaniem połączenia Pulpitu zdalnego między jego webowym klientem a Windows Server 2019.
- Rozwiązano problem z ekranem, który mógł pozostawać czarny po wybudzeniu z uśpienia, jeśli zamknęliśmy pokrywę laptopa i odłączyliśmy go od stacji dokującej.
- Rozwiązano problem z brakiem możliwości nadpisania pliku w folderze udostępnionym i wyświetlaniem błędu o odmowie dostępu.
- Dodano wsparcie dla roli urządzenia peryferyjnego dla niektórych radiów Bluetooth.
- Rozwiązano problem z drukowaniem PDF-ów w sesji Pulpitu zdalnego.
- Rozwiązano problem z miganiem ekranu laptopa podczas wybudzania z uśpienia.
- Rozwiązano problem z rejestracją kamer USB dla Windows Hello po pierwszej konfiguracji komputera (OOBE).
- Rozwiązano problem, uniemożliwiający sterownikowi zgodności Point and Print instalację na klientach Windows 7.
- Rozwiązano problem, blokujący konto użytkownika podczas przenoszenia aplikacji do udostępnionej platformy z użyciem App-V.
- Poprawiono stabilność UE-VAppmonitor.
- Rozwiązano kilka innych problemów z App-V i Pulpitem zdalnym.
- Rozwiązano problem, uniemożliwiający niektórym aplikacjom wyświetlenie okna pomocy (F1).
- Rozwiązano problem na poziomie zgodności, sprawiający problemy z odtwarzaniem wybranej zawartości MP4.
- Rozwiązano problem z aktualizowaniem obrazu ekranu blokady wyznaczonym przez zasady grupy, jeśli obraz jest starszy lub ma taką samą nazwę jak poprzedni.
- Rozwiązano problem z nowym bannerem połączenia Miracast, który mógł pozostawać otwarty po zamknięciu połączenia.
- Rozwiązano problem z rozpoznawaniem pierwszego znaku nazwy japońskiej ery w kalendarzu.
- Poprawiono wydajność w odniesieniu do funkcji porównywania wielkości liter, takich jak _stricmp () w środowisku wykonawczym Universal C.
- Rozwiązano problem, uniemożliwiający Internet Explorerowi ładowanie obrazów zawierających lewy ukośnik (\) we względnej ścieżce docelowej.
- Rozwiązano, który powodował, że aplikacje korzystające z bazy danych Microsoft Jet z formatem Microsoft Access 95 losowo przestawały działać.
Dla aktualizacji tej odnotowano jeden znany błąd. Po jej zainstalowaniu Internet Explorer 11 może mieć problemy z uwierzytelnianiem. Dzieje się tak wtedy, gdy dwie lub więcej osób używa tego samego konta do wielu równoległych sesji logowania na tej samej maszynie Windows Server, wliczając w to logowania Remote Desktop Protocol (RDP) i Terminal Server. W rezultacie rozmiar pamięci podręcznej może być zerowy lub pusty, skróty klawiszowe mogą nie działać, strony mogą nie ładować się lub renderować niewłaściwie, mogą wystąpić problemy z okienkami uwierzytelnienia oraz problemy z pobieraniem plików. Tymczasowo można to obejść, tworząc oddzielne konta użytkowników. Microsoft pracuje nad poprawką, którą umieści w nadchodzącym wydaniu.
Aktualizacja 07.03.2019: Dopiero po paru dniach odkryto kolejne problemy z tą aktualizacją. Lista zmian została przez Microsoft uzupełniona o dwa dodatkowe punkty:
- Po zainstalowaniu tej aktualizacji użytkownicy mogą otrzymać "Błąd 1309" podczas instalowania lub odinstalowywania niektórych typów plików MSI i MSP. Microsoft radzi zignorować ten błąd. Firma pracuje nad rozwiązaniem, które ukaże się w nadchodzącym wydaniu.
- Po zainstalowaniu KB4482887 użytkownicy mogą zauważyć spadek wydajności grafiki i myszy w niektórych grach desktopowych, np. Destiny 2. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem, które ukaże się w nadchodzącym wydaniu. Jako rozwiązanie tymczasowe użytkownicy mogą odinstalować KB4482887, by przywrócić wydajność.
Jak widać, aktualizacja ta uderza przede wszystkim w graczy. Jeśli doświadczyliście opisanych problemów i nie możecie czekać do następnej aktualizacji (najbliższy Patch Tuesday wypada 12 marca), możecie ręcznie odinstalować aktualizację, jeśli oczywiście już ją macie. W tym celu należy udać się do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Wyświetl historię aktualizacji > Odinstaluj aktualizacje, a następnie znaleźć na liście KB4482887 i wybrać z menu opcję Odinstaluj.