MS-DOS teraz w open-source. Kod dostępny jest na GitHub

MS-DOS teraz w open-source. Kod dostępny jest na GitHub

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/1/2018, 6:44 PM

Liczba odsłon: 3704

Bez wątpienia jednym z ważniejszych posunięć Microsoftu w tym roku było przejęcie GitHub, które wywołało tyleż pozytywnych, co negatywnych emocji. Krytycy i konkurenci firmy obawiają się, że GitHub utraci swą niezależność, a Microsoft porzuci ideały open-source. Gigant uspokajał, że nie zamierza zmieniać GitHuba ani też odchodzić od wsparcia dla open-source. Co więcej, Microsoft od dłuższego czasu jest w serwisie największym pojedynczym kontrybutorem otwartego kodu, a wiele jego produktów częściowo lub w całości przeszło na open-source. Teraz dołączył do nich (ponownie) kultowy system operacyjny MS-DOS.

Microsoft po raz pierwszy udostępnił kod źródłowy MS-DOS 1.25 i 2.0 już w marcu 2014 r. za pośrednictwem Computer History Museum. Towarzyszyło temu udostępnienie krótkiej historii DOS-a i wielu linków do artykułów i źródeł, które pomagają nowicjuszom lepiej poznać ten archaiczny system. Dziś firma zaserwowała fanom powtórkę z rozrywki i ponownie otworzyła źródła MS-DOS, udostępniając je (a jakże!) w GitHub. Dlaczego?

Bo znacznie łatwiej jest znaleźć, odczytać i odnieść się do plików źródłowych MS-DOS, jeśli są one w repo GitHub, a nie w formie oryginalnego skompresowanego pliku archiwum do pobrania.
- wyjaśnia Rich Turner z Microsoft

Microsoft wyjaśnia również, że re-open-sourcing DOS-a został dokonany w celach historycznych i po to, by umożliwiać eksplorację i eksperymenty dla tych, którzy są zainteresowani wczesnymi systemami operacyjnymi dla PC. Źródło będzie utrzymywane w formie statycznej, dlatego Microsoft prosi, by nie przesyłać pull requestów z sugestiami modyfikacji. Co jeszcze ciekawego możemy dowiedzieć się (lub przypomnieć sobie) o Microsoft Disk Operating System?

  1. Wszystkie źródła MS-DOS 1.25 i 2.0 zostały napisane w kodzie assemblera 8086.
  2. Kod źródłowy wstępnego wydania 86-DOS datowany jest na okolice 29 grudnia 1980 r.
  3. Kod MS-DOS 1.25 datowany jest na 9 maja 1983 r. i zawiera tylko 7 plików źródłowych, wliczając w to oryginalnego shella MS-DOS Command-Line - COMMAND.ASM.
  4. MS-DOS 2.0 datowany jest na okolice 3 sierpnia 1983 r. i zawiera już 100 plików .ASM.
  5. W repozytoriach znaleźć można trochę ciekawej dokumentacji (pliki .TXT i .DOC). Wiele z nich warto przejrzeć, gdyż zawierają cenne komentarze do kodu.

Wszystkie niezbędne pliki, o których mowa była powyżej, znajdziecie w GitHub. Pozycja obowiązkowa dla fanów open-source, programowania, Microsoftu i systemów operacyjnych.