Obraz ISO i ustawienia USB4 w Windows 11 (build 23419 w Dev Channel)

Obraz ISO i ustawienia USB4 w Windows 11 (build 23419 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/22/2023, 9:37 PM

Liczba odsłon: 1329

Windows 11 Insider Preview otrzymał dzisiaj aktualizację do builda 23419 w kanale Dev, wydaną zarówno w Windows Update, jak i w formie obrazu ISO. Nowości dotyczą tworzenia zrzutów pamięci jądra w Menedżerze zadań, strony USB4 w Ustawieniach, wyświetlania sekund na zegarze systemowym, sugestii z chmury w chińskim edytorze IME i paru innych obszarów.

Windows 11: nowości w kompilacji 23419 w Dev Channel

Obraz ISO

Windows 11 Build 23419 został wydany jako obraz ISO — do pobrania tutaj.

Tworzenie zrzutów pamięci jądra na żywo w Menedżerze zadań

Microsoft wprowadza nowy zestaw narzędzi dedykowanych deweloperom, aby ułatwić zbieranie zrzutów pamięci jądra na żywo (LKD) w Menedżerze zadań. Jest to dodatek do istniejącego "zrzutu pamięci" dla procesów w trybie użytkownika. Celem zrzutu na żywo jest zebranie danych w celu namierzenia nieprawidłowej sytuacji przy umożliwieniu systemowi operacyjnemu kontynuowania działania. Zmniejsza to przestoje w porównaniu ze sprawdzaniem błędów pod kątem "niekrytycznych", ale poważnych awarii i zawieszeń.

Aby zebrać LKD, przejdź do karty Szczegóły w Menedżerze zadań, kliknij prawym przyciskiem proces System i wybierz w menu kontekstowym "Utwórz plik zrzutu pamięci jądra w czasie rzeczywistym". Dump zostanie zapisany w stałej lokalizacji:
%LocalAppData%\Microsoft\Windows\TaskManager\LiveKernelDumps.

Tworzenie zrzutów pamięci jądra na żywo w Menedżerze zadań

Możesz również przejść na stronę ustawień Menedżera zadań, aby zobaczyć/edytować ustawienia zrzutów pamięci jądra.

Tworzenie zrzutów pamięci jądra na żywo w Menedżerze zadań

Strona ustawień USB4

Ustawienia USB4 trafiły wcześniej do Canary Channel jako ukryta funkcja. Teraz znalazły się w Dev Channel jako oficjalnie dostępna strona Ustawień. USB4 umożliwia nowe scenariusze dokowania, obsługi wysoce wydajnych urządzeń peryferyjnych, wyświetlaczy i ładowania. Strona ustawień USB4 dostarcza informacje o możliwościach jego obsługi przez system oraz o podłączonych urządzeniach w tym standardzie. Wglądy te mogą okazać się pomocne przy rozwiązywaniu problemów, gdy użytkownik będzie potrzebował wsparcia producenta OEM lub administratora systemu.

Ustawienia USB4

Na stronie znajdziesz drzewko podłączonych hubów i urządzeń USB4, atrybuty i możliwości powiązane z domeną USB4 oraz funkcję kopiowania szczegółów do schowka w celu przekazania ich pomocy technicznej lub administratorowi. Jeżeli system nie obsługuje USB4 z Microsoft USB4 Connection Manager, to strona ta nie będzie widoczna.

USB4 Host Router

Aby uzyskać potwierdzenie, że system jest zdolny do obsługi USB4, sprawdź wystąpienie elementu "USB4 Host Router" w Menedżerze urządzeń.

Sugestie z chmury w chińskim edytorze IME

Microsoft testuje zmiany, które pozwolą łatwo pisać popularne słowa w chińskim uproszczonym. Zmiany obejmują ulepszone sugestie z chmury i zintegrowane sugestie wyszukiwania. Sugestie z chmury dodają najlepiej pasujące słowa z Bing do okna kandydata IME. Zaktualizowano logikę działającą na zapleczu, dzięki czemu dostarczane są lepsze, świeże sugestie.

Sugestie z chmury w chińskim edytorze IME

Zintegrowane sugestie wyszukiwania oferują dodatkowe sugestie, które są podobne do tego, co widzimy na stronie wyszukiwania Bing. Możemy wstawić sugestię jako tekst lub wyszukać ją bezpośrednio w Bing. Aby włączyć te funkcje, kliknij przycisk szewronu ("v") w prawym rogu edytora IME i kliknij "Włącz".

Zmiany i ulepszenia

Ogólne

Menu Start

 • Microsoft testuje zmianę nazwy sekcji "Polecane" na "Dla Ciebie" z niewielką grupą Insiderów.

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Ikona VPN — mała tarcza — nałożona na ikonę aktywnego połączenia sieciowego w zasobniku systemowym używa już koloru wiodącego systemu po połączeniu z rozpoznawanym profilem VPN.
 • Status VPN na ikonie sieci w zasobniku systemowym

 • W odpowiedzi na feedback Microsoft wprowadza opcję wyświetlania sekund na zegarze w zasobniku systemowym. Funkcję można włączyć w Ustawieniach > Personalizacja > Pasek zadań. Do tej lokalizacji możesz też przejść, klikając pasek zadań prawym przyciskiem i wybierając jego ustawienia. Zmiana dopiero zaczęła być wprowadzana.
 • Wyświetlanie sekund na zegarze w zasobniku systemowym na pasku zadań

Wyszukiwanie na pasku zadań

 • Użytkownicy z dostępem do nowego Bing zobaczą w polu wyszukiwania na pasku zadań przycisk, który otwiera doświadczenie czatu Bing w Microsoft Edge.

Dostęp głosowy

 • Przeprojektowana strona pomocy dotycząca poleceń, wprowadzona w buildzie 23403, zawiera teraz wszystkie polecenia i ich poprawne opisy.
 • Przeprojektowana strona pomocy dotycząca poleceń w Windows 11

Ustawienia

 • W ramach wycofywania Microsoft Support Diagnostic Tool (MSDT) i narzędzi do rozwiązywania problemów MSDT Microsoft zaczął przekierowywać niektóre narzędzia z Ustawień > System > Rozwiązywanie problemów oraz innych obszarów OS do platformy Uzyskaj pomoc.
 • Naciśnięcie klawisza drukowania otwiera teraz domyślnie Narzędzie Wycinanie. Ustawienie to można wyłączyć w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Klawiatura. Jeśli wcześniej sami modyfikowaliśmy ustawienie, preferencja zostanie zachowana.

Deweloperzy

 • Zakresy pamięci wirtualnej, oznaczone przez KbCallbackTriageDumpData BugCheck Callback Routine, będą teraz dodawane do minizrzutów generowanych przez kernel po bugchecku.

Poprawki błędów

Ogólne

 • Poprawiono doświadczenie logowania po uruchomieniu, zmniejszając wpływ aplikacji autostartu na wydajność.

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Rozwiązano problem z Narratorem, który odczytywał pozycję przed nazwą na ikonach w zasobniku systemowym.
 • Rozwiązano problem z wysuwanym menu wyświetlania ukrytych ikon, które otwierało się za elementami, takimi jak wysuwane menu OneNote i napisy na żywo.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe w związku z przeciąganiem i upuszczaniem.

Wyszukiwanie na pasku zadań

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się wyszukiwania.

Eksplorator plików

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe podczas otwierania widoku głównego, jeśli pewna zawartość była widoczna w sekcji "Ostatnie".
 • Wprowadzono pewne ulepszenia wydajności ładowania Eksploratora plików w przypadku, gdy w okienku nawigacji widoczny jest odłączony dysk sieciowy.

Menu Start

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się podczas przeciągania zawartości przez otwarty folder menu Start.

Wprowadzanie

 • Rozwiązano problem, przez który po użyciu pisania głosowego komputer mógł nie przechodzić w tryb modern standby.

Napisy na żywo

 • Rozwiązano problem z napisami na żywo, które nie działały w języku chińskim tradycyjnym na urządzeniach ARM64.

Menadżer zadań

 • Rozwiązano problem z niektórymi szczegółami na stronie "Wydajność", które nie wyświetlały się poprawnie, dopóki nie zmieniono rozmiaru okna lub nie strony.

Znane problemy

Wyszukiwanie na pasku zadań

 • Niektóre osoby mogą nie widzieć pola wyszukiwania na pasku zadań i/lub ustawień dostosowania działania pola wyszukiwania na pasku zadań po aktualizacji do builda 23403. Trwają już prace nad rozwiązaniem.

Eksplorator plików

 • Klawisze dostępu mogą pojawiać się niespójnie, jeśli żaden przycisk nie jest wciśnięty. Naciśnięcie przycisku sprawi, że pojawią się ponownie.
 • Kliknięcie polecenia "Udostępnij" otworzy menu udostępniania Windows (nie OneDrive).
 • Kliknięcie polecenia "Otwórz lokalizację pliku" otworzy okno dialogowe błędu, które można łatwo odrzucić.
 • Kliknięcie polecenia "Usuń z listy" nie spowoduje żadnej akcji.

Napisy na żywo

 • Na urządzeniach ARM64 ulepszona obsługa rozpoznawania mowy zostanie nieprawidłowo zainstalowana na stronie ustawień języka i regionu. Użytkownicy, którzy nie mają obsługi rozpoznawania mowy z napisami na żywo w preferowanym języku, mogą skorzystać z tego tymczasowego rozwiązania. W tym celu należy odinstalować wszystkie pakiety mowy w Ustawieniach > Aplikacje > Zainstalowane aplikacje, tymczasowo ustawić pierwszy język na liście preferowanych języków w Ustawieniach > Czas i język > Język i region na akceptowalny język alternatywny, po czym uruchomić napisy na żywo.
 • Niektóre języki wyświetlane na stronie ustawień języka i regionu będą oznaczać obsługę rozpoznawania mowy (np. koreański), ale nie obsługują jeszcze napisów na żywo.
 • Podczas dodawania języka na stronie ustawień języka i regionu postęp instalacji funkcji języka może zostać ukryty, a zakończenie instalacji "Rozszerzonego rozpoznawania mowy" (wymaganego przez napisy na żywo) może nie być widoczne. Aby monitorować postępy, możesz użyć "Opcji językowych" języka. W takim przypadku może wystąpić nieoczekiwane opóźnienie, zanim konfiguracja napisów na żywo wykryje ten problem i pozwoli Ci kontynuować.
 • Wydajność napisów może być obniżona w językach innych niż angielski i może brakować filtrowania poza językiem w językach innych niż angielski (Stany Zjednoczone), co oznacza, że ​​nieprawidłowe napisy będą wyświetlane dla mowy innej niż język napisów.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia