Nie tylko Microsoft. Apple, Samsung i inni producenci wycofują się z Rosji

Nie tylko Microsoft. Apple, Samsung i inni producenci wycofują się z Rosji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/9/2022, 6:55 PM

Liczba odsłon: 3371

Parę dni temu pisaliśmy o tym, że Microsoft zawiesił sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług w Rosji. Firma prowadzi też szereg innych działań pomagających Ukrainie. Microsoft nie jest jedynym, który wprowadził sankcje wobec Rosji. Podobnie postąpił też szereg innych gigantów technologii. Sprawdźmy, co dokładnie się zmieniło w politykach tych firm.

Apple

Gigant z Cupertino wstrzymał sprzedaż swoich produktów w Rosji, a także zawiesił transakcje online, wliczając w to ograniczenie usługi Apple Pay. Firma wyłączyła też niektóre funkcje Apple Maps w Ukrainie, aby chronić cywili.

AWS

Amazon Web Services nie ma wprawdzie swoich centrów danych w Rosji, jednak zablokował nowe rejestracje na platformie w Rosji i Białorusi. Amazon planuje też zawiesić konta, poprzez które klienci "używają usług AWS, aby grozić, nawoływać, promować lub aktywnie wspierać przemoc, terroryzm i inne poważne krzywdy". Obejmuje to również firmy z zagranicznymi siedzibami, których zespoły deweloperskie znajdują się w Rosji.

BMW, Ford, GM, Honda

Giganci motoryzacji ograniczyli swoją działalność w Rosji. BMW wstrzyma lokalną produkcję w Kaliningradzie i eksport do Rosji. Ford zawiesza swoją działalność w Rosji "ze skutkiem natychmiastowym, do odwołania". GM zawiesza działalność w Rosji. Honda zawiesiła tam eksport.

Disney

Disney zawiesił wszystkie premiery kinowe w Rosji, w tym nadchodzący film Turning Red studia Pixar.

Electronic Arts

EA zawiesił sprzedaż całej swojej zawartości w Rosji i Białorusi. Obejmuje to gry, dodatki i wirtualną walutę. EA usunął też rosyjskie drużyny narodowe ze wszystkich wersji swoich gier piłkarskich i hokejowych.

Epic Games

Twórcy Fortnite powiedzieli, że zatrzymają sprzedaż w grach w Rosji, ale nie zablokowali samego dostępu do gier "z tego samego powodu, dla którego inne narzędzia komunikacji pozostają online: wolny świat powinien zachować otwarte wszystkie linie dialogu".

Google

Użytkownicy w Rosji nadal mogą używać wyszukiwarki Google, jednak firma zawiesiła całkowicie swój biznes reklamowy w tym kraju. Obejmuje to przychody z YouTube, wyszukiwarki i innych form sponsorowanego przez Google marketingu. Niektóre z funkcji Map Google zostały wyłączone, choć Google dostarcza informacji o zasobach dla uchodźców osobom uciekającym z Ukrainy.

IBM

Weteran branży komputerowej zawiesił cały swój biznes w Rosji. CEO Arvind Krishna powiedział w poniedziałek, że firma oferuje wsparcie uchodźcom zatrudnionym w IBM.

Intel

Najpopularniejszy producent procesorów wstrzymał wszystkie dostawy do klientów w Rosji i Białorusi.

Microsoft

Microsoft zawiesił sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług w Rosji. Innymi słowy firma nie będzie sprzedawać konsol Xbox, Windowsa, Microsoft 365 czy Azure nowym klientom w tym kraju.

Netflix

Gigant streamingowy wstrzymał wszystkie projekty i przejęcia w Rosji. Netflix odmówił też dodania rosyjskich kanałów państwowych do swojej platformy.

Nintendo

Japoński gigant konsolowy wprowadził swój rosyjski e-sklep w stan zawieszenia. Słowem — jest on niedostępny dla klientów w Rosji. Rosyjscy gracze nie mogą kupować gier za pomocą usługi.

Nvidia

Rzecznik wiodącego producenta kart graficznych powiedział, że Nvidia "nie sprzedaje do Rosji", ale odmówił dalszego komentarza. Prawdopodobnie obejmuje to wszystkie produkty firmy.

Paramount

Podobnie jak inne studia filmowe na tej liście, tak i Paramount zawiesił wszystkie premiery kinowe w Rosji. Obejmuje to m.in. nadchodzące Lost City, a także sequel Sonic the Hedgehog.

PayPal

Gigant płatności o zasięgu międzynarodowym w ciągu weekendu wstrzymał swoje usługi w Rosji. CEO Dan Schulman powiedział, że firma "wspiera obywateli Ukrainy i popiera społeczność międzynarodową w potępieniu brutalnej militarnej agresji Rosji na Ukrainie".

Rockstar Games

Take-Two Interactive wyłączy sprzedaż i możliwość instalacji gier wideo Rockstar Games w Rosji i Białorusi. Informacja nadeszła tuż przed wydaniem Grand Theft Auto V na PS5 i Xbox Series X/S.

Samsung

Koreański gigant smartfonów zawiesza dostawy do Rosji. "Ze względu na obecne wydarzenia geopolityczne dostawy do Rosji zostały zawieszone. Nadal aktywnie monitorujemy tę złożoną sytuację, aby określić nasze kolejne kroki" — powiedział rzecznik Samsunga.

Snapchat

Twórcy aplikacji zawiesili całą sprzedaż reklam dla podmiotów rosyjskich i białoruskich. Aplikacja pozostaje jednak dostępna w tych regionach jako narzędzie komunikacji.

Sony

Studio filmowe Japończyków zatrzymało premiery firmowe w Rosji, niemniej jednak konsola PlayStation 5 pozostaje tam dostępna w sprzedaży. Jest tak pomimo rosnącej presji na firmę, aby zaprzestała sprzedaży swojej konsoli w tym kraju.

TikTok

TikTok zablokował streaming na żywo i dodawanie nowej zawartości wideo w Rosji. Firma powiedziała, że decyzję swą opiera na nowo zatwierdzonym "fake newsowym" prawie w Rosji oraz że konieczne jest zrewidowanie skutków dla bezpieczeństwa nowego ustawodawstwa, które karze tych, którzy rozpowszechniają "fałszywe informacje" o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, karami do 15 lat więzienia.

Twitch

Gamingowa platforma streamingowa powiedziała użytkownikom w Rosji, że przestanie dokonywać na ich rzecz płatności ze względu na sankcje blokujące wszystkie możliwe metody transakcji.

Ubisoft

Studio gamingowe zawiesiło sprzedaż w Rosji. Ubisoft dodaje na blogu, że podjął kroki w celu pomocy pracownikom w Ukrainie, wliczając w to aranżowanie alternatywnych mieszkań w krajach sąsiadujących i włączenie infolinii kryzysowej, która zapewni wsparcie i pomoc.

Universal

Studio filmowe Universal również zatrzymało premiery firmowe w Rosji, choć nie sprecyzowało, których filmów będzie to dotyczyć.

Warner Bros.

Studio filmowe Warner Bros. nie wypuści nowego Batmana w Rosji (zgodnie z planami) i wstrzyma działalność w tym kraju.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia