Microsoft inwestuje w komputery kwantowe

Microsoft inwestuje w komputery kwantowe

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/24/2014, 5:49 PM

Liczba odsłon: 3044

Microsoft znów w pogoni za marzeniem o kwantowym komputerze. W 2006 r. firma utworzyła grupę badawczą 'Station Q' na Uniwersytecie Kalifornijskim. Od tego czasu wciąż wspiera projekty, które mają na celu rozgryzienie twardego, kwantowego orzecha...

Do tej pory jeszcze żadnej jednostce czy zespołowi nie udało się doprowadzić do komercyjnego sukcesu w dziedzinie obliczeń kwantowych. Wyścig jest nadal otwarty, dlatego też Microsoft pragnie przyspieszyć rozwój badań w tym zakresie. Pomoże w tym Douglas Carmean, były pracownik Intela, oraz spory dział badań i rozwoju. Carmean nadzorował projektowanie wielu procesorów Intela. Teraz dołącza do Microsoftu, by podjąć się najtrudniejszych zadań w świecie komputeryzacji. Korzyści ze stworzenia komputera kwantowego wiążą się przede wszystkim z jego gigantyczną mocą obliczeniową, przewyższającą jakikolwiek dotychczas stworzony PC. Z drugiej strony komputery kwantowe - przynajmniej na razie - nie są skazane na sukces... finansowy.

Wkład Microsoftu w rozwój technologii kwantowej oparty jest na "topologicznych, kwantowych wyliczeniach", co oznacza możliwość kontroli ruchów pary cząstek subatomowych, gdy te krążą wokół siebie. Jest to temat, wymagający odrzucenia wszystkiego, co wiedzieliśmy do tej pory o komputerach i przyjrzenia się od początku temu, co wydarza się na poziomie atomowym.

Kiedy pierwsze efekty? Trudno przewidzieć. Z problematyką topologii kwantowej naukowcy zmagają się od przeszło 20 lat, a dopiero kilka lat temu zainteresowała ona wielkich producentów sprzętu. Microsoft widzi swoją szansę na wkład w warstwę software'ową, tym niemniej - jak podkreślamy - świat komputerów kwantowych znacznie odbiega od współczesnego obrazu komputerów.