Obraz ISO i powrót Zune w Windows 11 (build 25905 w Canary Channel)

Obraz ISO i powrót Zune w Windows 11 (build 25905 w Canary Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/12/2023, 8:35 PM

Liczba odsłon: 1625

W zeszłym tygodniu Microsoft nie wypuścił żadnych aktualizacji w Windows Insider Program, za to dziś po tej przerwie dojechał pierwszy build Windows 11 wydany w Canary Channel. Obok tradycyjnej metody aktualizacji poprzez Windows Update jest on też dostępny jako obraz ISO. W kompilacji znalazły się zmiany i nowe funkcje związane m.in. z jądrem Windows, aplikacjami UWP Arm32, Windows LAPS, emoji, Zune i Microsoft Store.

Windows 11: nowości w buildzie 25905 w Canary Channel

Obraz ISO

Windows 11 Build 25905 został wydany jako obraz ISO — do pobrania tutaj.

Rust w Windows Kernel

Rust daje przewagę nad tradycyjnymi programami pisanymi w C/C++ w obszarach niezawodności i bezpieczeństwa. Ta wersja zapoznawcza zawiera wczesną implementację krytycznych funkcji jądra (kernela) w bezpiecznym Rust. Konkretnie win32kbase_rs.sys zawiera nową implementację regionu GDI. Microsoft zapowiada dalsze zwiększanie użycia Rust w jądrze Windowsa.

Wycofanie aplikacji UWP Arm32

Począwszy od tego builda, wsparcie dla aplikacji Arm32 UWP zostało usunięte na Windows on ARM. Po aktualizacji OS wszelkie zainstalowane aplikacje Arm32 nie będą uruchamiały się na urządzeniu. Zmiana nie wpływa na aplikacje Arm64. W trakcie konfiguracji zobaczysz wiadomość z listą zainstalowanych aplikacji Arm32.

W wielu przypadkach lista aplikacji, których to dotyczy, może być skrócona poprzez ręczne wymuszenie na Microsoft Store zainstalowania oczekujących aktualizacji aplikacji przed upgradem systemu. Możesz to zrobić, wchodząc do biblioteki Sklepu i klikając przycisk "Pobierz aktualizacje".

Po aktualizacji OS, aby naprawić aplikacje Win32, musisz ręcznie je odinstalować i zainstalować ponownie z Microsoft Store. Tym sposobem pobierzesz obsługiwane wersje Arm64, które będą działać na urządzeniu.

Obsługa nowego PostAuthenticationAction do kończenia poszczególnych procesów w Windows LAPS

Niektórzy użytkownicy Windows Local Administrator Password Solution (LAPS) zgłaszali, że nowa funkcja Post Authentication Actions (PAA) obsługiwała jedynie kończenie interaktywnych sesji logowania Oznaczało to, że PAA nie była w stanie zakończyć konkretnych, indywidualnych procesów, które uruchomiły się w scenariuszu podniesienia uprawnień OTS (over-the-shoulder), np. z użyciem runas.exe. Microsoft ogłosił poprawkę tej sytuacji w tym buildzie. Do zasady grupy PostAuthenticationActions została dodana nowa opcja.

Do zasady grupy PostAuthenticationActions została dodana nowa opcja.

Nowa opcja opisana jest jako "Zresetuj hasło, wyloguj zarządzane konto i zakończ wszelkie pozostałe procesy". Po skonfigurowaniu tego ustawienia PAA najpierw powiadomi, a następnie zakończy wszystkie interaktywne sesje logowania, a po czym wyliczy i zakończy wszystkie pozostałe procesy, które nadal działają w ramach tożsamości konta lokalnego zarządzanego przez Windows LAPS. Żadne powiadomienie nie poprzedza tego zakończenia.

Dodatkowo zostały mocno rozszerzone wiadomości rejestrowania zdarzeń, które są emitowane podczas wykonywania akcji po uwierzytelnieniu, aby zapewnić głębszy wgląd w to, co dokładnie zostało zrobione podczas operacji. Microsoft podkreśla, że "Zresetuj hasło i wyloguj zarządzane konto" nadal pozostaje domyślną akcją PAA.

Zmiany i ulepszenia

Emoji

  • Wraz z aktualizacją formatu koloru fonta do COLRv1 system Windows 11 może wyświetlać bogatsze emoji z wyglądem w stylu 3D, których obsługa wkrótce dotrze do niektórych aplikacji i przeglądarek. Te emoji używają gradientów, aby prezentować się w stylu, o który prosili klienci.

Emoji 3D w Windows 11

Zune

  • W ramach świętowania Guardians of the Galaxy Volume 3 Marvel Studios tymczasowo włączone zostało Zune.net w zeszłym miesiącu. Microsoft wykorzystał szansę, aby rozwiązać problem z instalacją oryginalnych sterowników Zune na Windows 11. Teraz powinno był łatwiejsze użycie (niewspieranego już i nadal wycofanego) Zune na Windows 11. Z czasem ta poprawka dotrze poprzez kolejne kanały Windows Insider do wszystkich klientów Windows 11.

Aktualizacja Microsoft Store

Windows Insiderzy we wszystkich kanałach, korzystający z Microsoft Store w wersji 22306.1401.x.x+, zobaczą teraz nowości w aplikacji:

  • Więcej informacji o cenniku: aby pomóc Wam podejmować decyzje zakupowe, Sklep będzie teraz wyświetlał informacje o najniższej cenie produktu w ciągu ostatnich 30 dni.
  • AI Hub: to nowa, specjalnie przygotowana sekcja Sklepu, w której Microsoft promuje "najlepsze doświadczenia AI zbudowane przez społeczność deweloperów oraz przez Microsoft". W tym miejscu klienci będą mogli odkrywać apki, w których istotną rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Przykłady to m.in. Luminar Neo, Lensa, Descript, Krisp, Podcastle, Gamma, Copy.ai, Tripnotes i wiele innych. Twórcy mogą zgłaszać swoje aplikacje do AI Hub, korzystając z oficjalnego formularza. Sekcja jest na razie dostępna tylko w USA.

AI Hub

Znane problemy

  • Ta kompilacja nie będzie oferowana dla urządzeń ASUS lub PC z płytami głównymi ASUS.
  • Urządzenia połączone przez Ethernet mogą tracić połączenie z siecią po aktualizacji do tego builda. Odłączenie kabla i ponowne podłączenie może rozwiązać ten problem.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/07/12/announcing-windows-11-insider-preview-build-25905/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia