Obraz ISO i wsparcie dla SHA-3 w Windows 11 (build 25324 w Canary Channel)

Obraz ISO i wsparcie dla SHA-3 w Windows 11 (build 25324 w Canary Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/23/2023, 7:30 PM

Liczba odsłon: 1638

Windows 11 Insider Preview otrzymał dziś drugą pełnoprawną kompilację w Canary Channel. Build 25324 dostępny jest w Windows Update oraz jako obraz ISO do pobrania ze strony Microsoftu. Najważniejsze zmiany obejmują tablicę widżetów, ustawienia USB4, ostrzeżenia przy kopiowaniu haseł, wsparcie dla SHA-3 i ustawienia kamery.

Windows 11: nowości w buildzie 25324 w Canary Channel

Obraz ISO

Windows 11 Build 25324 został wydany jako obraz ISO — do pobrania tutaj.

Ewolucja tablicy widżetów

Microsoft zaczyna udostępniać przeprojektowana wersję tablicy widżetów z większymi kanwami (3 kolumny, jeśli są wspierane przez urządzenie) oraz dedykowanymi sekcjami dla widżetów i zawartości tablicy z jasnym rozróżnieniem między nimi. Ma to zapewnić użytkownikom szybszy dostęp do treści z aplikacji i usług, a także pozwolić im zrobić wartościową przerwę dzięki spersonalizowanym wiadomościom.

Ewolucja tablicy widżetów

Strona ustawień USB4

Ustawienia USB4 trafiły wcześniej do Canary Channel jako ukryta funkcja. Teraz znalazły się w Dev Channel jako oficjalnie dostępna strona Ustawień. USB4 umożliwia nowe scenariusze dokowania, obsługi wysoce wydajnych urządzeń peryferyjnych, wyświetlaczy i ładowania. Strona ustawień USB4 dostarcza informacje o możliwościach jego obsługi przez system oraz o podłączonych urządzeniach w tym standardzie. Wglądy te mogą okazać się pomocne przy rozwiązywaniu problemów, gdy użytkownik będzie potrzebował wsparcia producenta OEM lub administratora systemu.

Ustawienia USB4

Na stronie znajdziesz drzewko podłączonych hubów i urządzeń USB4, atrybuty i możliwości powiązane z domeną USB4 oraz funkcję kopiowania szczegółów do schowka w celu przekazania ich pomocy technicznej lub administratorowi. Jeżeli system nie obsługuje USB4 z Microsoft USB4 Connection Manager, to strona ta nie będzie widoczna.

USB4 Host Router

Aby uzyskać potwierdzenie, że system jest zdolny do obsługi USB4, sprawdź wystąpienie elementu "USB4 Host Router" w Menedżerze urządzeń.

Ostrzeżenia o niebezpiecznym kopiowaniu i wklejaniu haseł

Windows 11 22H2 wprowadził zaawansowaną ochronę przed phishingiem (Enhanced Phishing Protection) do Microsoft Defender SmartScreen, aby chronić służbowe lub szkolne hasła przed phishingiem oraz niezabezpieczonym użyciem na stronach i w aplikacjach. W tej kompilacji Microsoft wypróbowuje nową funkcjonalność. Użytkownicy, którzy włączyli opcje ostrzegania na stronie ochrony przed phishingiem w aplikacji Zabezpieczenia Windows, zobaczą UI ostrzegające o niebezpiecznym kopiowaniu i wklejaniu hasła — tak jak obecnie, kiedy wpisują swoje hasło.

Ostrzeżenia o niebezpiecznym kopiowaniu i wklejaniu haseł

Wsparcie dla SHA-3 w Windows 11

W tej kompilacji Microsoft dodaje obsługę rodziny funkcji hashowania SHA-3 oraz pochodnych funkcji: SHAKE, cSHAKE, KMAC. Rodzina algorytmów SHA-3 to najnowsze funkcje hashowania standaryzowane przez National Institute of Standards and Technology (NIST). Wsparcie dla tych funkcji zostało włączone poprzez bibliotekę Windows CNG.

  • Wspierane funkcje hashowania SHA-3: SHA3-256, SHA3-384, SHA3-512 (SHA3-224 nie jest wspierany)
  • Wspierane algorytmy HMAC SHA-3: HMAC-SHA3-256, HMAC-SHA3-384, HMAC-SHA3-512
  • Wspierane pochodne algorytmy SHA-3: extendable-output functions (XOF) (SHAKE128, SHAKE256), customizable XOFs (cSHAKE128, cSHAKE256) oraz KMAC (KMAC128, KMAC256, KMACXOF128, KMACXOF256).

Zmiany i ulepszenia

Widżety

  • Microsoft rozpoczyna udostępnianie animowanych ikon Widżetów na pasku zadań. Animacja jest wywoływana, kiedy najedziesz wskaźnikiem myszy lub klikniesz ikonę Widżetów na pasku zadań albo kiedy wyświetlane jest ogłoszenie o nowym widżecie. Aktualnie obsługiwanych jest tylko kilka ikon pogody i finansów.

Wyszukiwanie na pasku zadań

  • Użytkownicy z dostępem do nowego Bing zobaczą w polu wyszukiwania na pasku zadań przycisk, który otwiera doświadczenie czatu Bing w Microsoft Edge.

Wprowadzanie

  • Zaktualizowano kilka fontów w chińskim uproszczonym oraz Microsoft Pinyin IME, aby obsługiwały GB18030-2022. Dzięki tej aktualizacji możesz wprowadzać i wyświetlać znaki z poziomu zgodności 1 lub 2 za pośrednictwem dodatków do Microsoft Yahei, Simsun i Dengxian. Rozszerzenia Unicode E i F są teraz obsługiwane w czcionce Simsun Ext-B, aby spełnić wymagania poziomu 3.

Ustawienia

Eksplorator plików

  • Dodano zmiany, które powinny znacząco poprawić wydajność fazy "obliczania" podczas wysyłania dużej liczby plików za jednym razem z Eksploratora plików do Kosza.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia