Microsoft Store pozwala pobierać instalatory .exe

Microsoft Store pozwala pobierać instalatory .exe

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/22/2024, 5:30 PM

Liczba odsłon: 412

Microsoft Store na Windows 10 i Windows 11 nadal się zmienia (na lepsze). Po wprowadzeniu ulepszeń wydajności i algorytmów (zainstalowane już aplikacje nie będą tak widoczne na stronie głównej) czas na jeszcze jedną nowość – pobieranie instalatorów zamiast instalowania wprost ze Sklepu.

O zmianie poinformował Rudy Huyn, Principal Architect w Microsoft. Funkcjonalność nosi nazwę Microsoft Store installers for web i umożliwia pobieranie instalatorów z Microsoft Store w przeglądarce – wprost z apps.microsoft.com. Zaczęło się od feedbacku, że przepływ instalowania wymagał zbyt wielu kliknięć: kliknięcia "Zainstaluj" na stronie, potwierdzenia w głęboko zalinkowanym oknie dialogowym (chyba że apka znajduje się na liście dozwolonych) i ponownego kliknięcia "Zainstaluj" w minioknie Sklepu. Ten drugi przycisk był konieczny, aby upewnić się, że instalację zainicjował użytkownik, a nie złośliwy skrót, co jest możliwe przy głębokich linkach.

W odpowiedzi na to Microsoft przez ostatnie miesiące testował nowy sposób pobierania: zamiast powyższych kroków wykorzystano samodzielny instalator. Zbudowaliśmy oddokowaną wersję Sklepu, używając tej samej logiki i kodu, co w dużej aplikacji, zarządzając wstępnymi wymaganiami, uprawnieniami, plikami do pobrania i instalacjami w ten sam sposób. Tym razem jednak zostało to spakowane w znacznie mniejszym i niezadokowanym pliku wykonywalnym – wyjaśnia Rudy Huyn.

Microsoft Store pozwala pobierać instalatory .exe

Dzięki temu układowi wymagane są tylko 2 kliknięcia, lekki instalator uruchamia się znacznie szybciej niż Microsoft Store, zapewnia zawsze najświeższą wersję, nawet gdy aplikacja Sklepu nie była aktualizowana od miesięcy, pobieranie działa zawsze, nawet gdy Sklep został odinstalowany, obsługiwana jest jednoczesna instalacja wielu aplikacji i nie tylko.

Według statystyk Microsoftu ta zmiana doprowadziła do wzrostu liczby instalacji o 12% oraz wzrostu liczby aplikacji uruchamianych po instalacji o 54%. Z tego względu firma zdecydowała się rozszerzyć ten eksperyment na więcej produktów i rynków oraz zapowiedziała dalsze ulepszenia. Dowiedz się też więcej o ostatnich zmianach z naszego artykułu: Duża aktualizacja wydajności Microsoft Store dostępna dla wszystkich.

Źródło: https://twitter.com/RudyHuyn/status/1781839212935069856

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia