Ostatnie aktualizacje Windows w tym roku! To był tydzień z Microsoft 296

Ostatnie aktualizacje Windows w tym roku! To był tydzień z Microsoft 296

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/15/2023, 9:36 PM

Liczba odsłon: 588

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak ostatnie aktualizacje Windows 10 i Windows 11, dostępność Copilota dla użytkowników edukacyjnych, OneDrive w Microsoft Teams, kolejne "dark patterns" w aplikacjach Microsoftu, ulepszenia funkcji "Wyświetl zmiany" oraz kwestia rzekomego ściągnięcia do Polski inwestycji Microsoftu przez rząd Morawieckiego. Miłej lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

Microsoft Copilot dostępny dla klientów edukacyjnych

Podczas gdy korzystanie z ChatGPT i podobnych technologii bywa zabronione, np. przy pisaniu prac pisemnych, to nie da się zaprzeczyć, że sztuczna inteligencja może w dobry sposób wspomagać procesy edukacji – jak zresztą wszystkie inne dziedziny życia i pracy. Microsoft ogłosił w tym tygodniu parę ulepszeń dla klientów edukacyjnych.

Microsoft Copilot szerzej dostępny dla użytkowników edukacyjnych

Microsoft Copilot z ochroną danych klasy komercyjnej (dawniej Bing Chat Enterprise) będzie dostępny dla wszystkich pracowników i studentów szkół wyższych od 18 roku życia. Ponadto do korzystania z Copilota dla Microsoft 365 kwalifikować się będą także pracownicy sektora edukacji. Więcej szczegółów w linkowanym wyżej artykule.

OneDrive zastąpi aplikację Pliki w Microsoft Teams

Doświadczenie "Pliki" w Microsoft Teams zostanie całkowicie zastąpione przez nową aplikację OneDrive. Zapewnia to spójne i znajome doświadczenie zarządzania plikami w całym Microsoft 365. Nowa aplikacja OneDrive korzysta ze wszystkich ostatnich aktualizacji OneDrive i SharePoint, oferując ulepszenia wydajności, nowe widoki i rozszerzenia funkcjonalności. Te nowe ulepszenia doświadczenia OneDrive trafią również do klasycznego Teams na początku 2024 r., zaś w jego przypadku nazwa aplikacji "Pliki" pozostanie niezmieniona.

OneDrive w Microsoft Teams - pliki

OneDrive w Teams daje Ci łatwy dostęp do całej Twojej zawartości w Microsoft 365 – w zasadzie w taki sam sposób, jak w aplikacji OneDrive w przeglądarce czy w aplikacji Microsoft 365 (Office). To świetna wiadomość, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że doświadczenie "Pliki" w Teams działało dość topornie.

Microsoft broni praktyk narzucania się Bing w Edge

Microsoft broni na Twitterze sposobu, w jaki przeglądarka Edge proponuje korzystanie z "zalecanych ustawień przeglądarki", czyli ustawienia Bing jako silnika wyszukiwania. Właściwie sama propozycja nie jest niczym niecodziennym. Problem dotyczy tego, jak to powiadomienie odrzucić. Jest to klasyczny dark pattern, czyli taki układ interfejsu, który ukrywa albo czyni mniej atrakcyjną opcję niepożądaną przez twórcę aplikacji.

Microsoft broni praktyk narzucania się Bing w Edge

Microsoft stanowczo zasugerował, że przycisk "X" w prawym górnym rogu jest tożsamy z przyciskiem "Nigdy" w kontekście okna na powyższym zrzucie ekranu. To dość mocno naciągane stwierdzenie, które nie umknęło uwadze użytkowników. Nie jest to również pierwszy raz, gdy gigant z Redmond zastosował nieintuicyjne, wprowadzające w błąd, niedające realnego wyboru czy faworyzujące konkretne wybory układy interfejsu.

Ulepszenia funkcji "Wyświetl zmiany" w Word, Excel i PowerPoint Online

Funkcja "Wyświetl zmiany" pomaga pozostawać na bieżąco ze zmianami w dokumentach naniesionymi przez współpracowników. Kiedy wracasz do współdzielonych plików, identyfikuje ona ostatnią aktywność w komentarzach skierowaną do Ciebie oraz podsumowuje ostatnie zmiany. Teraz otrzymała ona dwa nowe widoki w programach Word, Excel i PowerPoint dla sieci Web.

Funkcja 'Wyświetl zmiany' w Word, Excel i PowerPoint

Aktywności dla Ciebie powiadamiają Cię o aktywności w komentarzach skierowanych do Ciebie, a Zmiany w pliku zawierają podsumowanie tego, kto wprowadził edycje w dokumencie, arkuszu lub prezentacji od czasu Twojej ostatniej wizyty. Microsoft pracuje nad implementacją tych zmian także w aplikacjach na Windows.

Rząd Morawieckiego nie ściągnął do Polski inwestycji Microsoftu

W maju 2020 roku Microsoft ogłosił, że w Polsce powstanie centrum danych usługi Microsoft Azure. Opiewająca na 1 mld dolarów inwestycja jest jedną z blisko 60 na całym świecie. Z poniedziałkowego exposé Mateusza Morawieckiego oraz pytania jednego z posłów Prawa i Sprawiedliwości dowiedzieliśmy się, jakoby za ściągnięcie tej inwestycji odpowiadał właśnie rząd byłego już premiera. A jak było naprawdę?

Correlation does not imply causation

Już w maju 2020 roku Mark Loughran - dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft, Michał Potoczek - prezes zarządu firmy Chmura Krajowa oraz Adam Marciniak - wiceprezes PKO BP powiedzieli, że pomysł na tę inwestycję zrodził się około 18 miesięcy temu na balkonie u Pana Adama Marciniaka, na którym spotkał się z Panem Markiem Lougharn. Ich wizją było przyspieszenie transformacji informatycznej polskich firm i instytucji. Ponadto z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że inwestycja Microsoftu w Polsce i tak by się odbyła i nie jest to zasługa tego czy innego rządu. Sytuację obrazuje dobrze stwierdzenie "Correlation does not imply causation", w którym chodzi o to, że współwystępowanie dwóch zjawisk nie implikuje związku przyczynowo-skutkowego między nimi. To zatem, że inwestycja została ogłoszona za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, nie jest koniecznie zasługą tych rządów.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z SharePoint, Project, Outlook, Copilot, Windows 11, Windows 12 sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne