Nowa nazwa i funkcjonalność. Windows Virtual Desktop to teraz Azure Virtual Desktop

Nowa nazwa i funkcjonalność. Windows Virtual Desktop to teraz Azure Virtual Desktop

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/7/2021, 6:12 PM

Liczba odsłon: 3302

Windows Virtual Desktop (WVD), który jest usługą pulpitu zdalnego opartą na wirtualnej infrastrukturze desktopowej (VDI) w chmurze Azure, stał się ogólnodostępny w 2019 roku, a zyskał na popularności w następnym roku, kiedy z powodu koronawirusa wielu klientów przestawiło się na pracę i naukę zdalną. Wcześniej chyba nikt nie przewidywał, że globalna pandemia zmusi miliony pracowników do opuszczenia biura i zostania w domu. Firmy na całym świecie przeprowadziły migrację ważnych aplikacji i danych do chmury, często wliczając w to środowisko robocze dla pracowników.

Windows Virtual Desktop zapewnia użytkownikom zdalnym bezpieczne, łatwe w zarządzaniu i wydajne środowisko desktopowe z Windows 10 uruchamianym w chmurze. Teraz, aby pomóc klientom sprostać nowym wymaganiom pracy hybrydowej, Microsoft rozszerza wizję wobec WVD, aby stała się bardziej elastyczną platformą VDI w chmurze do niemal każdego zastosowania i dostępną z każdego miejsca.

Nowoczesna platforma VDI musi być bezpieczna, skalowalna i łatwa w zarządzaniu, a jednocześnie zapewniać użytkownikom końcowym bezproblemową i wysoce wydajną obsługę. Powinna też zapewnić firmom elastyczność w dostosowywaniu i tworzeniu rozwiązań z wykorzystaniem ich podstawowej technologii. Aby wesprzeć tę szerszą wizję i zmieniające się potrzeby naszych klientów, ogłaszamy dzisiaj nowe możliwości, nowe ceny streamingu aplikacji oraz zmianę nazwy usługi Windows Virtual Desktop na Azure Virtual Desktop.
— Kam VedBrat, Partner Group Program Manager, Windows Virtual Desktop

Microsoft ogłosił również kilka nowych funkcji w wersjach poglądowych, które pomogą we wdrażaniu i zarządzaniu Azure Virtual Desktop, wliczając w to: rozszerzoną obsługę Azure Active Directory (wkrótce w publicznej wersji zapoznawczej), zarządzanie wielosesyjnymi maszynami wirtualnymi z Windows 10 Enterprise za pomocą programu Microsoft Endpoint Manager (dostępne teraz w wersji zapoznawczej) czy wdrażanie w ciągu kilku minut dzięki nowemu interfejsowi QuickStart (wkrótce w wersji zapoznawczej). Kolejna nowość dotyczy cennika dla zdalnego strumieniowania aplikacji. Microsoft dodał miesięczną opcję cenową dla dostępu na użytkownika, aby organizacje mogły dostarczać aplikacje z chmury użytkownikom zewnętrznym (niebędącym pracownikami). Nie zastępuje ona jednak standardowej opłaty za usługi infrastruktury platformy Azure na podstawie użycia.