Microsoft Store zabroni sprzedaży aplikacji Open Source? Sprawdzamy wyjaśnienie

Microsoft Store zabroni sprzedaży aplikacji Open Source? Sprawdzamy wyjaśnienie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/8/2022, 6:11 PM

Liczba odsłon: 1623

16 lipca w Microsoft Store zaczną obowiązywać nowe zasady. Jedna z nich zabrania sprzedaży aplikacji Open Source na platformie. Wywołało to sporo kontrowersji — nie tylko wśród deweloperów. Niektórzy twierdzą, że wcale nie chodzi o zapobieganie oszustwom. Co na to sam Microsoft?

Jedna z nowych kontrowersyjnych zasad zabrania sprzedaży aplikacji Open Source lub aplikacji, które są ogólnodostępne za darmo poza Sklepem Microsoft. Sformułowanie nowej zasady jest na tyle szerokie, że obejmuje również legalne aplikacje sprzedawane przez ich twórców. Doprowadziło to do krytyki ze strony kilku członków społeczności deweloperów. Oczywiście zdarza się tak, że niektórzy próbują nieuczciwie zarabiać, sprzedając nieswoje, przepakowane aplikacje Open Source, jednak na platformie działają też deweloperzy i wydawcy, którzy oferują własne oprogramowanie Open Source bądź też oprogramowanie dostępne za darmo w innych miejscach, aby zarabiać.

Dla wielu wydawców jest to wygodna forma zastępująca proszenie o darowizny. Przykładem jest Paint.NET, którego opis w Microsoft Store mówi: Jeśli kupisz Paint.NET w Sklepie Windows, będziesz bezpośrednio wspierać jego rozwój (zwykle prosimy o darowiznę). Zmiana zasad mogłaby uniemożliwić taką (legalną swoją drogą) praktykę, dlatego do Microsoftu zaczęły napływać skargi i pytania. Odpowiedział na nie Giorgio Sardo, General Manager w Microsoft Store.

Sardo twierdzi, że Microsoft zdecydowanie chce wspierać deweloperów rozpowszechniających aplikacje OSS. W rzeczywistości są już fantastyczne aplikacje OSS w Store! Celem tej zasady jest ochrona klientów przed wprowadzającymi w błąd opisami. Dziękujemy za feedback, przejrzymy to, by upewnić się, że intencja jest jasna — uściślił GM Microsoft Store.

Najwyraźniej nowa zasada została niejasno sformułowana i po jej wprowadzeniu rykoszetem mogą oberwać również prawowici twórcy aplikacji Open Source. Na szczęście do jej wprowadzenia został jeszcze ponad tydzień i do tego czasu Microsoft może lepiej ubrać w słowa to, jakie scenariusze publikacji będą dozwolone, a jakie będą zabronione.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia