Kto przejmie stery Microsoftu po Ballmerze?

Kto przejmie stery Microsoftu po Ballmerze?

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 8/25/2013, 7:39 PM

Liczba odsłon: 3942

Kilka dni temu Steve Ballmer ogłosił, że w ciągu najbliższego roku przejdzie na emeryturę. Obecny jeszcze CEO Microsoftu ostatnich lat pracy nie może nazwać wielkim sukcesem - firma zaliczyła więcej wpadek niż się spodziewano, ale na pewno trzeba przyznać, że sam Ballmer zrobił dla Microsoftu wiele dobrego.

Oczywiście najczęstszym pytaniem, które pada w temacie zbliżającej się emerytury Steva Ballmera jest kto po nim zasiądzie na fotelu prezesa jednej z największych firm technologicznych na świecie? Oczywiście pojawiają się już pierwsze spekulacje na temat nowego CEO Microsoftu. Sam Steve Ballmer nie powiedział kogo chciałby widzieć na swoim miejscu, przynajmniej na razie. Nie wiadomo też czy nowy prezesem będzie jeden z wyżej postawionych pracowników Microsoftu czy ambitny młody menadżer z zewnątrz, ale związany z branżą nowoczesnych technologii.

Możliwości jest wiele, a redaktorzy serwisu Neowin.net przygotowali krótką listę najbardziej prawdopodobnych kandydatów do objęcia fotela prezesa na kampusie firmy w Redmond.

Julie Larson-Green
Po reorganizacji Microsoftu pracuje obecnie w dziale rozwoju urządzeń. Zajmuje się też studiem odpowiedzialnym za produkcję gier. W przeszłości była ważną postacią w zespołach zajmującymi się Visual Studio i pakietem Office. Doświadczenie zdobyte w pracy w kilku dywizjach Microsoftu i ostatnia bezpośrednia współpraca ze Stevem Ballmerem mogą być dobrym argumentem w jej ewentualnej aplikacji do stanowiska prezesa firmy.

Terry Myerson
Ten pan obecnie jest liderem wszystkich zespołów odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania systemu Windows i platformy Xbox. Wcześniej był szefem dywizji Windows Phone. Chociaż Microsoft teraz kładzie mniejszy nacisk na rozwój oprogramowania, to Myerson kilka lat temu podjął bardzo ważną decyzję o porzuceniu prac nad Windows Mobile, a następnie ruszył z nowym Windows Phone.

Tony Bates
Bates był szefem dywizji Skype, po tym jak w 2011 roku mocno przysłużył się do przejęcia komunikatora przez Microsoft. Teraz zajmuje się 'evangelist marketingiem', który polega na tworzeniu bardzo mocnych i głębokich relacji z klientami, głównie klientami biznesowymi.

Stephen Elop
Obecny prezes Nokii. Wcześniej był członkiem zarządu Microsoftu. Nokia, w związku z Windows Phone, jest w bardzo bliskich relacjach z Microsoftem. Jako, że Elop wcześniej pracował w Redmond, jest jedną z nielicznych ważnych osób w branży IT, która zna Microsoft od podszewki.

Vic Gundotra
Były pracownik Microsoftu, który miał duży wpływ na stworzenie platformy .NET. Od 2007 roku pracuje w Google, gdzie w chwili obecnej jest jednym z wiceprezesów firmy.