Microsoft odblokował możliwości UWP dla klasycznych aplikacji Win32

Microsoft odblokował możliwości UWP dla klasycznych aplikacji Win32

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/1/2019, 3:05 PM

Liczba odsłon: 1572

Swego czasu Microsoft promował aplikacje UWP tak gorliwie, że przyszłość klasycznych aplikacji Win32 stanęła pod znakiem zapytania. Większość użytkowników nie podzielała jednak entuzjazmu giganta, dlatego ten musiał nieco spuścić z tonu i poszukać innego rozwiązania. Najwyraźniej udało się je znaleźć. Nie jest to jednak kompromis, a sytuacja (dosłownie!) win-win, w której każdy wygrywa. Koncepcja "Aplikacji Windows" zakłada zatarcie granic pomiędzy aplikacjami UWP i klasycznymi. Microsoft właśnie postawił kolejny, być może najważniejszy krok w jej realizacji.

Jednym z pierwszych kroków było pełne otwarcie się Microsoft Store na klasyczne aplikacje. Od wielu miesięcy trwały też prace nad przyznaniem aplikacjom Win32 (w tym technologiom Windows Forms i Windows Presentation Foundation, czyli WPF) dostępu do nowoczesnych funkcji, do tej pory zarezerwowanych dla WinRT (a więc i UWP). Prace najwyraźniej zakończył się pomyślnie, bowiem gigant udostępnił właśnie nowe pakiety API WinRT, które dają programistom aplikacji zupełnie nowe możliwości.

Wraz z ogłoszeniem wydania .NET Core 3.0 mamy przyjemność ogłosić, że zamieściliśmy na nuget.org wydane wersje Windows 10 WinRT API Pack. Windows 10 WinRT API Pack umożliwia waszym aplikacjom WPF lub Winforms szybki i łatwy dostęp do funkcjonalności Windows, takich jak Geolokalizacja, Windows AI, Machine Learning, Bluetooth i wiele innych. Uzyskanie dostępu do tych API w waszych projektach jest tak proste, jak dodanie do projektu NuGet.
— Kevin Larkin, Program Manager, Windows Developer Team

Microsoft już wcześniej wspominał, że celem ostatecznym tych prac jest uczynienie każdej funkcji platformowej dostępną dla każdego dewelopera. Nie oznacza to jednak, że firma deprecjonuje UWP. Chodzi raczej o to, że aplikacje UWP i desktopowe otrzymują równy, pełnoprawny status. Nowe API można dodawać do projektów, które celują w Windows 10 w wersjach 1803, 1809 i 1903. Więcej informacji dla programistów znajdziecie w linku źródłowym poniżej.