Microsoft Cognitive Toolkit 2.0, czyli jak wytrenować sieć neuronową?

Microsoft Cognitive Toolkit 2.0, czyli jak wytrenować sieć neuronową?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/7/2017, 3:38 PM

Liczba odsłon: 2697

Na początku miesiąca Microsoft udostępnił pełną wersję Microsoft Cognitive Toolkit 2.0, czyli drugą już iterację otwartoźródłowego zestawu narzędzi (dawniej pod nazwą CNTK) wraz z potężnym zapleczem AI i machine learningowym. Na temat pakietu pisaliśmy już niejednokrotnie. Dziś zajmiemy się jego drugą odsłoną i poznamy cechy, które wyróżniają go na tle tradycyjnych, lokalnych rozwiązań.

"Dawniej ludzie samodzielnie pisali swoje własne funkcje matematyczne i tworzyli własne sieci neuronowe przy pomocy własnego, prywatnego kodu, a następnie zastanawiali się, jak samodzielnie nakarmić je danymi. Teraz jednak dane są zbyt ogromne, algorytmy zbyt skomplikowane, a optymalizacja pod kątem wielu GPU, CPU i maszyn na tyle wyśrubowana, że wszystko to przestaje być wykonywalne dla kogoś, kto pisze samodzielnie. Potrzebne są narzędzia" - pisze Chris Basoglu z Microsoft. Pełne wydanie Microsoft Cognitive Toolkit 2.0 dla zastosowań w produkcyjnych i komercyjnych scenariuszach deep learningowych zawiera setki nowych funkcji, bezkolizyjnie współgrających z szeroko zakrojonym ekosystemem AI. Od czasu wydania pierwszej wersji w październiku 2016 r. technologia zyskała duże zainteresowanie ze strony firm i organizacji, które zdefiniowały i wytrenowały sieci neuronowe. Są to specyficzne systemy, potrafiące uczyć się wykonywania konkretnych zadań w sposób, który zdaniem naukowców odzwierciedla to, jak działa i uczy się ludzki mózg.

Microsoft przedstawia przykładowe instytucje, korzystające z technologii Cognitive Toolkit. To np. Chesapeake Conservancy, który tworzy pakiety danych związane z pokryciem terenu (już teraz zarejestrowanych jest 64 tys. mil kwadratowych z dokładnością do metra), czy chiński startup Airdoc, który przy pomocy Microsoft Azure oraz Cognitive Toolkit pracuje z technologią, zdolną wykrywać objawy retinopatii cukrzycowej na podstawie zdjęć siatkówki oka. Cognitive Toolkit był początkowo rozwijany, by przyspieszyć trenowanie głębokich sieci neuronowych i innych modeli machine learningowych używanych przez badaczy z Microsoft i inżynierów odpowiedzialnych za wyszukiwarkę wideo Bing czy system rozpoznawania mowy, którego umiejętności doszły już do poziomu człowieka. Microsoft doszedł później do wniosku, że te same narzędzia mogą stanowić odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na inteligentne rozwiązania, takie jak rozpoznawanie mowy czy zawartości obrazów. Gotowych narzędzi "kognitywnych" poszukują nie tylko duże firmy technologiczne czy agencje rządowe, ale też startupy, organizacje non-profit i instytucje akademickie.

Jak zaznacza Microsoft, jego pakiet narzędzi ma być dostosowany do użytku zarówno przez entuzjastów, wyposażonych w laptopa i podstawowe umiejętności programistyczne, jak i przez wysoko wyszkolonych deweloperów, szukających narzędzi do trenowania ich własnych głębokich sieci neuronowych przetwarzających ogromne pakiety danych na wielu serwerach i z wykorzystaniem najnowszych GPU. "Toolkit stanowi część szerszej inicjatywy Microsoftu, która ma na celu uczynienie technologii AI dostępną dla każdego i wszędzie" - podsumowuje John Roach z Microsoft.

Źródło: https://blogs.microsoft.com/next/2017/06/01/microsoft-releases-open-source-toolkit-to-accelerate-deep-learning/

Warsztaty: Bezpieczna praca w chmurze z Microsoft 365 Business Premium
Warsztaty: Bezpieczna praca w chmurze z Microsoft 365 Business Premium

Wydarzenia