Polacy na podium Imagine Cup 2012!

Polacy na podium Imagine Cup 2012!

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7/10/2012, 7:44 PM

Liczba odsłon: 3117

Polskie drużyny znalazły się w ścisłej czołówce w dwóch konkurencjach Imagine Cup 2012. Zespół The Stack z Gdańska zdobył drugie miejsce w kategorii Windows Phone Challange. Flexify z Poznania zajął trzecie miejsce w kategorii - rozgrywanej po raz pierwszy w ramach konkursu - Kinect Fun Labs Challange.

Kilka godzin temu zakończyła się ceremonia wręczania nagród Imagine Cup 2012, największego konkursu technologicznego na świecie organizowanego przez Microsoft. Podczas uroczystej gali w Sydney The Stack z Gdańska – jednoosobowy zespół w osobie Krola Stosika powiewał polską flagą na scenie odbierając nagrodę za drugie miejsce za projekt adresowany do osób z upośledzeniem wzroku - ZZ Braille Reader. Głównym zadaniem aplikacji na Windows Phone jest umożliwienie osobom niedowidzącym czytania eBooks, artykułów i notatek, ale może być także używana do nauki alfabetu Braille’a. Polak pokonał drużynę Aaltovation z Finlandii, zaś pierwsze miejsce w tej kategorii przypadło zespołowi Vivid z Egiptu.

Kolejną kategorią, w której Polacy zostali nagrodzeni była Kinect Fun Labs Challenge rozgrywana w tym roku po raz pierwszy. Studenci z Poznania będą dobrze pamiętać dziesiąta rocznicę Imagine Cup. Drużyna w składzie - Marek Banaszak, Piotr Kowalczyk, Adam Kuczyński, Michał Kulikowski, Tomasz Malesza, została wysoko oceniona za projekt Reh the Dragon, który wykorzystuje technologię Kinect do rehabilitacji dzieci poprzez interaktywną grę z sympatycznym smokiem. W tej kategorii zwyciężył zespół z Brazylii, zaś drugie miejsce zajęli studenci ze Stanów Zjednoczonych.

„Imagine Cup to zastrzyk energii. Dla mnie, jako sędziego, zarówno w finałach krajowych, jak i finałach światowych konkursu jest to niezwykle inspirujące doświadczenie. Nie inaczej jest w tym roku, kiedy to finaliści po raz kolejny udowodnili, że ich kreatywność nie ma końca. – powiedziała Beata Bochińska, prezes zarządu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - Cieszy mnie szczególnie to, że w większości przypadków konkursowe projekty to nie tylko ciekawe rozwiązania technologiczne, ale jednocześnie przemyślane projekty biznesowe, znakomicie zaprojektowane i niemal gotowe do wprowadzenia na ścieżkę komercjalizacji. Imagine Cup to zresztą nie tylko konkurs technologiczny. To przede wszystkim platforma dla młodych utalentowanych ludzi, która mamy nadzieję stanie się dla nich trampoliną. Konkurs trwa rok i kończy się finałami światowymi w jakimś niezwykłym miejscu, tym razem we wspaniałym Sydney, w Australii. Jednak doświadczenie, jakie studenci tu zdobywają i relacje oraz przyjaźnie, jakie nawiązują pozostają z nimi znacznie dłużej i miejmy nadzieję, będą procentować w przyszłości.”

Podczas uroczystości padło ze sceny ważne ogłoszenie, które wzbudziło owacje wśród uczestników Imagine Cup. Zanim zostali ogłoszeni zwycięzcy ostatniej kategorii Walid Abu-Hadba, wiceprezes działu Developer & Platform Evangelism Group w Microsoft nawiązując do wczorajszego ogłoszenia premiery Windows 8 w październiku, zapowiedział, że każdy z finalistów Imagine Cup 2012 otrzyma urządzenie z Windows 8 w momencie, kiedy będzie on już dostępny w ich rodzimych krajach. Jednocześnie poprosił najzdolniejszych studentów na świecie o złożenie obietnicy, że każdy z nich dołoży wszelkich starań, aby stworzyć przynajmniej jedną aplikację w stylu metro na Windows 8. Studenci przyjęli to z wielkim entuzjazmem.

Zapowiadając wyniki najbardziej prestiżowej kategorii Projektowanie Oprogramowania Soma Somasegar, Wiceprezes Działu Developerskiego w Microsoft podkreślił: „Zawsze mówię, że ważniejsza jest droga do realizacji celu niż sam cel. Każdy z was powinien być dumny z podróży, którą podjęliście w ostatnim roku z Imagine Cup, która przywiodła Was tutaj. Wszyscy jesteście zwycięzcami!” W kategorii Projektowanie Oprogramowania zwyciężył zespół Quadsquad z Ukrainy. Drugie i trzecie miejsce należało odpowiednio do reprezentantów z Japonii i Portugalii.

“Imagine Cup to niesamowite doświadczenie nie tylko dla studentów, którzy startują i rywalizują w tym konkursie. To także niezwykłe doświadczenie dla mnie i jestem przekonany również wszystkich innych, którzy mają szansę brać udział w Imagine Cup – sędziów, mentorów drużyn, gości. – mówi Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale Microsoft - Decydują o tym zarówno niesamowite projekty, jakie prezentują studenci, ich talent, kreatywność i świeżość spojrzenia na zastosowania najnowszych technologii, ale także atmosfera, jaka towarzyszy konkursowi. Mimo, że zwycięzca jest jeden, a miejsc na podium zaledwie 3, w Imagine Cup wszyscy są wygrani, a doświadczenie udziału w tym konkursie jest niekiedy ważniejsze niż sam laur zwycięstwa. Oczywiście cieszymy się, że studenci z Polski po raz kolejny odnieśli sukcesy, ale jeszcze bardziej będziemy kibicować im w rozwoju ich projektów albo innych przedsięwzięć w przyszłości.”

„Zachęcam do śledzenia przygotowań do kolejnej odsłony konkursu Imagine Cup, którego światowe finały w przyszłym roku odbędą się w Petersburgu, w Rosji. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej firmy Microsoft” – dodaje Dariusz Piotrowski.