Nie zdążyłeś zaktualizować systemu do Windows 10? Poznaj prostą sztuczkę

Nie zdążyłeś zaktualizować systemu do Windows 10? Poznaj prostą sztuczkę

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/31/2016, 8:47 PM

Liczba odsłon: 8409

Zgodnie ze wszystkimi zapowiedziami opcja darmowego uaktualnienia do Windows 10 zakończyła się 29 lipca tego roku. Od tego momentu, by pobrać nowy system w formie aktualizacji, wymagane jest uiszczenie opłaty licencyjnej. Okazuje się jednak, że 29 lipca nie był terminem obligatoryjnym, a z darmowej oferty można jeszcze skorzystać. Wystarczy zastosować pewien trick. Zobaczcie, jak to zrobić!

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nie chodzi o wykorzystanie ułatwień dostępu - technologii asystujących, których użytkownicy po spełnieniu odpowiednich warunków zyskają dodatkowy czas na bezpłatną aktualizację. Metoda, na którą się natknęliśmy, jest dużo prostsza, a mówiąc dobitnie - wręcz zaskakująco trywialna. Prawdopodobnie jednak w pewnym stopniu opiera się na powiązaniu z owymi technologiami. Jak prezentuje YouTuber vwestlife, wystarczy cofnąć zegar systemowy do 28 lipca, przez co okno dialogowe aplikacji Uzyskaj system Windows 10 wróci do stanu, z którego możliwe będzie pobranie aktualizacji.

Zastanawiacie się pewnie, czy zaprezentowany sposób działa? Odpowiedź jest krótka - działa. Jego weryfikację opisano m.in. w serwisie Reddit, którego użytkownik był początkowo sceptyczny wobec nieprawdopodobnej wręcz opcji. Działa również wprowadzenie klucza z Windows 7. Nie jest jasne, jak długo taki stan jeszcze potrwa. Istnieją w sumie dwie możliwości: albo Microsoft przeoczył możliwość cofnięcia daty systemowej (co jest raczej mało prawdopodobne, a na podobne techniki uodpornione były już gry trial na początku lat 90'), albo też jest to celowo otwarta furtka. Firma liczy przecież, że Windows 10 zdobędzie w jak najszybszym czasie miliard użytkowników, a ustalony wcześniej deadline miał tylko przyspieszyć proces adaptacji.

Na koniec mamy dla was pewną ciekawostkę. Zegar odliczający czas jest widoczny tylko od 20 do 28 lipca. Gdy cofniemy się jeszcze dalej, aktualizacja wciąż będzie możliwa, niemniej jednak naszym oczom nie ukaże się odliczanie. Niestety nie wiemy, co może się stać, gdy pójdziemy jeszcze dalej i cofniemy się do czasów sprzed premiery Windows 10.

Niezależnie od rzeczywistych powodów istnienia tej metody, podróż w czasie faktycznie działa w przypadku aplikacji Uzyskaj system Windows 10. Jeśli więc nie zdążyliście aktualizować przed 29 lipca, teraz macie (być może ostatnią) szansę, by zrobić to za darmo i legalnie!